Fem kampe uden sejr og blot én sejr i de seneste 13 kampe, hvoraf de ni er blevet tabt. Det er status for Manchester City, efter at den store formkrise fortsatte torsdag med 1-1 hjemme mod Everton.
Det betyder, at de forsvarende mestre er 11 point efter topholdet Liverpool, som endda har spillet to kampe færre.
For Everton blev kampen en fortsættelse af en god julemåned. Efter at have indledt den med 0-4 mod Manchester United, slog man Wolverhampton med samme cifre og har derefter fået et point mod både Arsenal, Chelsea og City.
Det har slået et hul på fem point til nedrykningsstregen.
Selv om man godt kunne se, at det er et City-mandskab uden den enorme selvtillid i boldomgangen, som man har været vant til gennem flere år, så satte Pep Guardiolas tropper sig på opgøret fra start.
Det var ikke den totale dominans, man tidligere har set, men der var masser af tilløb til chancer ved Jordan Pickfords Everton-mål.
Efter et lille kvarter kom så det forløsende mål, holdet havde så meget brug for. Bagest i feltet var Bernardo Silva en smule heldig med en afslutning, som strøg forbi Pickford og ind til 1-0.
Især Savinho i Citys offensiv gav Everton en del arbejde, men den ekstra ro fra en 2-0-scoring kom ikke. Og når man er i krise, skal der ikke meget til, før det går galt.
Everton kom lidt bedre med i kampen, og ti minutter før pause gav det pote.
Manuel Akanji fejlede på en clearing i feltet, og i stedet kunne Iliman Ndiaye flot banke bolden op i det lange hjørne. Én fejl, et mål indkasseret. Manchester Citys aktuelle problemer i en nøddeskal.
Nøddeskallen blev tydeligere og hårdere kort inde i anden halvleg. Savinho trak et straffespark, men Jordan Pickford snuppede Erling Haalands flade forsøg.
Der er ganske enkelt ikke noget, som kommer let eller naturligt for de forsvarende mestre for tiden.
Et stort problem har været, at holdets strateg Kevin De Bruyne har været ind og ud af holdet med skader og sygdom på det seneste.
Torsdag var han på bænken, da han var småsløj. Men med et kvarter igen og stillingen 1-1 kunne Guardiola ikke lade ham sidde der længere. Det samme gjaldt ligeledes småsløje Ilkay Gündogan.
Presset mod Pickfords mål blev intensiveret, men de store chancer blev ikke skabt. Derfor måtte man nøjes med 1-1 trods en skudstatistik, der blev vundet 25-7.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
MEDIE