Liverpool-stjerne: Jeg hader moderne fodbold

Liverpools spanske midtbanespiller føler, at fodbolden er ved at miste sin “magi”.



Thiago Alcantara er ikke den store tilhænger af, hvordan fodbolden har udviklet sig de seneste år.

Særligt brugen af videoteknologi til at hjælpe dommerne irriterer ham, og han mener, det skader spillet.

Det fortæller han til The Guardian.

– Jeg hader den den “moderne fodbold” mentalitet: Jeg er mere klassisk, og jeg har altid været imod VAR. Det fjerner essensen af fodbold.

– Vi begår mange fejl, når vi spiller, det skal dommerne også. Der er mange mytiske øjeblikke, der ikke ville eksistere (med VAR, red.) Og når du scorer, selvom det er fra midterlinjen, så er du nødt til at vente, mens mand tænker: “Jeg håber ikke, der var et frispark i opbygningen, jeg håber ikke, der var nogen i offside”.

Mens VAR er noget, der er kommet til via fodboldreglerne, så kan man ikke sige det samme om corona, der også påvirker fodboldspillet i høj grad ifølge Thiago.

– Trænere kan kommunikere bedre med os, spillerne kan kommunikere mere. Man mister konkurrenceelementet, men udvikler andre aspekter. Flere udskiftninger betyder, at de hold, der forsvarer sig, kan gøre det i 90 minutter, og de hold, der presser, de kan blive ved hele kampen.

Alt sammen har det den betydning for fodbolden, at det er blevet et hurtigere spil, forklarer Thiago.

– Der er kommet en helt anden fart, rytme, mere tempo, mere fysik. 10’eren eksistere nærmest ikke mere. Vi ser mindre magi, mindre fantasi. Fodboldspillerne laver mere, men hurtigere. der er ingen grund til at drible, fordi du løber.

– Spillerne er bedre udviklede på alle måder. Vi mister de spillere, der er anderledes, playmakeren, der er langsommere, men har en bedre teknik, får ikke samme muligheder mere. De af os der ikke er så hurtige på fødderne skal være hurtige oppe i hovedet. Det er ligesom i livet, man skal tilvænne sig. Alt er i udvikling, fodbold udvikler sig hele tiden.

Thiago skal forsøge at vise sit værd, når Spanien senere lørdag møder Polen. I den første kamp mod Sverige startede ude, og det er spørgsmålet, om han denne gang vil starte inde.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Tunesien – Holland



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Chokskifte på vej?

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skotland – Brasilien

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Marokko – Haiti

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny bejler til dansk guldfugl

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

FC Midtjylland forlænger med stort talent