Manchester City afværger kæmpe fiasko

Leyton Orient fra den tredjebedste række ydede Manchester City glimrende modstand, men giganten vandt 2-1.



Manchester City flirtede med katastrofen, men fik akkurat slået Leyton Orient i FA Cuppen lørdag eftermiddag.

2-1 vandt Pep Guardiolas tropper, efter at holdet i første halvleg var kommet bagud på et spektakulært selvmål af keeper Stefan Ortega.

Den indskiftede stjernespiller Kevin De Bruyne blev matchvinder ti minutter før tid, inden League Ones nummer syv i slutfasen var ganske tæt på en udligning.

City stillede op med en stribe profiler på bænken og med blandt andre Erling Haaland helt ude af truppen. Startelleveren talte dog alligevel masser af profiler.

Heriblandt var blandt andre Omar Marmoush, Vitor Reis og Nico Gonzalez, som klubben købte for sammenlagt omkring 1,3 milliarder kroner i januar, i startelleveren.

Den nye trio slap dog ikke lige heldigt fra opgøret med det upåagtede hjemmehold.

Efter godt et kvarter fumlede Nico Gonzalez, der er hentet i FC Porto, med bolden og lod sig overrumple på midten af banen.

Det tillod Jamie Donley at tage chancen fra knap 40 meter.

Det overraskede keeper Stefan Ortega, som flagrende skubbede bolden over stregen med bagdelen, efter at den var prellet af på overliggeren.

Egyptiske Marmoush, der indtil for et par uger siden var Bundesligaens nok bedste spiller i denne sæson, var i den anden ende langt fra så knivskarp, som han var i Eintracht Frankfurt. Derfor lurede sensationen længe.

Efter 56 minutter fik City bragt balance i regnskabet, da det fjerde januarindkøb, den indskiftede usbekiske stopper Abdukodir Khusanov, blev noteret som målscorer, efter at han blev ramt af Rico Lewis’ afslutning.

Leyton Orient knækkede dog langt fra og blev ved at give den stenrige kæmpeklub fra Manchester modstand.

Efter 79 minutter prikkede indskiftede Kevin De Bruyne City i front med 2-1 efter Jack Grealishs fremlægning, men heller ikke det knækkede værterne.

De kløede ufortrødent på og var et par gange i slutfasen meget tæt på en udligning og forlænget spilletid, inden slutfløjtet lod City slippe med skrækken.

/ritzau/







Åge Hareide er alvorligt syg


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Ny kæmpeklub er interesseret

Bendtner med drømmemelding for Danmark

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Riemer giver Højlund-opdatering

Skotland dummer sig i Grækenland

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

GOG buldrer forbi bundhold

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Aflyser pressemøde i Parken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Peter Christiansen har fundet afløseren

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Chok i OB – siger op efter seks dage

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Her kan du se Danmark mod Belarus

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Superliga-profil får trænerlicens

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel