Manchester United vandt trods skrækkamp af Dorgu

Patrick Dorgu kostede et mål og blev udvist, da Manchester United hjemme slog Ipswich 3-2 i Premier League.



Patrick Dorgu spillede onsdag en uheldig hovedrolle for Manchester United, som dog alligevel vandt 3-2 over bundholdet Ipswich på tre træffere efter dødbolde.

Den 20-årige dansker fejlbedømte totalt en situation tidligt i kampen og spillede bolden uden om keeper André Onana, hvilket tillod Jaden Philogene at score i tomt net.

Kort før pausen kom Dorgu med knopperne først i en duel med Omari Hutchinson, og så sluttede arbejdsdagen og fjerde optræden for United med et direkte rødt kort.

Mellem Dorgus brølere scorede United efter to dødbolde af Bruno Fernandes. Det første var et selvmål, og det andet sled stopperen Matthijs de Ligt over stregen.

Philogene udlignede til 2-2 i første halvlegs overtid, da et indlæg fik lov at passere hele vejen i kassen, men kort inde i anden halvleg jublede Old Trafford igen.

Fernandes var oplægger på et hjørnespark, og stopperen Harry Maguire genoprettede i undertal føringen og gjorde sig selv til matchvinder.

Rasmus Højlund spillede 66 minutter arbejdsomme, men ufarlige minutter i hjemmeholdets angreb, mens Christian Eriksen fik slutminutterne og det danske angrebstalent Chido Obi-Martin forblev på bænken.

Med sejren avancerer United til 14.-pladsen. Lidt derover hører Brentford til på 11.-pladsen efter 1-1 mod Everton på hjemmebane.

Også Tottenham er kun marginalt foran United efter 0-1 mod Manchester City onsdag aften.

Efter to kampes skadespause blev Erling Haaland matchvinder på Tottenham Hotspur, da han satte Jeremy Dokus flade indlæg i nettet efter 12 minutters spil.

Med sejren er det detroniserede mesterhold akkurat tilbage i top-4.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det