Leicester City kollapsede søndag aften og indkasserede et skuffende nederlag, og det giver Manchester United en gylden chance. Chelsea tabte nemlig også lørdag, og De Røde Djævle kan nu kravle op på tredjepladsen med en sejr over Southampton mandag aften.
Og der er meget, der taler for en sejr til Manchester United over Pierre-Emile Højbjerg, Jannik Vestergaard og kompagni. Ole Gunnar Solskjærs tropper har været særdeles formstærke på det seneste, men i de seneste år har United ikke haft det nemt på hjemmebane mod Southampton.
Der venter et spændende opgør, og Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Manchester United har kun vundet to af deres seneste seks Premier League-hjemmekampe mod Southampton (to sejre, to uafgjorte, to nederalg), efter at have vundet 13 af deres første 14 kampe mod dem på Old Trafford.
– Southampton var bagud men fik 1-1 i den modsatte kamp – kun i 2013-14 har de undgået nederlag i begge Premier League-møder med Manchester United. Dengang spillede de to uafgjorte.
– Southampton har tabt flere kampe (26) og indkasseret flere mål (82) mod Manchester United, end de har mod noget andet hold i Premier League-historien.
Læs også:Billing og Bournemouth tog vital sejr over Schmeichels Leicester
– Manchester United har tabt blot en af deres seneste 15 ligakampe på hjemmebane (ni sejre, fem uafgjorte og et nederalg) og har vundet de seneste fire med en samlet score på 13-2. Før dette havde de tabt tre ud af fem på Old Trafford.
– Manchester United er ubesejret i deres seneste 17 kampe i alle konkurrencer (13 sejre, fire uafgjorte) – de havde sidst en længere ubesejret stime i marts 2013 under Sir Alex Ferguson (18 kampe).
– Manchester United har fået 13 straffespark i Premier League i denne sæson. Intet hold har nogensinde vundet mere i en enkelt sæson i turneringen (også Leicester i 2015-16 og Crystal Palace i 2004-05 havde 13).
– Southampton har kun vundet en af deres seneste 23 Premier League-kampe på udebane mod ’big six’-holdene (en sejr, fem uafgjorte og 17 nederlag). Det var i december 2019, da de vandt 2-0 over Chelsea.
– Enten Marcus Rashford eller Anthony Martial har scoret i 11 af Manchester Uniteds 17 Premier League hjemmekampe denne sæson, og de har ikke tabt i de 11 kampe. De Røde Djævle har vundet 10 og spillet en uafgjort, hvor en af dem har scoret. I deres seks hjemmekampe, hvor ingen af dem har scoret, har Manchester United ikke vundet, men spillet fire uafgjort og tabt to.
– Bruno Fernandes har været direkte involveret i 28 mål i 27 optrædener i den portugisiske og engelske liga kombineret i denne sæson (15 mål, 13 oplæg). Hans 13 målinvolveringer i 10 Premier League-optrædener er flest af en spiller i sine første 10 kampe i turneringens historie – sammen med Mick Quinn.
Læs også:Mourinhos Tottenham slog Arsenal i derbyet om det nordlige London
– Southamptons Danny Ings har scoret først i ni forskellige Premier League-kampe i denne sæson – det er mere end nogen anden spiller. Ings har scoret 19 mål og kan blive den anden Southampton-spiller, der scorer 20 eller flere mål på en Premier League-sæson på 38 kampe. James Beattie gjorde det i 2002-03 (23 mål).
Stillingen i Premier League:
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
