Fem kampe uden sejr og blot én sejr i de seneste 13 kampe, hvoraf de ni er blevet tabt. Det er status for Manchester City, efter at den store formkrise fortsatte torsdag med 1-1 hjemme mod Everton.
Det betyder, at de forsvarende mestre er 11 point efter topholdet Liverpool, som endda har spillet to kampe færre.
For Everton blev kampen en fortsættelse af en god julemåned. Efter at have indledt den med 0-4 mod Manchester United, slog man Wolverhampton med samme cifre og har derefter fået et point mod både Arsenal, Chelsea og City.
Det har slået et hul på fem point til nedrykningsstregen.
Selv om man godt kunne se, at det er et City-mandskab uden den enorme selvtillid i boldomgangen, som man har været vant til gennem flere år, så satte Pep Guardiolas tropper sig på opgøret fra start.
Det var ikke den totale dominans, man tidligere har set, men der var masser af tilløb til chancer ved Jordan Pickfords Everton-mål.
Efter et lille kvarter kom så det forløsende mål, holdet havde så meget brug for. Bagest i feltet var Bernardo Silva en smule heldig med en afslutning, som strøg forbi Pickford og ind til 1-0.
Især Savinho i Citys offensiv gav Everton en del arbejde, men den ekstra ro fra en 2-0-scoring kom ikke. Og når man er i krise, skal der ikke meget til, før det går galt.
Everton kom lidt bedre med i kampen, og ti minutter før pause gav det pote.
Manuel Akanji fejlede på en clearing i feltet, og i stedet kunne Iliman Ndiaye flot banke bolden op i det lange hjørne. Én fejl, et mål indkasseret. Manchester Citys aktuelle problemer i en nøddeskal.
Nøddeskallen blev tydeligere og hårdere kort inde i anden halvleg. Savinho trak et straffespark, men Jordan Pickford snuppede Erling Haalands flade forsøg.
Der er ganske enkelt ikke noget, som kommer let eller naturligt for de forsvarende mestre for tiden.
Et stort problem har været, at holdets strateg Kevin De Bruyne har været ind og ud af holdet med skader og sygdom på det seneste.
Torsdag var han på bænken, da han var småsløj. Men med et kvarter igen og stillingen 1-1 kunne Guardiola ikke lade ham sidde der længere. Det samme gjaldt ligeledes småsløje Ilkay Gündogan.
Presset mod Pickfords mål blev intensiveret, men de store chancer blev ikke skabt. Derfor måtte man nøjes med 1-1 trods en skudstatistik, der blev vundet 25-7.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
– Schwartau-handel giver ingen mening
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter han Superliga-køb her?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT