Manchester City afværger kæmpe fiasko

Leyton Orient fra den tredjebedste række ydede Manchester City glimrende modstand, men giganten vandt 2-1.



Manchester City flirtede med katastrofen, men fik akkurat slået Leyton Orient i FA Cuppen lørdag eftermiddag.

2-1 vandt Pep Guardiolas tropper, efter at holdet i første halvleg var kommet bagud på et spektakulært selvmål af keeper Stefan Ortega.

Den indskiftede stjernespiller Kevin De Bruyne blev matchvinder ti minutter før tid, inden League Ones nummer syv i slutfasen var ganske tæt på en udligning.

City stillede op med en stribe profiler på bænken og med blandt andre Erling Haaland helt ude af truppen. Startelleveren talte dog alligevel masser af profiler.

Heriblandt var blandt andre Omar Marmoush, Vitor Reis og Nico Gonzalez, som klubben købte for sammenlagt omkring 1,3 milliarder kroner i januar, i startelleveren.

Den nye trio slap dog ikke lige heldigt fra opgøret med det upåagtede hjemmehold.

Efter godt et kvarter fumlede Nico Gonzalez, der er hentet i FC Porto, med bolden og lod sig overrumple på midten af banen.

Det tillod Jamie Donley at tage chancen fra knap 40 meter.

Det overraskede keeper Stefan Ortega, som flagrende skubbede bolden over stregen med bagdelen, efter at den var prellet af på overliggeren.

Egyptiske Marmoush, der indtil for et par uger siden var Bundesligaens nok bedste spiller i denne sæson, var i den anden ende langt fra så knivskarp, som han var i Eintracht Frankfurt. Derfor lurede sensationen længe.

Efter 56 minutter fik City bragt balance i regnskabet, da det fjerde januarindkøb, den indskiftede usbekiske stopper Abdukodir Khusanov, blev noteret som målscorer, efter at han blev ramt af Rico Lewis’ afslutning.

Leyton Orient knækkede dog langt fra og blev ved at give den stenrige kæmpeklub fra Manchester modstand.

Efter 79 minutter prikkede indskiftede Kevin De Bruyne City i front med 2-1 efter Jack Grealishs fremlægning, men heller ikke det knækkede værterne.

De kløede ufortrødent på og var et par gange i slutfasen meget tæt på en udligning og forlænget spilletid, inden slutfløjtet lod City slippe med skrækken.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Bayern – Stuttgart

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Snart sker det

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Chelsea – Tottenham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Neestrup jagtes af storklub

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig: Nu er han rejst til København

Freiburg – Aston Villa

Fortryder FC Barcelona-transfer

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger