Dansk Premier League-spiller tæt på udlejning

West Ham-manager David Moyes ser et stort lys i den unge forsvarsspiller Frederik Alves, men meget tyder på, at den tidligere Silkeborg-spiller skal på et lejeophold i denne sæson uden for Premier League, før han banker på til førsteholdet i London-klubben.



Frederik Alves skiftede til West Ham ved årsskiftet og sikrede sig hurtigt en plads på U/23-holdet, der slog blandt andre Manchester United og Arsenal i reserveholdsturneringen Premier League 2 med Alves i startopstillingen.

12 U/23-kampe fra start og intern ros i klubben har gjort Alves til et seriøst emne som gardering til Premier League-holdet, hvor Angelo Ogbonna og Craig Dawson var startere i sidste sæson, og hvor  Fabián Balbuena, midtstopper fra Paraguay, er skiftet på permanent basis til Dynamo Moskva.

Franske Issa Diop kan også forsvinde fra ligningen i midterforsvaret, da han slet ikke har fundet niveauet efter fodboldverdenens ufrivillige coronapause sidste år, og den tidligere FCM-spiller Winston Reid var i foråret lejet til Brentford og har ikke spillet på førsteholdet i klubben siden 2018.

Dermed skulle vejen til spilletid synes kort for Frederik Alves.

Men West Ham er i fuld gang med at hente den 23-årige serber Nikola Milenkovic i Fiorentina, og Hammers har også været i diskussioner med Chelsea og Kurt Zouma om en transfer, noget Zouma indtil videre dog ikke har indvilliget i.

Derfor peger det ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger i retning af en lejeaftale for Frederik Alves, der i West Hams optik vil have godt af fast spilletid, helst et sted i England.

Og ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det tæt på, at forsvarsspilleren allerede en af de kommende dage kan være at finde i en ny engelsk klub på en lejeaftale.

Målet er masser af spilletid i en klub, der også bruger forsvarsspillerne i det opbyggende, offensive spil, og så er håbet, at den unge dansker vil være moden til at spille for et West Ham-hold, der i sidste sæson overpræsterede med en sjetteplads og er direkte kvalificeret til Europa League-gruppespillet.

Hør mere om udsigterne for Superliga-klubberne og danske udlandsproffer i de sidste uger af transfervinduet på Tipsbladets Facebook-side omkring klokken 13.45, hvor vi også kommer ind på, hvordan Paris Saint-Germain og Chelsea kan få lov at hente Lionel Messi og Romelu Lukaku i forhold til reglerne om Financial Fair Play.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Krisen er blevet til en katastrofe?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Josip Radošević på samtlige forsider

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Midtjylland misser gylden chance

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Det kommer formentlig til at ske

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Barcelona tager smal sejr

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Så blev det officielt

FC København-krisen fortsætter

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Rasmus Højlund revser konkurrent

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’