De danske landsholdsspillere Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen og Mads Hermansen samt Daniel Iversen skal fremover have Ruud van Nistelrooy som chef.
På Leicester Citys hjemmeside oplyser Premier League-klubben, at den hollandske angrebslegende er ny cheftræner.
Han afløser Steve Cooper, der søndag blev fyret i klubben.
48-årige van Nistelrooy har senest været midlertidig cheftræner i Manchester United, inden storklubben hev portugisiske Ruben Amorim ind.
Da det skete, sagde man samtidig farvel til van Nistelrooy, der siden i sommer havde været assistenttræner for den daværende træner Erik ten Hag.
Van Nistelrooy skulle dog ikke gå arbejdsløs længe. Han overtager Leicester, der ligger nummer 16 i Premier League med 10 point efter 12 kampe.
– Ruuds erfaring, kendskab og vindermentalitet vil uden tvivl skabe stor værdi for os, og vi ser frem til at støtte ham i at opnå succes for vores fans og klub, siger klubformand Aiyawatt Srivaddhanaprabha.
Hollænderen vil ikke være at finde på sidelinjen, når Leicester lørdag møder Brentford, der også er spækket med danskere.
Van Nistelrooy overtager først tøjlerne søndag, og hans første opgør på sidelinjen bliver tirsdag mod West Ham.
Tidligere har van Nistelrooy stået i spidsen for PSV Eindhoven fra 2022 til 2023.
Som spiller brød han igennem i netop PSV, hvor det blev til 62 mål i 67 kampe, inden turen i 2001 gik til Manchester United. Her bankede han mål ind frem til 2006.
I alt blev det til 95 mål i 150 kampe i Manchester-klubben, før Real Madrid satte kløerne i den hollandske bomber.
Van Nistelrooy fortsatte med at score mål i den spanske hovedstadsklub, inden det i de sidste år blev til ophold i Hamburger SV og Malaga. I 2012 lagde han støvlerne på hylden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Brøndby fyrer Steve Cooper
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
OPTAKT