Manchester United vandt trods skrækkamp af Dorgu

Patrick Dorgu kostede et mål og blev udvist, da Manchester United hjemme slog Ipswich 3-2 i Premier League.



Patrick Dorgu spillede onsdag en uheldig hovedrolle for Manchester United, som dog alligevel vandt 3-2 over bundholdet Ipswich på tre træffere efter dødbolde.

Den 20-årige dansker fejlbedømte totalt en situation tidligt i kampen og spillede bolden uden om keeper André Onana, hvilket tillod Jaden Philogene at score i tomt net.

Kort før pausen kom Dorgu med knopperne først i en duel med Omari Hutchinson, og så sluttede arbejdsdagen og fjerde optræden for United med et direkte rødt kort.

Mellem Dorgus brølere scorede United efter to dødbolde af Bruno Fernandes. Det første var et selvmål, og det andet sled stopperen Matthijs de Ligt over stregen.

Philogene udlignede til 2-2 i første halvlegs overtid, da et indlæg fik lov at passere hele vejen i kassen, men kort inde i anden halvleg jublede Old Trafford igen.

Fernandes var oplægger på et hjørnespark, og stopperen Harry Maguire genoprettede i undertal føringen og gjorde sig selv til matchvinder.

Rasmus Højlund spillede 66 minutter arbejdsomme, men ufarlige minutter i hjemmeholdets angreb, mens Christian Eriksen fik slutminutterne og det danske angrebstalent Chido Obi-Martin forblev på bænken.

Med sejren avancerer United til 14.-pladsen. Lidt derover hører Brentford til på 11.-pladsen efter 1-1 mod Everton på hjemmebane.

Også Tottenham er kun marginalt foran United efter 0-1 mod Manchester City onsdag aften.

Efter to kampes skadespause blev Erling Haaland matchvinder på Tottenham Hotspur, da han satte Jeremy Dokus flade indlæg i nettet efter 12 minutters spil.

Med sejren er det detroniserede mesterhold akkurat tilbage i top-4.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

FCM-transfer i fare

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

En sort plet på hans eftermæle

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner