Manchester United vandt trods skrækkamp af Dorgu

Patrick Dorgu kostede et mål og blev udvist, da Manchester United hjemme slog Ipswich 3-2 i Premier League.



Patrick Dorgu spillede onsdag en uheldig hovedrolle for Manchester United, som dog alligevel vandt 3-2 over bundholdet Ipswich på tre træffere efter dødbolde.

Den 20-årige dansker fejlbedømte totalt en situation tidligt i kampen og spillede bolden uden om keeper André Onana, hvilket tillod Jaden Philogene at score i tomt net.

Kort før pausen kom Dorgu med knopperne først i en duel med Omari Hutchinson, og så sluttede arbejdsdagen og fjerde optræden for United med et direkte rødt kort.

Mellem Dorgus brølere scorede United efter to dødbolde af Bruno Fernandes. Det første var et selvmål, og det andet sled stopperen Matthijs de Ligt over stregen.

Philogene udlignede til 2-2 i første halvlegs overtid, da et indlæg fik lov at passere hele vejen i kassen, men kort inde i anden halvleg jublede Old Trafford igen.

Fernandes var oplægger på et hjørnespark, og stopperen Harry Maguire genoprettede i undertal føringen og gjorde sig selv til matchvinder.

Rasmus Højlund spillede 66 minutter arbejdsomme, men ufarlige minutter i hjemmeholdets angreb, mens Christian Eriksen fik slutminutterne og det danske angrebstalent Chido Obi-Martin forblev på bænken.

Med sejren avancerer United til 14.-pladsen. Lidt derover hører Brentford til på 11.-pladsen efter 1-1 mod Everton på hjemmebane.

Også Tottenham er kun marginalt foran United efter 0-1 mod Manchester City onsdag aften.

Efter to kampes skadespause blev Erling Haaland matchvinder på Tottenham Hotspur, da han satte Jeremy Dokus flade indlæg i nettet efter 12 minutters spil.

Med sejren er det detroniserede mesterhold akkurat tilbage i top-4.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-talent er blevet solgt

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘Det er et angreb på FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mexico – England

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er prisen på Aral Simsir

Åbner for sommertransfer

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Paraguay – Frankrig