Manchester United vandt drama – fik tildelt straffe efter slutfløjt

Ole Gunnar Solskjær og co. fik sæsonens første sejr, da de gæstede Brighton i en dramatisk kamp lørdag eftermiddag.



Manchester United sikrede sig deres første sejr i den nye Premier League-sæson lørdag eftermiddag. 

Efter nederlaget til Crystal Palace i sidste weekend fik Ole Gunnar Solskjærs tropper rejst og slog Brighton på udebane efter en højdramatisk afslutning. 

Det var ellers Brighton, der kom bedst fra start, og Brighton scorede også kampens første tællende mål efter 40 minutter. Bruno Fernandes nedlagde Tariq Lamptey i Manchester Uniteds felt, og det fik dommer Chris Kavanagh til at dømme straffespark til værterne. Straffesparket tog Neal Maupay sig af, og med en fræk panenka-afslutning scorede han sit tredje sæsonmål. 

Læs også:Bundesliga: Kan Yussuf Poulsen igen drille Leverkusen?

Glæden var dog kun kortvarig for Brighton, og blot tre minutter senere blev der udlignet. Efter et indlæg fra Bruno Fernandes fik Harry Maguire nemlig sendt bolden i mål. 

Efter pausen så det ud til at gå galt igen for Manchester United, da Paul Pogba begik straffespark, men heldigvis for franskmanden blev dommen omstødt efter et VAR-tjek.

Læs også:Avis: Manchester United er klar med sidste bud på Jadon Sancho

Umiddelbart efter fik Marcus Rashford sendt bolden i mål, men United fik for anden gang i kampen målet annulleret for offisde. Tidligere havde Mason Greenwood nemlig også fået annulleret et mål for offside. 

Men Rashford ville på tavlen, og det kom han også i det 57. minut. I et kontraangreb afdriblede han et par Brighton-forsvarsspillere, før han sparkede United på sejrskurs. 

Højdramatisk afslutning
Efterfølgende lignede det længe, at Manchester United ville tage sejren, for selvom Brighton havde en del chancer til at udligne, kunne de ikke få bolden i mål, og blandt andre Solly March og 
Leandro Trossard ramte træværket.

Sent i kampens overtid fik Brighton dog sendt bolden i mål, da Solly March stod fri i feltet og kunne heade bolden ind fra tæt hold, og så lignede det pludselig en pointdeling. Men sådan endte det som bekendt ikke.

Efter et VAR-tjek efter slutfløjtet blev Manchester United tildelt et straffespark dybt, dybt inde i overtiden, og det tog Bruno Fernandes sig af og sikrede dermed De Røde Djævle sæsonens første sejr. 

Manchester United står nu med tre point efter to kampe.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Vil lokke superstjerne med monsterløn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Gaveregn over FC Midtjylland

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen