Liverpool vinder i sidste øjeblik over Wolves

Diogo Jota stod for kampens mærkværdige højdepunkt, da Liverpool slog Wolverhampton.



Liverpool prøvede og prøvede, og dybt inde i overtiden lykkedes det at score, da klubben lørdag var på besøg hos Wolverhampton i Premier League.

Divock Origi vendte på en tallerken i feltet og trillede kuglen i netmaskerne til 1-0, som også blev kampens resultat.

Opgørets mest bemærkelsesværdige indslag stod den portugisiske Liverpool-spiller Diogo Jota for.

Den tidligere Wolverhampton-angriber fik nemlig en kæmpemæssig chance, da han i anden halvleg skulle passere to markspillere, der havde taget plads i målet, fordi keeper Jose Sa var på skovtur uden for feltet.

Men Jota sparkede kuglen lige på Conor Coady, selv om han havde stort set hele målet at sende bolden ind i. Årets afbrænder, vil nogen nok mene.

Han kan dog glæde sig over, at Origi sørgede for tre point, som sender Liverpool på førstepladsen i Premier League.

Den førsteplads kan Manchester City dog overtage med en sejr over Watford senere lørdag.

Ikke overraskende var det Liverpool, der greb taktstokken fra kampens indledning, men det førte bare ikke til så meget.

Først efter 32 minutter lykkedes Liverpool med at dirke Wolverhamptons stærke defensiv op, men Diogo Jota headede forbi mål, da han fik chancen efter et indlæg fra Trent Alexander-Arnold.

Få minutter senere brændte det på igen. Mohamed Salah var lige ved at nå frem til et indlæg fra Andy Robertson, men Conor Coady lykkedes på imponerende vis med at holde egypteren fra scoring.

Wolverhampton var ganske harmløs i sit offensive spil og kom aldrig for alvor i nærheden af en scoring. Det gjorde Liverpool dog. Men skarpheden manglede.

Efter 50 minutter fik Thiago Alcântara to chancer, da bolden havnede hos ham i feltet. Først blev bolden blokeret af Raúl Jiménez, inden keeper Jose Sa reddede det andet forsøg på målstregen.

Ti minutter senere var Jose Sa på skovtur. Keeperen løb fejl af bolden uden for feltet, og så fik Diogo Jota frit løb mod målet, hvor Sa ikke længere var.

Det var til gengæld forsvarsspillerne Max Kilman og Conor Coady. Jota havde næsten hele målet at skyde i, men sendte bolden lige i maven på Coady.

Liverpool blev ved med at lede efter chancerne, men først fire minutter inde i overtiden kom forløsningen, da Divock Origi fik bolden i feltet.

Angriberen havde ryggen til mål, men vendte rundt og fandt et hul i den mur, Jose Sa ellers havde sørget for at stille op i Wolverhampton-målet i det meste af opgøret.

Andetsteds fik den nye Newcastle-cheftræner Eddie Howe sin første succesoplevelse, da klubben slog Burnley 1-0. Southampton og Brighton spillede 1-1.

/ritzau/





Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’




LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Liverpool – Brentford

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Brøndby fyrer Steve Cooper