Manchester City afværger kæmpe fiasko

Leyton Orient fra den tredjebedste række ydede Manchester City glimrende modstand, men giganten vandt 2-1.



Manchester City flirtede med katastrofen, men fik akkurat slået Leyton Orient i FA Cuppen lørdag eftermiddag.

2-1 vandt Pep Guardiolas tropper, efter at holdet i første halvleg var kommet bagud på et spektakulært selvmål af keeper Stefan Ortega.

Den indskiftede stjernespiller Kevin De Bruyne blev matchvinder ti minutter før tid, inden League Ones nummer syv i slutfasen var ganske tæt på en udligning.

City stillede op med en stribe profiler på bænken og med blandt andre Erling Haaland helt ude af truppen. Startelleveren talte dog alligevel masser af profiler.

Heriblandt var blandt andre Omar Marmoush, Vitor Reis og Nico Gonzalez, som klubben købte for sammenlagt omkring 1,3 milliarder kroner i januar, i startelleveren.

Den nye trio slap dog ikke lige heldigt fra opgøret med det upåagtede hjemmehold.

Efter godt et kvarter fumlede Nico Gonzalez, der er hentet i FC Porto, med bolden og lod sig overrumple på midten af banen.

Det tillod Jamie Donley at tage chancen fra knap 40 meter.

Det overraskede keeper Stefan Ortega, som flagrende skubbede bolden over stregen med bagdelen, efter at den var prellet af på overliggeren.

Egyptiske Marmoush, der indtil for et par uger siden var Bundesligaens nok bedste spiller i denne sæson, var i den anden ende langt fra så knivskarp, som han var i Eintracht Frankfurt. Derfor lurede sensationen længe.

Efter 56 minutter fik City bragt balance i regnskabet, da det fjerde januarindkøb, den indskiftede usbekiske stopper Abdukodir Khusanov, blev noteret som målscorer, efter at han blev ramt af Rico Lewis’ afslutning.

Leyton Orient knækkede dog langt fra og blev ved at give den stenrige kæmpeklub fra Manchester modstand.

Efter 79 minutter prikkede indskiftede Kevin De Bruyne City i front med 2-1 efter Jack Grealishs fremlægning, men heller ikke det knækkede værterne.

De kløede ufortrødent på og var et par gange i slutfasen meget tæt på en udligning og forlænget spilletid, inden slutfløjtet lod City slippe med skrækken.

/ritzau/



Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Neestrup erkender FCM-misundelse

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Et utroligt smukt mareridt!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Sergio Ramos i chokskifte?

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Storhylder Christian Nørgaard

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Klar besked til FCK-fans

Vild med ny Eriksen-løsning

Bekræfter millionbud på dansker

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Lothar Matthaüs storroser dansker

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter