Thiago Alcantara er ikke den store tilhænger af, hvordan fodbolden har udviklet sig de seneste år.
Særligt brugen af videoteknologi til at hjælpe dommerne irriterer ham, og han mener, det skader spillet.
Det fortæller han til The Guardian.
– Jeg hader den den “moderne fodbold” mentalitet: Jeg er mere klassisk, og jeg har altid været imod VAR. Det fjerner essensen af fodbold.
– Vi begår mange fejl, når vi spiller, det skal dommerne også. Der er mange mytiske øjeblikke, der ikke ville eksistere (med VAR, red.) Og når du scorer, selvom det er fra midterlinjen, så er du nødt til at vente, mens mand tænker: “Jeg håber ikke, der var et frispark i opbygningen, jeg håber ikke, der var nogen i offside”.
Mens VAR er noget, der er kommet til via fodboldreglerne, så kan man ikke sige det samme om corona, der også påvirker fodboldspillet i høj grad ifølge Thiago.
– Trænere kan kommunikere bedre med os, spillerne kan kommunikere mere. Man mister konkurrenceelementet, men udvikler andre aspekter. Flere udskiftninger betyder, at de hold, der forsvarer sig, kan gøre det i 90 minutter, og de hold, der presser, de kan blive ved hele kampen.
Alt sammen har det den betydning for fodbolden, at det er blevet et hurtigere spil, forklarer Thiago.
– Der er kommet en helt anden fart, rytme, mere tempo, mere fysik. 10’eren eksistere nærmest ikke mere. Vi ser mindre magi, mindre fantasi. Fodboldspillerne laver mere, men hurtigere. der er ingen grund til at drible, fordi du løber.
– Spillerne er bedre udviklede på alle måder. Vi mister de spillere, der er anderledes, playmakeren, der er langsommere, men har en bedre teknik, får ikke samme muligheder mere. De af os der ikke er så hurtige på fødderne skal være hurtige oppe i hovedet. Det er ligesom i livet, man skal tilvænne sig. Alt er i udvikling, fodbold udvikler sig hele tiden.
Thiago skal forsøge at vise sit værd, når Spanien senere lørdag møder Polen. I den første kamp mod Sverige startede ude, og det er spørgsmålet, om han denne gang vil starte inde.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
MEDIE
City med vildt rekordbud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
