Liverpool vinder i sidste øjeblik over Wolves

Diogo Jota stod for kampens mærkværdige højdepunkt, da Liverpool slog Wolverhampton.



Liverpool prøvede og prøvede, og dybt inde i overtiden lykkedes det at score, da klubben lørdag var på besøg hos Wolverhampton i Premier League.

Divock Origi vendte på en tallerken i feltet og trillede kuglen i netmaskerne til 1-0, som også blev kampens resultat.

Opgørets mest bemærkelsesværdige indslag stod den portugisiske Liverpool-spiller Diogo Jota for.

Den tidligere Wolverhampton-angriber fik nemlig en kæmpemæssig chance, da han i anden halvleg skulle passere to markspillere, der havde taget plads i målet, fordi keeper Jose Sa var på skovtur uden for feltet.

Men Jota sparkede kuglen lige på Conor Coady, selv om han havde stort set hele målet at sende bolden ind i. Årets afbrænder, vil nogen nok mene.

Han kan dog glæde sig over, at Origi sørgede for tre point, som sender Liverpool på førstepladsen i Premier League.

Den førsteplads kan Manchester City dog overtage med en sejr over Watford senere lørdag.

Ikke overraskende var det Liverpool, der greb taktstokken fra kampens indledning, men det førte bare ikke til så meget.

Først efter 32 minutter lykkedes Liverpool med at dirke Wolverhamptons stærke defensiv op, men Diogo Jota headede forbi mål, da han fik chancen efter et indlæg fra Trent Alexander-Arnold.

Få minutter senere brændte det på igen. Mohamed Salah var lige ved at nå frem til et indlæg fra Andy Robertson, men Conor Coady lykkedes på imponerende vis med at holde egypteren fra scoring.

Wolverhampton var ganske harmløs i sit offensive spil og kom aldrig for alvor i nærheden af en scoring. Det gjorde Liverpool dog. Men skarpheden manglede.

Efter 50 minutter fik Thiago Alcântara to chancer, da bolden havnede hos ham i feltet. Først blev bolden blokeret af Raúl Jiménez, inden keeper Jose Sa reddede det andet forsøg på målstregen.

Ti minutter senere var Jose Sa på skovtur. Keeperen løb fejl af bolden uden for feltet, og så fik Diogo Jota frit løb mod målet, hvor Sa ikke længere var.

Det var til gengæld forsvarsspillerne Max Kilman og Conor Coady. Jota havde næsten hele målet at skyde i, men sendte bolden lige i maven på Coady.

Liverpool blev ved med at lede efter chancerne, men først fire minutter inde i overtiden kom forløsningen, da Divock Origi fik bolden i feltet.

Angriberen havde ryggen til mål, men vendte rundt og fandt et hul i den mur, Jose Sa ellers havde sørget for at stille op i Wolverhampton-målet i det meste af opgøret.

Andetsteds fik den nye Newcastle-cheftræner Eddie Howe sin første succesoplevelse, da klubben slog Burnley 1-0. Southampton og Brighton spillede 1-1.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Manchester United kan afslutte viral gimmick 



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Brian Riemer giver råd til storklub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Højlund med helterolle for Napoli

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag