Manchester Citys krise fortsætter mod Everton

Manchester City fik point mod Everton, men er uden sejr i fem kampe i træk nu, og formkrisen fortsætter.



Fem kampe uden sejr og blot én sejr i de seneste 13 kampe, hvoraf de ni er blevet tabt. Det er status for Manchester City, efter at den store formkrise fortsatte torsdag med 1-1 hjemme mod Everton.

Det betyder, at de forsvarende mestre er 11 point efter topholdet Liverpool, som endda har spillet to kampe færre.

For Everton blev kampen en fortsættelse af en god julemåned. Efter at have indledt den med 0-4 mod Manchester United, slog man Wolverhampton med samme cifre og har derefter fået et point mod både Arsenal, Chelsea og City.

Det har slået et hul på fem point til nedrykningsstregen.

Selv om man godt kunne se, at det er et City-mandskab uden den enorme selvtillid i boldomgangen, som man har været vant til gennem flere år, så satte Pep Guardiolas tropper sig på opgøret fra start.

Det var ikke den totale dominans, man tidligere har set, men der var masser af tilløb til chancer ved Jordan Pickfords Everton-mål.

Efter et lille kvarter kom så det forløsende mål, holdet havde så meget brug for. Bagest i feltet var Bernardo Silva en smule heldig med en afslutning, som strøg forbi Pickford og ind til 1-0.

Især Savinho i Citys offensiv gav Everton en del arbejde, men den ekstra ro fra en 2-0-scoring kom ikke. Og når man er i krise, skal der ikke meget til, før det går galt.

Everton kom lidt bedre med i kampen, og ti minutter før pause gav det pote.

Manuel Akanji fejlede på en clearing i feltet, og i stedet kunne Iliman Ndiaye flot banke bolden op i det lange hjørne. Én fejl, et mål indkasseret. Manchester Citys aktuelle problemer i en nøddeskal.

Nøddeskallen blev tydeligere og hårdere kort inde i anden halvleg. Savinho trak et straffespark, men Jordan Pickford snuppede Erling Haalands flade forsøg.

Der er ganske enkelt ikke noget, som kommer let eller naturligt for de forsvarende mestre for tiden.

Et stort problem har været, at holdets strateg Kevin De Bruyne har været ind og ud af holdet med skader og sygdom på det seneste.

Torsdag var han på bænken, da han var småsløj. Men med et kvarter igen og stillingen 1-1 kunne Guardiola ikke lade ham sidde der længere. Det samme gjaldt ligeledes småsløje Ilkay Gündogan.

Presset mod Pickfords mål blev intensiveret, men de store chancer blev ikke skabt. Derfor måtte man nøjes med 1-1 trods en skudstatistik, der blev vundet 25-7.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Køber Marc Guehi til spotpris

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vil undgå Bendtner-stunt

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Topscorer færdig

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

På blokken i danskerklub

Bliver det Chido Obis store chance?

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Medie med dyster Dorgu-melding

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Døsig danskerdyst i Deutschland

– Vi er pressede

Dansker lyner i Italien

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes