Manchester Citys krise fortsætter mod Everton

Manchester City fik point mod Everton, men er uden sejr i fem kampe i træk nu, og formkrisen fortsætter.



Fem kampe uden sejr og blot én sejr i de seneste 13 kampe, hvoraf de ni er blevet tabt. Det er status for Manchester City, efter at den store formkrise fortsatte torsdag med 1-1 hjemme mod Everton.

Det betyder, at de forsvarende mestre er 11 point efter topholdet Liverpool, som endda har spillet to kampe færre.

For Everton blev kampen en fortsættelse af en god julemåned. Efter at have indledt den med 0-4 mod Manchester United, slog man Wolverhampton med samme cifre og har derefter fået et point mod både Arsenal, Chelsea og City.

Det har slået et hul på fem point til nedrykningsstregen.

Selv om man godt kunne se, at det er et City-mandskab uden den enorme selvtillid i boldomgangen, som man har været vant til gennem flere år, så satte Pep Guardiolas tropper sig på opgøret fra start.

Det var ikke den totale dominans, man tidligere har set, men der var masser af tilløb til chancer ved Jordan Pickfords Everton-mål.

Efter et lille kvarter kom så det forløsende mål, holdet havde så meget brug for. Bagest i feltet var Bernardo Silva en smule heldig med en afslutning, som strøg forbi Pickford og ind til 1-0.

Især Savinho i Citys offensiv gav Everton en del arbejde, men den ekstra ro fra en 2-0-scoring kom ikke. Og når man er i krise, skal der ikke meget til, før det går galt.

Everton kom lidt bedre med i kampen, og ti minutter før pause gav det pote.

Manuel Akanji fejlede på en clearing i feltet, og i stedet kunne Iliman Ndiaye flot banke bolden op i det lange hjørne. Én fejl, et mål indkasseret. Manchester Citys aktuelle problemer i en nøddeskal.

Nøddeskallen blev tydeligere og hårdere kort inde i anden halvleg. Savinho trak et straffespark, men Jordan Pickford snuppede Erling Haalands flade forsøg.

Der er ganske enkelt ikke noget, som kommer let eller naturligt for de forsvarende mestre for tiden.

Et stort problem har været, at holdets strateg Kevin De Bruyne har været ind og ud af holdet med skader og sygdom på det seneste.

Torsdag var han på bænken, da han var småsløj. Men med et kvarter igen og stillingen 1-1 kunne Guardiola ikke lade ham sidde der længere. Det samme gjaldt ligeledes småsløje Ilkay Gündogan.

Presset mod Pickfords mål blev intensiveret, men de store chancer blev ikke skabt. Derfor måtte man nøjes med 1-1 trods en skudstatistik, der blev vundet 25-7.

/ritzau/





Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’




Odds og spilforslag til Basel - FCK TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Mourinho meldes tæt på storklub



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Holdt på stor hemmelighed

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Teemu Pukki dominerer



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

– Dumdristigt og naivt

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

I vildrede over kæmpe United-transfer

Godt FC København-nyt før Champions League-brag



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Har afvist flere tilbud

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub