Manchester City afværger kæmpe fiasko

Leyton Orient fra den tredjebedste række ydede Manchester City glimrende modstand, men giganten vandt 2-1.



Manchester City flirtede med katastrofen, men fik akkurat slået Leyton Orient i FA Cuppen lørdag eftermiddag.

2-1 vandt Pep Guardiolas tropper, efter at holdet i første halvleg var kommet bagud på et spektakulært selvmål af keeper Stefan Ortega.

Den indskiftede stjernespiller Kevin De Bruyne blev matchvinder ti minutter før tid, inden League Ones nummer syv i slutfasen var ganske tæt på en udligning.

City stillede op med en stribe profiler på bænken og med blandt andre Erling Haaland helt ude af truppen. Startelleveren talte dog alligevel masser af profiler.

Heriblandt var blandt andre Omar Marmoush, Vitor Reis og Nico Gonzalez, som klubben købte for sammenlagt omkring 1,3 milliarder kroner i januar, i startelleveren.

Den nye trio slap dog ikke lige heldigt fra opgøret med det upåagtede hjemmehold.

Efter godt et kvarter fumlede Nico Gonzalez, der er hentet i FC Porto, med bolden og lod sig overrumple på midten af banen.

Det tillod Jamie Donley at tage chancen fra knap 40 meter.

Det overraskede keeper Stefan Ortega, som flagrende skubbede bolden over stregen med bagdelen, efter at den var prellet af på overliggeren.

Egyptiske Marmoush, der indtil for et par uger siden var Bundesligaens nok bedste spiller i denne sæson, var i den anden ende langt fra så knivskarp, som han var i Eintracht Frankfurt. Derfor lurede sensationen længe.

Efter 56 minutter fik City bragt balance i regnskabet, da det fjerde januarindkøb, den indskiftede usbekiske stopper Abdukodir Khusanov, blev noteret som målscorer, efter at han blev ramt af Rico Lewis’ afslutning.

Leyton Orient knækkede dog langt fra og blev ved at give den stenrige kæmpeklub fra Manchester modstand.

Efter 79 minutter prikkede indskiftede Kevin De Bruyne City i front med 2-1 efter Jack Grealishs fremlægning, men heller ikke det knækkede værterne.

De kløede ufortrødent på og var et par gange i slutfasen meget tæt på en udligning og forlænget spilletid, inden slutfløjtet lod City slippe med skrækken.

/ritzau/



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Stor derby-bøde til FC København

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Froholdt får kæmpe hæder

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Han erstatter Bo Henriksen

– Det har man nok aldrig set før

På rov i FC København

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

– Har ikke ubegrænset kredit

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Frank reddet i døende sekunder

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm