Leicester City kollapsede søndag aften og indkasserede et skuffende nederlag, og det giver Manchester United en gylden chance. Chelsea tabte nemlig også lørdag, og De Røde Djævle kan nu kravle op på tredjepladsen med en sejr over Southampton mandag aften.
Og der er meget, der taler for en sejr til Manchester United over Pierre-Emile Højbjerg, Jannik Vestergaard og kompagni. Ole Gunnar Solskjærs tropper har været særdeles formstærke på det seneste, men i de seneste år har United ikke haft det nemt på hjemmebane mod Southampton.
Der venter et spændende opgør, og Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Manchester United har kun vundet to af deres seneste seks Premier League-hjemmekampe mod Southampton (to sejre, to uafgjorte, to nederalg), efter at have vundet 13 af deres første 14 kampe mod dem på Old Trafford.
– Southampton var bagud men fik 1-1 i den modsatte kamp – kun i 2013-14 har de undgået nederlag i begge Premier League-møder med Manchester United. Dengang spillede de to uafgjorte.
– Southampton har tabt flere kampe (26) og indkasseret flere mål (82) mod Manchester United, end de har mod noget andet hold i Premier League-historien.
Læs også:Billing og Bournemouth tog vital sejr over Schmeichels Leicester
– Manchester United har tabt blot en af deres seneste 15 ligakampe på hjemmebane (ni sejre, fem uafgjorte og et nederalg) og har vundet de seneste fire med en samlet score på 13-2. Før dette havde de tabt tre ud af fem på Old Trafford.
– Manchester United er ubesejret i deres seneste 17 kampe i alle konkurrencer (13 sejre, fire uafgjorte) – de havde sidst en længere ubesejret stime i marts 2013 under Sir Alex Ferguson (18 kampe).
– Manchester United har fået 13 straffespark i Premier League i denne sæson. Intet hold har nogensinde vundet mere i en enkelt sæson i turneringen (også Leicester i 2015-16 og Crystal Palace i 2004-05 havde 13).
– Southampton har kun vundet en af deres seneste 23 Premier League-kampe på udebane mod ’big six’-holdene (en sejr, fem uafgjorte og 17 nederlag). Det var i december 2019, da de vandt 2-0 over Chelsea.
– Enten Marcus Rashford eller Anthony Martial har scoret i 11 af Manchester Uniteds 17 Premier League hjemmekampe denne sæson, og de har ikke tabt i de 11 kampe. De Røde Djævle har vundet 10 og spillet en uafgjort, hvor en af dem har scoret. I deres seks hjemmekampe, hvor ingen af dem har scoret, har Manchester United ikke vundet, men spillet fire uafgjort og tabt to.
– Bruno Fernandes har været direkte involveret i 28 mål i 27 optrædener i den portugisiske og engelske liga kombineret i denne sæson (15 mål, 13 oplæg). Hans 13 målinvolveringer i 10 Premier League-optrædener er flest af en spiller i sine første 10 kampe i turneringens historie – sammen med Mick Quinn.
Læs også:Mourinhos Tottenham slog Arsenal i derbyet om det nordlige London
– Southamptons Danny Ings har scoret først i ni forskellige Premier League-kampe i denne sæson – det er mere end nogen anden spiller. Ings har scoret 19 mål og kan blive den anden Southampton-spiller, der scorer 20 eller flere mål på en Premier League-sæson på 38 kampe. James Beattie gjorde det i 2002-03 (23 mål).
Stillingen i Premier League:
– Det har man nok aldrig set før
Her er alle VM-puljerne
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
Her er Danmarks VM-gruppe
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Vil være en af verdens største klubber om fem år
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
