De danske landsholdsspillere Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen og Mads Hermansen samt Daniel Iversen skal fremover have Ruud van Nistelrooy som chef.
På Leicester Citys hjemmeside oplyser Premier League-klubben, at den hollandske angrebslegende er ny cheftræner.
Han afløser Steve Cooper, der søndag blev fyret i klubben.
48-årige van Nistelrooy har senest været midlertidig cheftræner i Manchester United, inden storklubben hev portugisiske Ruben Amorim ind.
Da det skete, sagde man samtidig farvel til van Nistelrooy, der siden i sommer havde været assistenttræner for den daværende træner Erik ten Hag.
Van Nistelrooy skulle dog ikke gå arbejdsløs længe. Han overtager Leicester, der ligger nummer 16 i Premier League med 10 point efter 12 kampe.
– Ruuds erfaring, kendskab og vindermentalitet vil uden tvivl skabe stor værdi for os, og vi ser frem til at støtte ham i at opnå succes for vores fans og klub, siger klubformand Aiyawatt Srivaddhanaprabha.
Hollænderen vil ikke være at finde på sidelinjen, når Leicester lørdag møder Brentford, der også er spækket med danskere.
Van Nistelrooy overtager først tøjlerne søndag, og hans første opgør på sidelinjen bliver tirsdag mod West Ham.
Tidligere har van Nistelrooy stået i spidsen for PSV Eindhoven fra 2022 til 2023.
Som spiller brød han igennem i netop PSV, hvor det blev til 62 mål i 67 kampe, inden turen i 2001 gik til Manchester United. Her bankede han mål ind frem til 2006.
I alt blev det til 95 mål i 150 kampe i Manchester-klubben, før Real Madrid satte kløerne i den hollandske bomber.
Van Nistelrooy fortsatte med at score mål i den spanske hovedstadsklub, inden det i de sidste år blev til ophold i Hamburger SV og Malaga. I 2012 lagde han støvlerne på hylden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER