Det er svært at undgå at nævne navnet David Beckham, når de remser de største ikoner i Manchester Uniteds historie op. Og nu kan den engelske stjerne være på vej tilbage til klubben, hvor han fejrede mange triumfer.
Denne gang skal Beckham ikke på banen, men måske ind på direktørkontoret i stedet. Financial Times skriver således, at David Beckham muligvis skulle have interesse i at købe Manchester United, efter det er kommet frem, at klubben kan være til salg.
Beckham har ikke selv kommenteret rygtet, men avisen skriver, at David Beckham ikke vil kunne købe klubben alene. Han vil derfor blive medinvestor i et eventuelt køb.
Tirsdag blev det officielt meldt ud fra klubbens nuværende ejere, Glazer-familien, at de overvejede deres muligheder. Her lød det.
– Manchester Uniteds styrke står og falder med passionen og loyaliteten fra vores globale fællesskab af 1,1 milliard fans og følgere, lyder det fra de to formænd Avram Glazer og Joel Glazer på hjemmesiden.
– Imens vi fortsætter med at bygge videre på klubbens succesrige historie, har bestyrelsen sagt god for en gennemgående evaluering af strategiske alternativer.
– Vi vil evaluere alle muligheder for at sikre, at vi gør det bedste for vores fans, og for at Manchester United maksimerer de markante vækstmuligheder, der er tilgængelige for klubben nu og i fremtiden.
Glazer-familien har ejet Manchester United i 17 år, men gennem en årrække har klubbens fans protesteret mod deres ejerskab.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
Tuchel klarmelder stor profil
EKSKLUSIVT