Måtte google Klopp efter Liverpool-hyring

Den tidligere Liverpool-spiller kendte ikke meget til Klopp, da tyskeren blev præsenteret som ny chef på Anfield.



Det var ikke alle, der havde lige godt styr på, hvem Jürgen Klopp var, da han blev præsenteret i Liverpool i efteråret 2015. Det fortæller Adam Lallana i en ny dokuserie om den tyske manager.   

Inden han havnede på Anfield, havde han ellers nydt stor succes med Dortmund, som han blandt andet ført til to Bundesliga-titler og en Champions League-finalen.

Men trods succesen havde Adam Lallana ikke så godt styr på den tyske træner eller dennes spillestil. Og hvad gør man så? Jo, man bruger Google. 

– Jeg kan huske, at jeg skrev hans navn på Google for at finde ud af, hvilken type fodbold han kunne lide. Jeg havde haft et hårdt første år (i Liverpool), og jeg havde lyst til at få gang i min Liverpool-karriere.

– Jeg kan huske, at der stod, at han kan lide “gegenpressing”, og jeg tænkte, “hvad er det?.” Men jeg så på det, og det var en form for modpres og løb, og jeg tænkte, at det er den type fodbold, jeg kan lide at spille.

– Jeg var kommet fra et Southampton-hold trænet af Mauricio Pochettino, som på en måde lærte mig, hvordan man arbejder, hvordan man løber. Når jeg ser tilbage nu, var det ingen overraskelse, at vi fik en god forbindelse næsten med det samme, siger Adam Lallana i dokuserien “JURGEN” ifølge Daily Mail.

Adam Lallana spillede under Klopp i Liverpool indtil sommeren 2020, hvor han skiftede til Brighton & Hove Albion. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Superliga-klub tæt på FCK’er



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

FC København-farvel rykker nærmere

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mexico – Ecuador

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden