– Lukaku er mentalt træt

Romelu Lukaku har ikke scoret i sine seneste seks kampe for Chelsea.



Romelu Lukaku startede som lyn og torden i sin anden periode som Chelsea-spiller, da klubben i sommer hentede ham fra Inter. Siden er det dog blevet hverdag for den stærke belgier, der ikke har fundet netmaskerne i Chelsea-trøjen i de seneste seks kampe. 

Der er dog dybere årsager til problemerne end blot et almindeligt formdyk. Chelsea-manager Thomas Tuchel frygter, at Lukaku er mentalt udmattet efter et hårdt år. Det siger tyskeren på et pressemøde forud for Chelseas Champions League-kamp mod Malmø ifølge Daily Mail. 

– Det er vanskeligt at vurdere, om han har bedst af en pause, eller om det er bedst at bevare ham på banen. I øjeblikket føler jeg, at Romelu har spillet for meget. Han har spillet i for mange turneringer henover sommeren, for mange turneringer med hans land. Han spillede i Nations League, og han er en fantastisk atlet og et sandt konkurrencemenneske, som aldrig tager let på det. 

– Han vil gerne være på banen og vinde. Han ville skabe et godt resultat for Belgien ved EM og nu også i Nations League. Det har betydet meget for ham personligt at spille for sit land, så han tager det meget alvorligt. Hvis det ikke går godt, tager han det altid på sin kappe. Han reflekterer over det, og jeg føler, at han er mentalt træt, fortæller Tuchel. 

Romelu Lukaku scorede ved den seneste landskampstermin i netop Nations League med Frankrig, så han har ikke helt glemt, hvor målet står. 

Thomas Tuchel forklarer da også, at det ikke er sådan, at Chelsea er alt for bekymret, men at han føler for ham og også Mason Mount og Jorginho, som alle har spillet meget fodbold det seneste år. 

Romelu Lukaku blev senest udskiftet mod Brentford i weekenden.





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

AGF-spiller idømt karantæne

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA – Belgien

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?