Romelu Lukaku startede som lyn og torden i sin anden periode som Chelsea-spiller, da klubben i sommer hentede ham fra Inter. Siden er det dog blevet hverdag for den stærke belgier, der ikke har fundet netmaskerne i Chelsea-trøjen i de seneste seks kampe.
Der er dog dybere årsager til problemerne end blot et almindeligt formdyk. Chelsea-manager Thomas Tuchel frygter, at Lukaku er mentalt udmattet efter et hårdt år. Det siger tyskeren på et pressemøde forud for Chelseas Champions League-kamp mod Malmø ifølge Daily Mail.
– Det er vanskeligt at vurdere, om han har bedst af en pause, eller om det er bedst at bevare ham på banen. I øjeblikket føler jeg, at Romelu har spillet for meget. Han har spillet i for mange turneringer henover sommeren, for mange turneringer med hans land. Han spillede i Nations League, og han er en fantastisk atlet og et sandt konkurrencemenneske, som aldrig tager let på det.
– Han vil gerne være på banen og vinde. Han ville skabe et godt resultat for Belgien ved EM og nu også i Nations League. Det har betydet meget for ham personligt at spille for sit land, så han tager det meget alvorligt. Hvis det ikke går godt, tager han det altid på sin kappe. Han reflekterer over det, og jeg føler, at han er mentalt træt, fortæller Tuchel.
Romelu Lukaku scorede ved den seneste landskampstermin i netop Nations League med Frankrig, så han har ikke helt glemt, hvor målet står.
Thomas Tuchel forklarer da også, at det ikke er sådan, at Chelsea er alt for bekymret, men at han føler for ham og også Mason Mount og Jorginho, som alle har spillet meget fodbold det seneste år.
Romelu Lukaku blev senest udskiftet mod Brentford i weekenden.
LIVE
LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
MEDIE
