Manchester Citys krise fortsætter mod Everton

Manchester City fik point mod Everton, men er uden sejr i fem kampe i træk nu, og formkrisen fortsætter.



Fem kampe uden sejr og blot én sejr i de seneste 13 kampe, hvoraf de ni er blevet tabt. Det er status for Manchester City, efter at den store formkrise fortsatte torsdag med 1-1 hjemme mod Everton.

Det betyder, at de forsvarende mestre er 11 point efter topholdet Liverpool, som endda har spillet to kampe færre.

For Everton blev kampen en fortsættelse af en god julemåned. Efter at have indledt den med 0-4 mod Manchester United, slog man Wolverhampton med samme cifre og har derefter fået et point mod både Arsenal, Chelsea og City.

Det har slået et hul på fem point til nedrykningsstregen.

Selv om man godt kunne se, at det er et City-mandskab uden den enorme selvtillid i boldomgangen, som man har været vant til gennem flere år, så satte Pep Guardiolas tropper sig på opgøret fra start.

Det var ikke den totale dominans, man tidligere har set, men der var masser af tilløb til chancer ved Jordan Pickfords Everton-mål.

Efter et lille kvarter kom så det forløsende mål, holdet havde så meget brug for. Bagest i feltet var Bernardo Silva en smule heldig med en afslutning, som strøg forbi Pickford og ind til 1-0.

Især Savinho i Citys offensiv gav Everton en del arbejde, men den ekstra ro fra en 2-0-scoring kom ikke. Og når man er i krise, skal der ikke meget til, før det går galt.

Everton kom lidt bedre med i kampen, og ti minutter før pause gav det pote.

Manuel Akanji fejlede på en clearing i feltet, og i stedet kunne Iliman Ndiaye flot banke bolden op i det lange hjørne. Én fejl, et mål indkasseret. Manchester Citys aktuelle problemer i en nøddeskal.

Nøddeskallen blev tydeligere og hårdere kort inde i anden halvleg. Savinho trak et straffespark, men Jordan Pickford snuppede Erling Haalands flade forsøg.

Der er ganske enkelt ikke noget, som kommer let eller naturligt for de forsvarende mestre for tiden.

Et stort problem har været, at holdets strateg Kevin De Bruyne har været ind og ud af holdet med skader og sygdom på det seneste.

Torsdag var han på bænken, da han var småsløj. Men med et kvarter igen og stillingen 1-1 kunne Guardiola ikke lade ham sidde der længere. Det samme gjaldt ligeledes småsløje Ilkay Gündogan.

Presset mod Pickfords mål blev intensiveret, men de store chancer blev ikke skabt. Derfor måtte man nøjes med 1-1 trods en skudstatistik, der blev vundet 25-7.

/ritzau/





Mattsson om landsholdet: ‘Vi får se’




LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ser I med, Brøndby?

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

‘Det er en gave for Danmark’

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Vil du være multimillionær?’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Højbjerg overvejer stor beslutning

– Hele holdet er trygge ved ham

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Her begynder næste sæson i Superligaen

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran