Manchester United kan føje endnu en kamp til samlingen over tvivlsomme præstationer i denne sæson.
For godt nok havde den underpræsterende storklub de største og fleste chancer i hjemmekampen mod nedrykningstruede Burnley, men alligevel endte opgøret 1-1.
United tog føringen i det 79. minut, men så begik målmand Andre Onana et tåbeligt straffespark, og det udnyttede gæsterne til at udligne otte minutter efter hjemmeholdets føringsmål.
For anden kamp i træk startede Christian Eriksen på Manchester Uniteds centrale midtbane, mens Rasmus Højlund nu har startet i samtlige otte klubkampe siden en muskelskade holdt ham ude i en måned.
Mens Eriksen på godt og ondt var involveret i flere offensive sekvenser, havde Højlund en svær eftermiddag. Holdkammeraterne satte ham ikke i scene, og den danske angriber fik heller ikke selv raget noget til sig, inden han blev skiftet ud midt i anden halvleg. Eriksen fik et kvarter mere på banen.
Manchester United-spillerne så særdeles veloplagte ud i kampens indledning og blev hurtigt noteret for flere gode chancer og kvalificerede afslutninger. Christian Eriksen var eksempelvis tæt på efter ti minutters spil, men hans afslutning sneg sig akkurat uden om stolpen.
Stolpen endte siden med at være i vejen for Bruno Fernandes, inden Manchester Uniteds dominans blev sat på pause efter en halv times spil.
I buret måtte Andre Onana diske op med et par stærke redninger i slutfasen af første halvleg, så holdene kunne gå til pause med 0-0.
Billedet gentog sig i anden halvleg. United startede stærkt og havde to store chancer i løbet af halvlegens første fem minutter, men Antony syndede foran mål.
United angreb ufortrødent, men levnede også plads bagude. Med lidt større kynisme i kontrafasen havde de undertippede gæster taget føringen, inden gæsterne selvforskyldt indkasserede et mål.
Sander Berge smed bolden væk midt på egen banehalvdel, og det udnyttede Antony til at rette op på sine afbrændere ved at score til 1-0.
Så lugtede det af en hjemmesejr, men den camerounske sprællemand i United-buret smed den væk. Zeki Amdouni jagtede en høj bold i feltet, men da bolden var sendt væk, fik den schweiziske angriber en flyvende Andre Onana i hovedet, og efter et VAR-gennemsyn blev der dømt straffespark.
I en mere fredelig duel mellem Amdouni og Onana blev angriberen den store og sørgede for en vigtig udligning.
Manchester United ligger nummer seks i Premier League, mens Burnley har to point op til redning.
Mens Burnley stadig kan nå at redde sig med tre gode runder, er løbet nu endegyldigt kørt for Sheffield United. Lørdag tabte Sheffield 1-5 ude til Newcastle, og efter et år på første klasse er klubben nu sendt retur til The Championship.
Den 20-årige dansker William Osula blev skiftet ind midt i anden halvleg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Arsenal – Fulham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
– Vi har alle fejlet
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER