Manchester Citys krise fortsætter mod Everton

Manchester City fik point mod Everton, men er uden sejr i fem kampe i træk nu, og formkrisen fortsætter.



Fem kampe uden sejr og blot én sejr i de seneste 13 kampe, hvoraf de ni er blevet tabt. Det er status for Manchester City, efter at den store formkrise fortsatte torsdag med 1-1 hjemme mod Everton.

Det betyder, at de forsvarende mestre er 11 point efter topholdet Liverpool, som endda har spillet to kampe færre.

For Everton blev kampen en fortsættelse af en god julemåned. Efter at have indledt den med 0-4 mod Manchester United, slog man Wolverhampton med samme cifre og har derefter fået et point mod både Arsenal, Chelsea og City.

Det har slået et hul på fem point til nedrykningsstregen.

Selv om man godt kunne se, at det er et City-mandskab uden den enorme selvtillid i boldomgangen, som man har været vant til gennem flere år, så satte Pep Guardiolas tropper sig på opgøret fra start.

Det var ikke den totale dominans, man tidligere har set, men der var masser af tilløb til chancer ved Jordan Pickfords Everton-mål.

Efter et lille kvarter kom så det forløsende mål, holdet havde så meget brug for. Bagest i feltet var Bernardo Silva en smule heldig med en afslutning, som strøg forbi Pickford og ind til 1-0.

Især Savinho i Citys offensiv gav Everton en del arbejde, men den ekstra ro fra en 2-0-scoring kom ikke. Og når man er i krise, skal der ikke meget til, før det går galt.

Everton kom lidt bedre med i kampen, og ti minutter før pause gav det pote.

Manuel Akanji fejlede på en clearing i feltet, og i stedet kunne Iliman Ndiaye flot banke bolden op i det lange hjørne. Én fejl, et mål indkasseret. Manchester Citys aktuelle problemer i en nøddeskal.

Nøddeskallen blev tydeligere og hårdere kort inde i anden halvleg. Savinho trak et straffespark, men Jordan Pickford snuppede Erling Haalands flade forsøg.

Der er ganske enkelt ikke noget, som kommer let eller naturligt for de forsvarende mestre for tiden.

Et stort problem har været, at holdets strateg Kevin De Bruyne har været ind og ud af holdet med skader og sygdom på det seneste.

Torsdag var han på bænken, da han var småsløj. Men med et kvarter igen og stillingen 1-1 kunne Guardiola ikke lade ham sidde der længere. Det samme gjaldt ligeledes småsløje Ilkay Gündogan.

Presset mod Pickfords mål blev intensiveret, men de store chancer blev ikke skabt. Derfor måtte man nøjes med 1-1 trods en skudstatistik, der blev vundet 25-7.

/ritzau/





Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’




LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brasilien – Japan

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Tyskland – Paraguay