Manchester United jagter tredjepladsen mod Højbjerg og co.

Få her optakts-punkter til mandagens kamp mellem Manchester United og Southampton.



Leicester City kollapsede søndag aften og indkasserede et skuffende nederlag, og det giver Manchester United en gylden chance. Chelsea tabte nemlig også lørdag, og De Røde Djævle kan nu kravle op på tredjepladsen med en sejr over Southampton mandag aften.

Og der er meget, der taler for en sejr til Manchester United over Pierre-Emile Højbjerg, Jannik Vestergaard og kompagni. Ole Gunnar Solskjærs tropper har været særdeles formstærke på det seneste, men i de seneste år har United ikke haft det nemt på hjemmebane mod Southampton. 

Der venter et spændende opgør, og Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Manchester United har kun vundet to af deres seneste seks Premier League-hjemmekampe mod Southampton (to sejre, to uafgjorte, to nederalg), efter at have vundet 13 af deres første 14 kampe mod dem på Old Trafford.

– Southampton var bagud men fik 1-1 i den modsatte kamp – kun i 2013-14 har de undgået nederlag i begge Premier League-møder med Manchester United. Dengang spillede de to uafgjorte.

– Southampton har tabt flere kampe (26) og indkasseret flere mål (82) mod Manchester United, end de har mod noget andet hold i Premier League-historien.

Læs også:Billing og Bournemouth tog vital sejr over Schmeichels Leicester

– Manchester United har tabt blot en af deres seneste 15 ligakampe på hjemmebane (ni sejre, fem uafgjorte og et nederalg) og har vundet de seneste fire med en samlet score på 13-2. Før dette havde de tabt tre ud af fem på Old Trafford.

– Manchester United er ubesejret i deres seneste 17 kampe i alle konkurrencer (13 sejre, fire uafgjorte) – de havde sidst en længere ubesejret stime i marts 2013 under Sir Alex Ferguson (18 kampe).

– Manchester United har fået 13 straffespark i Premier League i denne sæson. Intet hold har nogensinde vundet mere i en enkelt sæson i turneringen (også Leicester i 2015-16 og Crystal Palace i 2004-05 havde 13).

– Southampton har kun vundet en af deres seneste 23 Premier League-kampe på udebane mod ’big six’-holdene (en sejr, fem uafgjorte og 17 nederlag). Det var i december 2019, da de vandt 2-0 over Chelsea.

– Enten Marcus Rashford eller Anthony Martial har scoret i 11 af Manchester Uniteds 17 Premier League hjemmekampe denne sæson, og de har ikke tabt i de 11 kampe. De Røde Djævle har vundet 10 og spillet en uafgjort, hvor en af dem har scoret. I deres seks hjemmekampe, hvor ingen af dem har scoret, har Manchester United ikke vundet, men spillet fire uafgjort og tabt to.

– Bruno Fernandes har været direkte involveret i 28 mål i 27 optrædener i den portugisiske og engelske liga kombineret i denne sæson (15 mål, 13 oplæg). Hans 13 målinvolveringer i 10 Premier League-optrædener er flest af en spiller i sine første 10 kampe i turneringens historie – sammen med Mick Quinn.

Læs også:Mourinhos Tottenham slog Arsenal i derbyet om det nordlige London

– Southamptons Danny Ings har scoret først i ni forskellige Premier League-kampe i denne sæson – det er mere end nogen anden spiller. Ings har scoret 19 mål og kan blive den anden Southampton-spiller, der scorer 20 eller flere mål på en Premier League-sæson på 38 kampe. James Beattie gjorde det i 2002-03 (23 mål).

Stillingen i Premier League:







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Henter FC København-spiller

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Joakim Mæhle åbner op

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Kæk Wass: Han filmede!

Tottenham præsenterer ny træner

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

En historisk katastrofe for Danmark

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM