Liverpool prøvede og prøvede, og dybt inde i overtiden lykkedes det at score, da klubben lørdag var på besøg hos Wolverhampton i Premier League.
Divock Origi vendte på en tallerken i feltet og trillede kuglen i netmaskerne til 1-0, som også blev kampens resultat.
Opgørets mest bemærkelsesværdige indslag stod den portugisiske Liverpool-spiller Diogo Jota for.
Den tidligere Wolverhampton-angriber fik nemlig en kæmpemæssig chance, da han i anden halvleg skulle passere to markspillere, der havde taget plads i målet, fordi keeper Jose Sa var på skovtur uden for feltet.
Men Jota sparkede kuglen lige på Conor Coady, selv om han havde stort set hele målet at sende bolden ind i. Årets afbrænder, vil nogen nok mene.
Han kan dog glæde sig over, at Origi sørgede for tre point, som sender Liverpool på førstepladsen i Premier League.
Den førsteplads kan Manchester City dog overtage med en sejr over Watford senere lørdag.
Ikke overraskende var det Liverpool, der greb taktstokken fra kampens indledning, men det førte bare ikke til så meget.
Først efter 32 minutter lykkedes Liverpool med at dirke Wolverhamptons stærke defensiv op, men Diogo Jota headede forbi mål, da han fik chancen efter et indlæg fra Trent Alexander-Arnold.
Få minutter senere brændte det på igen. Mohamed Salah var lige ved at nå frem til et indlæg fra Andy Robertson, men Conor Coady lykkedes på imponerende vis med at holde egypteren fra scoring.
Wolverhampton var ganske harmløs i sit offensive spil og kom aldrig for alvor i nærheden af en scoring. Det gjorde Liverpool dog. Men skarpheden manglede.
Efter 50 minutter fik Thiago Alcântara to chancer, da bolden havnede hos ham i feltet. Først blev bolden blokeret af Raúl Jiménez, inden keeper Jose Sa reddede det andet forsøg på målstregen.
Ti minutter senere var Jose Sa på skovtur. Keeperen løb fejl af bolden uden for feltet, og så fik Diogo Jota frit løb mod målet, hvor Sa ikke længere var.
Det var til gengæld forsvarsspillerne Max Kilman og Conor Coady. Jota havde næsten hele målet at skyde i, men sendte bolden lige i maven på Coady.
Liverpool blev ved med at lede efter chancerne, men først fire minutter inde i overtiden kom forløsningen, da Divock Origi fik bolden i feltet.
Angriberen havde ryggen til mål, men vendte rundt og fandt et hul i den mur, Jose Sa ellers havde sørget for at stille op i Wolverhampton-målet i det meste af opgøret.
Andetsteds fik den nye Newcastle-cheftræner Eddie Howe sin første succesoplevelse, da klubben slog Burnley 1-0. Southampton og Brighton spillede 1-1.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
