Den danske angriber Kenneth Zohore, 23 år, scorede to gange og assisterede to mål i Danmarks sidste kamp ved U21-EM, og den gode præstatiom kom efter et forår, hvor Zohore har haft meget medvind i sejlene.
Således scorede den tidligere OB-, Brøndby IF- og FC København-angriber 11 gange for Cardiff i foråret og viste i den grad, at han besidder et stort potentiale, som han måske har haft svært ved at forløse tidligere.
Og det har de også fået øje på hos Premier League-nedrykkerne fra Hull City, der genre vil have fat i Zohore.
Således melder flere britiske medier om bud på danskeren.
Seneste historie kommer fra walesonline.co.uk, der er godt orienteret omkring de walisiske klubber. Det store britiske medie, at Cardiff-manager Neil Warnock har meget lidt lyst til at sælge danskeren, og at han allerede har gjort det klart over for Hull City, at selv hvis klubben vil bryde sin transferrekord og smide 20 millioner pund efter Zohore – svarende til 169 millioner kroner – så er det ikke noget, som vil få Cardiff til at sælge.
En pris på 169 millioner kroner vil gøre Kenneth Zohore til den dyreste danske spiller nogensinde.
Angiveligt skulle Kenneth Zohore være Hull Citys favoritmål denne sommer, men det er ikke noget, men manager Neil Warnock spiller lige nu højt spil og er altså ikke klar til at sælge.
169 millioner kroner er mange penge for en spiller, som folk havde store forventninger til, da han fik debut for FCK som 15-årig og senere blev solgt til Fiorentina. De forhåbninger levede Zohore aldrig op til i det italienske. Men han har taget skridt fra OB og nu til Cardiff, hvor spillet er blevet bedre, målene flere og arbejdsindsatsen meget bedre. Med præstationen under U21-EM ser det ud til, at Kenneth Zohore har fået sit store gennembrud.
Zohore blev hentet for 10 millioner kroner i OB for halvandet år siden. Han scorede syv gange i 16 kampe for fynboerne i efteråret 2015, og det var nok til, at Cardiff hentede ham til klubben fra 1. januar 2016 – dog blev det halve år blev brugt i belgiske Kortrijk.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER
