Det er svært at undgå at nævne navnet David Beckham, når de remser de største ikoner i Manchester Uniteds historie op. Og nu kan den engelske stjerne være på vej tilbage til klubben, hvor han fejrede mange triumfer.
Denne gang skal Beckham ikke på banen, men måske ind på direktørkontoret i stedet. Financial Times skriver således, at David Beckham muligvis skulle have interesse i at købe Manchester United, efter det er kommet frem, at klubben kan være til salg.
Beckham har ikke selv kommenteret rygtet, men avisen skriver, at David Beckham ikke vil kunne købe klubben alene. Han vil derfor blive medinvestor i et eventuelt køb.
Tirsdag blev det officielt meldt ud fra klubbens nuværende ejere, Glazer-familien, at de overvejede deres muligheder. Her lød det.
– Manchester Uniteds styrke står og falder med passionen og loyaliteten fra vores globale fællesskab af 1,1 milliard fans og følgere, lyder det fra de to formænd Avram Glazer og Joel Glazer på hjemmesiden.
– Imens vi fortsætter med at bygge videre på klubbens succesrige historie, har bestyrelsen sagt god for en gennemgående evaluering af strategiske alternativer.
– Vi vil evaluere alle muligheder for at sikre, at vi gør det bedste for vores fans, og for at Manchester United maksimerer de markante vækstmuligheder, der er tilgængelige for klubben nu og i fremtiden.
Glazer-familien har ejet Manchester United i 17 år, men gennem en årrække har klubbens fans protesteret mod deres ejerskab.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL