Manchester United vandt drama – fik tildelt straffe efter slutfløjt

Ole Gunnar Solskjær og co. fik sæsonens første sejr, da de gæstede Brighton i en dramatisk kamp lørdag eftermiddag.



Manchester United sikrede sig deres første sejr i den nye Premier League-sæson lørdag eftermiddag. 

Efter nederlaget til Crystal Palace i sidste weekend fik Ole Gunnar Solskjærs tropper rejst og slog Brighton på udebane efter en højdramatisk afslutning. 

Det var ellers Brighton, der kom bedst fra start, og Brighton scorede også kampens første tællende mål efter 40 minutter. Bruno Fernandes nedlagde Tariq Lamptey i Manchester Uniteds felt, og det fik dommer Chris Kavanagh til at dømme straffespark til værterne. Straffesparket tog Neal Maupay sig af, og med en fræk panenka-afslutning scorede han sit tredje sæsonmål. 

Læs også:Bundesliga: Kan Yussuf Poulsen igen drille Leverkusen?

Glæden var dog kun kortvarig for Brighton, og blot tre minutter senere blev der udlignet. Efter et indlæg fra Bruno Fernandes fik Harry Maguire nemlig sendt bolden i mål. 

Efter pausen så det ud til at gå galt igen for Manchester United, da Paul Pogba begik straffespark, men heldigvis for franskmanden blev dommen omstødt efter et VAR-tjek.

Læs også:Avis: Manchester United er klar med sidste bud på Jadon Sancho

Umiddelbart efter fik Marcus Rashford sendt bolden i mål, men United fik for anden gang i kampen målet annulleret for offisde. Tidligere havde Mason Greenwood nemlig også fået annulleret et mål for offside. 

Men Rashford ville på tavlen, og det kom han også i det 57. minut. I et kontraangreb afdriblede han et par Brighton-forsvarsspillere, før han sparkede United på sejrskurs. 

Højdramatisk afslutning
Efterfølgende lignede det længe, at Manchester United ville tage sejren, for selvom Brighton havde en del chancer til at udligne, kunne de ikke få bolden i mål, og blandt andre Solly March og 
Leandro Trossard ramte træværket.

Sent i kampens overtid fik Brighton dog sendt bolden i mål, da Solly March stod fri i feltet og kunne heade bolden ind fra tæt hold, og så lignede det pludselig en pointdeling. Men sådan endte det som bekendt ikke.

Efter et VAR-tjek efter slutfløjtet blev Manchester United tildelt et straffespark dybt, dybt inde i overtiden, og det tog Bruno Fernandes sig af og sikrede dermed De Røde Djævle sæsonens første sejr. 

Manchester United står nu med tre point efter to kampe.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs