De danske landsholdsspillere Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen og Mads Hermansen samt Daniel Iversen skal fremover have Ruud van Nistelrooy som chef.
På Leicester Citys hjemmeside oplyser Premier League-klubben, at den hollandske angrebslegende er ny cheftræner.
Han afløser Steve Cooper, der søndag blev fyret i klubben.
48-årige van Nistelrooy har senest været midlertidig cheftræner i Manchester United, inden storklubben hev portugisiske Ruben Amorim ind.
Da det skete, sagde man samtidig farvel til van Nistelrooy, der siden i sommer havde været assistenttræner for den daværende træner Erik ten Hag.
Van Nistelrooy skulle dog ikke gå arbejdsløs længe. Han overtager Leicester, der ligger nummer 16 i Premier League med 10 point efter 12 kampe.
– Ruuds erfaring, kendskab og vindermentalitet vil uden tvivl skabe stor værdi for os, og vi ser frem til at støtte ham i at opnå succes for vores fans og klub, siger klubformand Aiyawatt Srivaddhanaprabha.
Hollænderen vil ikke være at finde på sidelinjen, når Leicester lørdag møder Brentford, der også er spækket med danskere.
Van Nistelrooy overtager først tøjlerne søndag, og hans første opgør på sidelinjen bliver tirsdag mod West Ham.
Tidligere har van Nistelrooy stået i spidsen for PSV Eindhoven fra 2022 til 2023.
Som spiller brød han igennem i netop PSV, hvor det blev til 62 mål i 67 kampe, inden turen i 2001 gik til Manchester United. Her bankede han mål ind frem til 2006.
I alt blev det til 95 mål i 150 kampe i Manchester-klubben, før Real Madrid satte kløerne i den hollandske bomber.
Van Nistelrooy fortsatte med at score mål i den spanske hovedstadsklub, inden det i de sidste år blev til ophold i Hamburger SV og Malaga. I 2012 lagde han støvlerne på hylden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
OPTAKT
Arsenal – Fulham
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
NYHEDER