Manchester United vandt drama – fik tildelt straffe efter slutfløjt

Ole Gunnar Solskjær og co. fik sæsonens første sejr, da de gæstede Brighton i en dramatisk kamp lørdag eftermiddag.



Manchester United sikrede sig deres første sejr i den nye Premier League-sæson lørdag eftermiddag. 

Efter nederlaget til Crystal Palace i sidste weekend fik Ole Gunnar Solskjærs tropper rejst og slog Brighton på udebane efter en højdramatisk afslutning. 

Det var ellers Brighton, der kom bedst fra start, og Brighton scorede også kampens første tællende mål efter 40 minutter. Bruno Fernandes nedlagde Tariq Lamptey i Manchester Uniteds felt, og det fik dommer Chris Kavanagh til at dømme straffespark til værterne. Straffesparket tog Neal Maupay sig af, og med en fræk panenka-afslutning scorede han sit tredje sæsonmål. 

Læs også:Bundesliga: Kan Yussuf Poulsen igen drille Leverkusen?

Glæden var dog kun kortvarig for Brighton, og blot tre minutter senere blev der udlignet. Efter et indlæg fra Bruno Fernandes fik Harry Maguire nemlig sendt bolden i mål. 

Efter pausen så det ud til at gå galt igen for Manchester United, da Paul Pogba begik straffespark, men heldigvis for franskmanden blev dommen omstødt efter et VAR-tjek.

Læs også:Avis: Manchester United er klar med sidste bud på Jadon Sancho

Umiddelbart efter fik Marcus Rashford sendt bolden i mål, men United fik for anden gang i kampen målet annulleret for offisde. Tidligere havde Mason Greenwood nemlig også fået annulleret et mål for offside. 

Men Rashford ville på tavlen, og det kom han også i det 57. minut. I et kontraangreb afdriblede han et par Brighton-forsvarsspillere, før han sparkede United på sejrskurs. 

Højdramatisk afslutning
Efterfølgende lignede det længe, at Manchester United ville tage sejren, for selvom Brighton havde en del chancer til at udligne, kunne de ikke få bolden i mål, og blandt andre Solly March og 
Leandro Trossard ramte træværket.

Sent i kampens overtid fik Brighton dog sendt bolden i mål, da Solly March stod fri i feltet og kunne heade bolden ind fra tæt hold, og så lignede det pludselig en pointdeling. Men sådan endte det som bekendt ikke.

Efter et VAR-tjek efter slutfløjtet blev Manchester United tildelt et straffespark dybt, dybt inde i overtiden, og det tog Bruno Fernandes sig af og sikrede dermed De Røde Djævle sæsonens første sejr. 

Manchester United står nu med tre point efter to kampe.





Afsløring: Dansk klub henter Jonathan Hutters




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Kroatien – Ghana