Liverpool prøvede og prøvede, og dybt inde i overtiden lykkedes det at score, da klubben lørdag var på besøg hos Wolverhampton i Premier League.
Divock Origi vendte på en tallerken i feltet og trillede kuglen i netmaskerne til 1-0, som også blev kampens resultat.
Opgørets mest bemærkelsesværdige indslag stod den portugisiske Liverpool-spiller Diogo Jota for.
Den tidligere Wolverhampton-angriber fik nemlig en kæmpemæssig chance, da han i anden halvleg skulle passere to markspillere, der havde taget plads i målet, fordi keeper Jose Sa var på skovtur uden for feltet.
Men Jota sparkede kuglen lige på Conor Coady, selv om han havde stort set hele målet at sende bolden ind i. Årets afbrænder, vil nogen nok mene.
Han kan dog glæde sig over, at Origi sørgede for tre point, som sender Liverpool på førstepladsen i Premier League.
Den førsteplads kan Manchester City dog overtage med en sejr over Watford senere lørdag.
Ikke overraskende var det Liverpool, der greb taktstokken fra kampens indledning, men det førte bare ikke til så meget.
Først efter 32 minutter lykkedes Liverpool med at dirke Wolverhamptons stærke defensiv op, men Diogo Jota headede forbi mål, da han fik chancen efter et indlæg fra Trent Alexander-Arnold.
Få minutter senere brændte det på igen. Mohamed Salah var lige ved at nå frem til et indlæg fra Andy Robertson, men Conor Coady lykkedes på imponerende vis med at holde egypteren fra scoring.
Wolverhampton var ganske harmløs i sit offensive spil og kom aldrig for alvor i nærheden af en scoring. Det gjorde Liverpool dog. Men skarpheden manglede.
Efter 50 minutter fik Thiago Alcântara to chancer, da bolden havnede hos ham i feltet. Først blev bolden blokeret af Raúl Jiménez, inden keeper Jose Sa reddede det andet forsøg på målstregen.
Ti minutter senere var Jose Sa på skovtur. Keeperen løb fejl af bolden uden for feltet, og så fik Diogo Jota frit løb mod målet, hvor Sa ikke længere var.
Det var til gengæld forsvarsspillerne Max Kilman og Conor Coady. Jota havde næsten hele målet at skyde i, men sendte bolden lige i maven på Coady.
Liverpool blev ved med at lede efter chancerne, men først fire minutter inde i overtiden kom forløsningen, da Divock Origi fik bolden i feltet.
Angriberen havde ryggen til mål, men vendte rundt og fandt et hul i den mur, Jose Sa ellers havde sørget for at stille op i Wolverhampton-målet i det meste af opgøret.
Andetsteds fik den nye Newcastle-cheftræner Eddie Howe sin første succesoplevelse, da klubben slog Burnley 1-0. Southampton og Brighton spillede 1-1.
/ritzau/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Sønderjyske – OB
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Lamine Yamal med karrierens første
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Tilbage efter regelbrud
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Bayern München besejrer Dortmund i drama
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
