Manchester United sikrede sig deres første sejr i den nye Premier League-sæson lørdag eftermiddag.
Efter nederlaget til Crystal Palace i sidste weekend fik Ole Gunnar Solskjærs tropper rejst og slog Brighton på udebane efter en højdramatisk afslutning.
Det var ellers Brighton, der kom bedst fra start, og Brighton scorede også kampens første tællende mål efter 40 minutter. Bruno Fernandes nedlagde Tariq Lamptey i Manchester Uniteds felt, og det fik dommer Chris Kavanagh til at dømme straffespark til værterne. Straffesparket tog Neal Maupay sig af, og med en fræk panenka-afslutning scorede han sit tredje sæsonmål.
Læs også:Bundesliga: Kan Yussuf Poulsen igen drille Leverkusen?
Glæden var dog kun kortvarig for Brighton, og blot tre minutter senere blev der udlignet. Efter et indlæg fra Bruno Fernandes fik Harry Maguire nemlig sendt bolden i mål.
Efter pausen så det ud til at gå galt igen for Manchester United, da Paul Pogba begik straffespark, men heldigvis for franskmanden blev dommen omstødt efter et VAR-tjek.
Læs også:Avis: Manchester United er klar med sidste bud på Jadon Sancho
Umiddelbart efter fik Marcus Rashford sendt bolden i mål, men United fik for anden gang i kampen målet annulleret for offisde. Tidligere havde Mason Greenwood nemlig også fået annulleret et mål for offside.
Men Rashford ville på tavlen, og det kom han også i det 57. minut. I et kontraangreb afdriblede han et par Brighton-forsvarsspillere, før han sparkede United på sejrskurs.
Højdramatisk afslutning
Efterfølgende lignede det længe, at Manchester United ville tage sejren, for selvom Brighton havde en del chancer til at udligne, kunne de ikke få bolden i mål, og blandt andre Solly March og Leandro Trossard ramte træværket.
Sent i kampens overtid fik Brighton dog sendt bolden i mål, da Solly March stod fri i feltet og kunne heade bolden ind fra tæt hold, og så lignede det pludselig en pointdeling. Men sådan endte det som bekendt ikke.
Efter et VAR-tjek efter slutfløjtet blev Manchester United tildelt et straffespark dybt, dybt inde i overtiden, og det tog Bruno Fernandes sig af og sikrede dermed De Røde Djævle sæsonens første sejr.
Manchester United står nu med tre point efter to kampe.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
Smider Salah-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
