Manchester City afværger kæmpe fiasko

Leyton Orient fra den tredjebedste række ydede Manchester City glimrende modstand, men giganten vandt 2-1.



Manchester City flirtede med katastrofen, men fik akkurat slået Leyton Orient i FA Cuppen lørdag eftermiddag.

2-1 vandt Pep Guardiolas tropper, efter at holdet i første halvleg var kommet bagud på et spektakulært selvmål af keeper Stefan Ortega.

Den indskiftede stjernespiller Kevin De Bruyne blev matchvinder ti minutter før tid, inden League Ones nummer syv i slutfasen var ganske tæt på en udligning.

City stillede op med en stribe profiler på bænken og med blandt andre Erling Haaland helt ude af truppen. Startelleveren talte dog alligevel masser af profiler.

Heriblandt var blandt andre Omar Marmoush, Vitor Reis og Nico Gonzalez, som klubben købte for sammenlagt omkring 1,3 milliarder kroner i januar, i startelleveren.

Den nye trio slap dog ikke lige heldigt fra opgøret med det upåagtede hjemmehold.

Efter godt et kvarter fumlede Nico Gonzalez, der er hentet i FC Porto, med bolden og lod sig overrumple på midten af banen.

Det tillod Jamie Donley at tage chancen fra knap 40 meter.

Det overraskede keeper Stefan Ortega, som flagrende skubbede bolden over stregen med bagdelen, efter at den var prellet af på overliggeren.

Egyptiske Marmoush, der indtil for et par uger siden var Bundesligaens nok bedste spiller i denne sæson, var i den anden ende langt fra så knivskarp, som han var i Eintracht Frankfurt. Derfor lurede sensationen længe.

Efter 56 minutter fik City bragt balance i regnskabet, da det fjerde januarindkøb, den indskiftede usbekiske stopper Abdukodir Khusanov, blev noteret som målscorer, efter at han blev ramt af Rico Lewis’ afslutning.

Leyton Orient knækkede dog langt fra og blev ved at give den stenrige kæmpeklub fra Manchester modstand.

Efter 79 minutter prikkede indskiftede Kevin De Bruyne City i front med 2-1 efter Jack Grealishs fremlægning, men heller ikke det knækkede værterne.

De kløede ufortrødent på og var et par gange i slutfasen meget tæt på en udligning og forlænget spilletid, inden slutfløjtet lod City slippe med skrækken.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Det bestemmer Messi selv

PSG meldes enig med Barca-profil

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Norge – England

Diant Ramaj forhandler om et skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Pressede på for FC København-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

– Det vil være VM’s største overraskelse!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Argentina – Schweiz

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’