Manchester United jagter tredjepladsen mod Højbjerg og co.

Få her optakts-punkter til mandagens kamp mellem Manchester United og Southampton.



Leicester City kollapsede søndag aften og indkasserede et skuffende nederlag, og det giver Manchester United en gylden chance. Chelsea tabte nemlig også lørdag, og De Røde Djævle kan nu kravle op på tredjepladsen med en sejr over Southampton mandag aften.

Og der er meget, der taler for en sejr til Manchester United over Pierre-Emile Højbjerg, Jannik Vestergaard og kompagni. Ole Gunnar Solskjærs tropper har været særdeles formstærke på det seneste, men i de seneste år har United ikke haft det nemt på hjemmebane mod Southampton. 

Der venter et spændende opgør, og Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Manchester United har kun vundet to af deres seneste seks Premier League-hjemmekampe mod Southampton (to sejre, to uafgjorte, to nederalg), efter at have vundet 13 af deres første 14 kampe mod dem på Old Trafford.

– Southampton var bagud men fik 1-1 i den modsatte kamp – kun i 2013-14 har de undgået nederlag i begge Premier League-møder med Manchester United. Dengang spillede de to uafgjorte.

– Southampton har tabt flere kampe (26) og indkasseret flere mål (82) mod Manchester United, end de har mod noget andet hold i Premier League-historien.

Læs også:Billing og Bournemouth tog vital sejr over Schmeichels Leicester

– Manchester United har tabt blot en af deres seneste 15 ligakampe på hjemmebane (ni sejre, fem uafgjorte og et nederalg) og har vundet de seneste fire med en samlet score på 13-2. Før dette havde de tabt tre ud af fem på Old Trafford.

– Manchester United er ubesejret i deres seneste 17 kampe i alle konkurrencer (13 sejre, fire uafgjorte) – de havde sidst en længere ubesejret stime i marts 2013 under Sir Alex Ferguson (18 kampe).

– Manchester United har fået 13 straffespark i Premier League i denne sæson. Intet hold har nogensinde vundet mere i en enkelt sæson i turneringen (også Leicester i 2015-16 og Crystal Palace i 2004-05 havde 13).

– Southampton har kun vundet en af deres seneste 23 Premier League-kampe på udebane mod ’big six’-holdene (en sejr, fem uafgjorte og 17 nederlag). Det var i december 2019, da de vandt 2-0 over Chelsea.

– Enten Marcus Rashford eller Anthony Martial har scoret i 11 af Manchester Uniteds 17 Premier League hjemmekampe denne sæson, og de har ikke tabt i de 11 kampe. De Røde Djævle har vundet 10 og spillet en uafgjort, hvor en af dem har scoret. I deres seks hjemmekampe, hvor ingen af dem har scoret, har Manchester United ikke vundet, men spillet fire uafgjort og tabt to.

– Bruno Fernandes har været direkte involveret i 28 mål i 27 optrædener i den portugisiske og engelske liga kombineret i denne sæson (15 mål, 13 oplæg). Hans 13 målinvolveringer i 10 Premier League-optrædener er flest af en spiller i sine første 10 kampe i turneringens historie – sammen med Mick Quinn.

Læs også:Mourinhos Tottenham slog Arsenal i derbyet om det nordlige London

– Southamptons Danny Ings har scoret først i ni forskellige Premier League-kampe i denne sæson – det er mere end nogen anden spiller. Ings har scoret 19 mål og kan blive den anden Southampton-spiller, der scorer 20 eller flere mål på en Premier League-sæson på 38 kampe. James Beattie gjorde det i 2002-03 (23 mål).

Stillingen i Premier League:



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Bach Bak i svime over Uhre

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Raser over Rasmus Højlund-episode

– Lange forhandlinger med FC København

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brentford har gjort det igen

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads