Leicester hyrer Ruud van Nistelrooy

Ruud van Nistelrooy er ny mand i spidsen for danskerklubben Leicester. Han afløser fyrede Steve Cooper.



De danske landsholdsspillere Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen og Mads Hermansen samt Daniel Iversen skal fremover have Ruud van Nistelrooy som chef.

På Leicester Citys hjemmeside oplyser Premier League-klubben, at den hollandske angrebslegende er ny cheftræner.

Han afløser Steve Cooper, der søndag blev fyret i klubben.

48-årige van Nistelrooy har senest været midlertidig cheftræner i Manchester United, inden storklubben hev portugisiske Ruben Amorim ind.

Da det skete, sagde man samtidig farvel til van Nistelrooy, der siden i sommer havde været assistenttræner for den daværende træner Erik ten Hag.

Van Nistelrooy skulle dog ikke gå arbejdsløs længe. Han overtager Leicester, der ligger nummer 16 i Premier League med 10 point efter 12 kampe.

– Ruuds erfaring, kendskab og vindermentalitet vil uden tvivl skabe stor værdi for os, og vi ser frem til at støtte ham i at opnå succes for vores fans og klub, siger klubformand Aiyawatt Srivaddhanaprabha.

Hollænderen vil ikke være at finde på sidelinjen, når Leicester lørdag møder Brentford, der også er spækket med danskere.

Van Nistelrooy overtager først tøjlerne søndag, og hans første opgør på sidelinjen bliver tirsdag mod West Ham.

Tidligere har van Nistelrooy stået i spidsen for PSV Eindhoven fra 2022 til 2023.

Som spiller brød han igennem i netop PSV, hvor det blev til 62 mål i 67 kampe, inden turen i 2001 gik til Manchester United. Her bankede han mål ind frem til 2006.

I alt blev det til 95 mål i 150 kampe i Manchester-klubben, før Real Madrid satte kløerne i den hollandske bomber.

Van Nistelrooy fortsatte med at score mål i den spanske hovedstadsklub, inden det i de sidste år blev til ophold i Hamburger SV og Malaga. I 2012 lagde han støvlerne på hylden.

/ritzau/





Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Oliver Sonne vender tilbage

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk