Liverpool prøvede og prøvede, og dybt inde i overtiden lykkedes det at score, da klubben lørdag var på besøg hos Wolverhampton i Premier League.
Divock Origi vendte på en tallerken i feltet og trillede kuglen i netmaskerne til 1-0, som også blev kampens resultat.
Opgørets mest bemærkelsesværdige indslag stod den portugisiske Liverpool-spiller Diogo Jota for.
Den tidligere Wolverhampton-angriber fik nemlig en kæmpemæssig chance, da han i anden halvleg skulle passere to markspillere, der havde taget plads i målet, fordi keeper Jose Sa var på skovtur uden for feltet.
Men Jota sparkede kuglen lige på Conor Coady, selv om han havde stort set hele målet at sende bolden ind i. Årets afbrænder, vil nogen nok mene.
Han kan dog glæde sig over, at Origi sørgede for tre point, som sender Liverpool på førstepladsen i Premier League.
Den førsteplads kan Manchester City dog overtage med en sejr over Watford senere lørdag.
Ikke overraskende var det Liverpool, der greb taktstokken fra kampens indledning, men det førte bare ikke til så meget.
Først efter 32 minutter lykkedes Liverpool med at dirke Wolverhamptons stærke defensiv op, men Diogo Jota headede forbi mål, da han fik chancen efter et indlæg fra Trent Alexander-Arnold.
Få minutter senere brændte det på igen. Mohamed Salah var lige ved at nå frem til et indlæg fra Andy Robertson, men Conor Coady lykkedes på imponerende vis med at holde egypteren fra scoring.
Wolverhampton var ganske harmløs i sit offensive spil og kom aldrig for alvor i nærheden af en scoring. Det gjorde Liverpool dog. Men skarpheden manglede.
Efter 50 minutter fik Thiago Alcântara to chancer, da bolden havnede hos ham i feltet. Først blev bolden blokeret af Raúl Jiménez, inden keeper Jose Sa reddede det andet forsøg på målstregen.
Ti minutter senere var Jose Sa på skovtur. Keeperen løb fejl af bolden uden for feltet, og så fik Diogo Jota frit løb mod målet, hvor Sa ikke længere var.
Det var til gengæld forsvarsspillerne Max Kilman og Conor Coady. Jota havde næsten hele målet at skyde i, men sendte bolden lige i maven på Coady.
Liverpool blev ved med at lede efter chancerne, men først fire minutter inde i overtiden kom forløsningen, da Divock Origi fik bolden i feltet.
Angriberen havde ryggen til mål, men vendte rundt og fandt et hul i den mur, Jose Sa ellers havde sørget for at stille op i Wolverhampton-målet i det meste af opgøret.
Andetsteds fik den nye Newcastle-cheftræner Eddie Howe sin første succesoplevelse, da klubben slog Burnley 1-0. Southampton og Brighton spillede 1-1.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
‘Det er tæt på uforklarligt’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Superliga-træner enormt stolt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
INTERVIEW
