Thiago Alcantara er ikke den store tilhænger af, hvordan fodbolden har udviklet sig de seneste år.
Særligt brugen af videoteknologi til at hjælpe dommerne irriterer ham, og han mener, det skader spillet.
Det fortæller han til The Guardian.
– Jeg hader den den “moderne fodbold” mentalitet: Jeg er mere klassisk, og jeg har altid været imod VAR. Det fjerner essensen af fodbold.
– Vi begår mange fejl, når vi spiller, det skal dommerne også. Der er mange mytiske øjeblikke, der ikke ville eksistere (med VAR, red.) Og når du scorer, selvom det er fra midterlinjen, så er du nødt til at vente, mens mand tænker: “Jeg håber ikke, der var et frispark i opbygningen, jeg håber ikke, der var nogen i offside”.
Mens VAR er noget, der er kommet til via fodboldreglerne, så kan man ikke sige det samme om corona, der også påvirker fodboldspillet i høj grad ifølge Thiago.
– Trænere kan kommunikere bedre med os, spillerne kan kommunikere mere. Man mister konkurrenceelementet, men udvikler andre aspekter. Flere udskiftninger betyder, at de hold, der forsvarer sig, kan gøre det i 90 minutter, og de hold, der presser, de kan blive ved hele kampen.
Alt sammen har det den betydning for fodbolden, at det er blevet et hurtigere spil, forklarer Thiago.
– Der er kommet en helt anden fart, rytme, mere tempo, mere fysik. 10’eren eksistere nærmest ikke mere. Vi ser mindre magi, mindre fantasi. Fodboldspillerne laver mere, men hurtigere. der er ingen grund til at drible, fordi du løber.
– Spillerne er bedre udviklede på alle måder. Vi mister de spillere, der er anderledes, playmakeren, der er langsommere, men har en bedre teknik, får ikke samme muligheder mere. De af os der ikke er så hurtige på fødderne skal være hurtige oppe i hovedet. Det er ligesom i livet, man skal tilvænne sig. Alt er i udvikling, fodbold udvikler sig hele tiden.
Thiago skal forsøge at vise sit værd, når Spanien senere lørdag møder Polen. I den første kamp mod Sverige startede ude, og det er spørgsmålet, om han denne gang vil starte inde.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
