Leicester City kollapsede søndag aften og indkasserede et skuffende nederlag, og det giver Manchester United en gylden chance. Chelsea tabte nemlig også lørdag, og De Røde Djævle kan nu kravle op på tredjepladsen med en sejr over Southampton mandag aften.
Og der er meget, der taler for en sejr til Manchester United over Pierre-Emile Højbjerg, Jannik Vestergaard og kompagni. Ole Gunnar Solskjærs tropper har været særdeles formstærke på det seneste, men i de seneste år har United ikke haft det nemt på hjemmebane mod Southampton.
Der venter et spændende opgør, og Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Manchester United har kun vundet to af deres seneste seks Premier League-hjemmekampe mod Southampton (to sejre, to uafgjorte, to nederalg), efter at have vundet 13 af deres første 14 kampe mod dem på Old Trafford.
– Southampton var bagud men fik 1-1 i den modsatte kamp – kun i 2013-14 har de undgået nederlag i begge Premier League-møder med Manchester United. Dengang spillede de to uafgjorte.
– Southampton har tabt flere kampe (26) og indkasseret flere mål (82) mod Manchester United, end de har mod noget andet hold i Premier League-historien.
Læs også:Billing og Bournemouth tog vital sejr over Schmeichels Leicester
– Manchester United har tabt blot en af deres seneste 15 ligakampe på hjemmebane (ni sejre, fem uafgjorte og et nederalg) og har vundet de seneste fire med en samlet score på 13-2. Før dette havde de tabt tre ud af fem på Old Trafford.
– Manchester United er ubesejret i deres seneste 17 kampe i alle konkurrencer (13 sejre, fire uafgjorte) – de havde sidst en længere ubesejret stime i marts 2013 under Sir Alex Ferguson (18 kampe).
– Manchester United har fået 13 straffespark i Premier League i denne sæson. Intet hold har nogensinde vundet mere i en enkelt sæson i turneringen (også Leicester i 2015-16 og Crystal Palace i 2004-05 havde 13).
– Southampton har kun vundet en af deres seneste 23 Premier League-kampe på udebane mod ’big six’-holdene (en sejr, fem uafgjorte og 17 nederlag). Det var i december 2019, da de vandt 2-0 over Chelsea.
– Enten Marcus Rashford eller Anthony Martial har scoret i 11 af Manchester Uniteds 17 Premier League hjemmekampe denne sæson, og de har ikke tabt i de 11 kampe. De Røde Djævle har vundet 10 og spillet en uafgjort, hvor en af dem har scoret. I deres seks hjemmekampe, hvor ingen af dem har scoret, har Manchester United ikke vundet, men spillet fire uafgjort og tabt to.
– Bruno Fernandes har været direkte involveret i 28 mål i 27 optrædener i den portugisiske og engelske liga kombineret i denne sæson (15 mål, 13 oplæg). Hans 13 målinvolveringer i 10 Premier League-optrædener er flest af en spiller i sine første 10 kampe i turneringens historie – sammen med Mick Quinn.
Læs også:Mourinhos Tottenham slog Arsenal i derbyet om det nordlige London
– Southamptons Danny Ings har scoret først i ni forskellige Premier League-kampe i denne sæson – det er mere end nogen anden spiller. Ings har scoret 19 mål og kan blive den anden Southampton-spiller, der scorer 20 eller flere mål på en Premier League-sæson på 38 kampe. James Beattie gjorde det i 2002-03 (23 mål).
Stillingen i Premier League:
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Argentinske klubber strejker
‘Schmedes er under pres’
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
INTERVIEW
– Det er lort!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
