Manchester United vandt trods skrækkamp af Dorgu

Patrick Dorgu kostede et mål og blev udvist, da Manchester United hjemme slog Ipswich 3-2 i Premier League.



Patrick Dorgu spillede onsdag en uheldig hovedrolle for Manchester United, som dog alligevel vandt 3-2 over bundholdet Ipswich på tre træffere efter dødbolde.

Den 20-årige dansker fejlbedømte totalt en situation tidligt i kampen og spillede bolden uden om keeper André Onana, hvilket tillod Jaden Philogene at score i tomt net.

Kort før pausen kom Dorgu med knopperne først i en duel med Omari Hutchinson, og så sluttede arbejdsdagen og fjerde optræden for United med et direkte rødt kort.

Mellem Dorgus brølere scorede United efter to dødbolde af Bruno Fernandes. Det første var et selvmål, og det andet sled stopperen Matthijs de Ligt over stregen.

Philogene udlignede til 2-2 i første halvlegs overtid, da et indlæg fik lov at passere hele vejen i kassen, men kort inde i anden halvleg jublede Old Trafford igen.

Fernandes var oplægger på et hjørnespark, og stopperen Harry Maguire genoprettede i undertal føringen og gjorde sig selv til matchvinder.

Rasmus Højlund spillede 66 minutter arbejdsomme, men ufarlige minutter i hjemmeholdets angreb, mens Christian Eriksen fik slutminutterne og det danske angrebstalent Chido Obi-Martin forblev på bænken.

Med sejren avancerer United til 14.-pladsen. Lidt derover hører Brentford til på 11.-pladsen efter 1-1 mod Everton på hjemmebane.

Også Tottenham er kun marginalt foran United efter 0-1 mod Manchester City onsdag aften.

Efter to kampes skadespause blev Erling Haaland matchvinder på Tottenham Hotspur, da han satte Jeremy Dokus flade indlæg i nettet efter 12 minutters spil.

Med sejren er det detroniserede mesterhold akkurat tilbage i top-4.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

FCK sigter stadig efter 15. juni

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”