Patrick Dorgu spillede onsdag en uheldig hovedrolle for Manchester United, som dog alligevel vandt 3-2 over bundholdet Ipswich på tre træffere efter dødbolde.
Den 20-årige dansker fejlbedømte totalt en situation tidligt i kampen og spillede bolden uden om keeper André Onana, hvilket tillod Jaden Philogene at score i tomt net.
Kort før pausen kom Dorgu med knopperne først i en duel med Omari Hutchinson, og så sluttede arbejdsdagen og fjerde optræden for United med et direkte rødt kort.
Mellem Dorgus brølere scorede United efter to dødbolde af Bruno Fernandes. Det første var et selvmål, og det andet sled stopperen Matthijs de Ligt over stregen.
Philogene udlignede til 2-2 i første halvlegs overtid, da et indlæg fik lov at passere hele vejen i kassen, men kort inde i anden halvleg jublede Old Trafford igen.
Fernandes var oplægger på et hjørnespark, og stopperen Harry Maguire genoprettede i undertal føringen og gjorde sig selv til matchvinder.
Rasmus Højlund spillede 66 minutter arbejdsomme, men ufarlige minutter i hjemmeholdets angreb, mens Christian Eriksen fik slutminutterne og det danske angrebstalent Chido Obi-Martin forblev på bænken.
Med sejren avancerer United til 14.-pladsen. Lidt derover hører Brentford til på 11.-pladsen efter 1-1 mod Everton på hjemmebane.
Også Tottenham er kun marginalt foran United efter 0-1 mod Manchester City onsdag aften.
Efter to kampes skadespause blev Erling Haaland matchvinder på Tottenham Hotspur, da han satte Jeremy Dokus flade indlæg i nettet efter 12 minutters spil.
Med sejren er det detroniserede mesterhold akkurat tilbage i top-4.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Belgien – Egypten
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
NYHEDER