Manchester City flirtede med katastrofen, men fik akkurat slået Leyton Orient i FA Cuppen lørdag eftermiddag.
2-1 vandt Pep Guardiolas tropper, efter at holdet i første halvleg var kommet bagud på et spektakulært selvmål af keeper Stefan Ortega.
Den indskiftede stjernespiller Kevin De Bruyne blev matchvinder ti minutter før tid, inden League Ones nummer syv i slutfasen var ganske tæt på en udligning.
City stillede op med en stribe profiler på bænken og med blandt andre Erling Haaland helt ude af truppen. Startelleveren talte dog alligevel masser af profiler.
Heriblandt var blandt andre Omar Marmoush, Vitor Reis og Nico Gonzalez, som klubben købte for sammenlagt omkring 1,3 milliarder kroner i januar, i startelleveren.
Den nye trio slap dog ikke lige heldigt fra opgøret med det upåagtede hjemmehold.
Efter godt et kvarter fumlede Nico Gonzalez, der er hentet i FC Porto, med bolden og lod sig overrumple på midten af banen.
Det tillod Jamie Donley at tage chancen fra knap 40 meter.
Det overraskede keeper Stefan Ortega, som flagrende skubbede bolden over stregen med bagdelen, efter at den var prellet af på overliggeren.
Egyptiske Marmoush, der indtil for et par uger siden var Bundesligaens nok bedste spiller i denne sæson, var i den anden ende langt fra så knivskarp, som han var i Eintracht Frankfurt. Derfor lurede sensationen længe.
Efter 56 minutter fik City bragt balance i regnskabet, da det fjerde januarindkøb, den indskiftede usbekiske stopper Abdukodir Khusanov, blev noteret som målscorer, efter at han blev ramt af Rico Lewis’ afslutning.
Leyton Orient knækkede dog langt fra og blev ved at give den stenrige kæmpeklub fra Manchester modstand.
Efter 79 minutter prikkede indskiftede Kevin De Bruyne City i front med 2-1 efter Jack Grealishs fremlægning, men heller ikke det knækkede værterne.
De kløede ufortrødent på og var et par gange i slutfasen meget tæt på en udligning og forlænget spilletid, inden slutfløjtet lod City slippe med skrækken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
England – Argentina
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED