Liverpool-stjerne hylder talent: Han var verdensklasse mod FC Midtjylland

Den 19-årige forsvarsspiller Rhys Williams bliver rost af holdkammeraten efter sin præstation mod FC Midtjylland tirsdag.



Det blot 19-årige forsvarstalent Rhys Williams spillede knap en time for Liverpool i tirsdagens sejr over FC Midtjylland, og den unge brite får roser med på vejen fra højre back Trent Alexander-Arnold.

Rhys Williams blev kastet i aktion, efter at Fabinho blev skadet efter knap en halv times spil, og Fabinho spillede endda kun i forsvaret, fordi Virgil van Dijk er ude med en alvorlig knæskade.

Læs også:DBU-formand til storklubber: Det kan de glemme alt om

Det er altså en position, hvor Liverpool er hårdt ramt i øjeblikket, og derfor glæder det Trent Alexander-Arnold, at Rhys Williams kom ind og leverede en stærk præstation. Det siger højrebacken til Liverpools hjemmeside.

– Det er klart, at Fabinho har vikarieret i forsvaret og har spillet utroligt i de sidste par kampe. Skader sker naturligvis, og det er skuffende – forhåbentlig er det ikke for længe, ​​fordi vi vil savne ham. På den position er vi ret tyndt besat i øjeblikket for at sige det mildt, men vi har et fantastisk hold, og man har set Rhys Williams træde ind og være verdensklasse.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

– I en så ung alder med så lidt erfaring er det utroligt fra ham. Han satte ikke en fod forkert. Godt gået af ham, og jeg tror, ​​han har en lys fremtid foran sig, siger Trent Alexander-Arnold og tilføjer:

– Jeg synes, han er en fantastisk spiller, og det har han vist i løbet af de sidste par uger. Han var ikke meget hos os sidste sæson, men han kom ind denne sæson og viste, hvor god en spiller han er. Manageren stoler naturligvis meget på ham, og han har spillet et par minutter. At blive kastet i ilden på den største scene er svært at gøre, men han var virkelig god. Så jeg tror, ​​at han helt sikkert vil være i managerens tanker i weekenden og fremadrettet.

Rhys Williams, 19 år, har spillet i to Champions League-kampe for Liverpool, men han har endnu sin debut i Premier League til gode. Den kan han få lørdag, når de møder West Ham. 

Læs også:Medie: Panathinaikos vil ophæve med Uffe Bech
Læs også:Tidligere Superliga-spiller er klubløs: Meldes tæt på ny arbejdsgiver
Læs også:Smadret vindue: Hooligans angreb Ajax-bus før Atalanta-kamp




De meldes interesseret i Orri Oskarsson




LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Stor nedtur for Superliga-komet

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Hvor er Kasper Dolberg?

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Argentina – Egypten

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Enig med FC Midtjylland-angriber

Liam Rosenior tager til Paris



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’