Thiago Alcantara er ikke den store tilhænger af, hvordan fodbolden har udviklet sig de seneste år.
Særligt brugen af videoteknologi til at hjælpe dommerne irriterer ham, og han mener, det skader spillet.
Det fortæller han til The Guardian.
– Jeg hader den den “moderne fodbold” mentalitet: Jeg er mere klassisk, og jeg har altid været imod VAR. Det fjerner essensen af fodbold.
– Vi begår mange fejl, når vi spiller, det skal dommerne også. Der er mange mytiske øjeblikke, der ikke ville eksistere (med VAR, red.) Og når du scorer, selvom det er fra midterlinjen, så er du nødt til at vente, mens mand tænker: “Jeg håber ikke, der var et frispark i opbygningen, jeg håber ikke, der var nogen i offside”.
Mens VAR er noget, der er kommet til via fodboldreglerne, så kan man ikke sige det samme om corona, der også påvirker fodboldspillet i høj grad ifølge Thiago.
– Trænere kan kommunikere bedre med os, spillerne kan kommunikere mere. Man mister konkurrenceelementet, men udvikler andre aspekter. Flere udskiftninger betyder, at de hold, der forsvarer sig, kan gøre det i 90 minutter, og de hold, der presser, de kan blive ved hele kampen.
Alt sammen har det den betydning for fodbolden, at det er blevet et hurtigere spil, forklarer Thiago.
– Der er kommet en helt anden fart, rytme, mere tempo, mere fysik. 10’eren eksistere nærmest ikke mere. Vi ser mindre magi, mindre fantasi. Fodboldspillerne laver mere, men hurtigere. der er ingen grund til at drible, fordi du løber.
– Spillerne er bedre udviklede på alle måder. Vi mister de spillere, der er anderledes, playmakeren, der er langsommere, men har en bedre teknik, får ikke samme muligheder mere. De af os der ikke er så hurtige på fødderne skal være hurtige oppe i hovedet. Det er ligesom i livet, man skal tilvænne sig. Alt er i udvikling, fodbold udvikler sig hele tiden.
Thiago skal forsøge at vise sit værd, når Spanien senere lørdag møder Polen. I den første kamp mod Sverige startede ude, og det er spørgsmålet, om han denne gang vil starte inde.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
