Liverpool-legende storroser Premier League-dansker

John Barnes har et godt øje til den danske midtbanespiller.



Philip Billing har været en af de danske solstrålehistorier i denne Premier League-sæson, hvor han har garnet hele seks gange for nedrykningsfavoritterne Bournemouth. 

Blandt andet afgjorde han kampen mod Liverpool forrige weekend. Weekenden før kom han ligeledes på måltavlen mod Arsenal.

Billing har nu gennem en årrække bevist sig i engelsk fodbold, og hans gode præstationer i denne sæson gør også, at han bør være at finde i Premier League til næste sæson, selv om Bournemouth rykker ned. Det spår Liverpool-legenden John Barnes til SpilXperten.

– Han spillede jo også i Premier League med Huddersfield, hvor han gjorde det virkelig godt. Så han har bevist sin kvalitet over lang tid nu, og han har været konstant i sine gode præstationer. Der er ikke mange udsving hos ham.

– Han kan sagtens spille Premier League næste år, hvis Bournemouth rykker ned. Det har han uden tvivl kvaliteten til, spår John Barnes. 

Billings kvaliteter som midtbanespiller er virkelig kommet til udtryk på det seneste. Fysikken er god, og han bidrager både offensivt og defensivt. Hvorvidt han fremover skal tørne ud for nogle af de bedste i England, er John Barnes lidt mere tøvende overfor. 

– Jeg siger ikke, at han nødvendigvis kan spille for en top seks klub endnu, men han har høj kvalitet, som mange Premier League-klubber kunne få gavn af, siger den tidligere offensivspiller.

Philip Billings stærke Premier League-præstationer i denne sæson er også blevet belønnet af landstræner Kasper Hjulmand, som har udtaget ham til de kommende to EM-kvalifikationskampe.







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

I dag er det sidste chance for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Spår FCK-fiasko

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Randers FC – Silkeborg IF

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk stjerne i milliontransfer

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

AC Horsens – FC Nordsjælland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘De har haft det værste transfervindue’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’