Medie: Cardiff vil takke nej til 169 millioner for Zohore

Kenneth Zohore er ønsket i Hull City, men selv en stor pris kan ikke få Cardiff City til at sælge angriber.



Den danske angriber Kenneth Zohore, 23 år, scorede to gange og assisterede to mål i Danmarks sidste kamp ved U21-EM, og den gode præstatiom kom efter et forår, hvor Zohore har haft meget medvind i sejlene.

Således scorede den tidligere OB-, Brøndby IF- og FC København-angriber 11 gange for Cardiff i foråret og viste i den grad, at han besidder et stort potentiale, som han måske har haft svært ved at forløse tidligere.

Og det har de også fået øje på hos Premier League-nedrykkerne fra Hull City, der genre vil have fat i Zohore.

Således melder flere britiske medier om bud på danskeren.

Seneste historie kommer fra walesonline.co.uk, der er godt orienteret omkring de walisiske klubber. Det store britiske medie, at Cardiff-manager Neil Warnock har meget lidt lyst til at sælge danskeren, og at han allerede har gjort det klart over for Hull City, at selv hvis klubben vil bryde sin transferrekord og smide 20 millioner pund efter Zohore – svarende til 169 millioner kroner – så er det ikke noget, som vil få Cardiff til at sælge.

En pris på 169 millioner kroner vil gøre Kenneth Zohore til den dyreste danske spiller nogensinde.

Angiveligt skulle Kenneth Zohore være Hull Citys favoritmål denne sommer, men det er ikke noget, men manager Neil Warnock spiller lige nu højt spil og er altså ikke klar til at sælge.

169 millioner kroner er mange penge for en spiller, som folk havde store forventninger til, da han fik debut for FCK som 15-årig og senere blev solgt til Fiorentina. De forhåbninger levede Zohore aldrig op til i det italienske. Men han har taget skridt fra OB og nu til Cardiff, hvor spillet er blevet bedre, målene flere og arbejdsindsatsen meget bedre. Med præstationen under U21-EM ser det ud til, at Kenneth Zohore har fået sit store gennembrud.

Zohore blev hentet for 10 millioner kroner i OB for halvandet år siden. Han scorede syv gange i 16 kampe for fynboerne i efteråret 2015, og det var nok til, at Cardiff hentede ham til klubben fra 1. januar 2016 – dog blev det halve år blev brugt i belgiske Kortrijk.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Emre Mor færdig

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Et markant problem for Silkeborg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arsenal-træner er rasende



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Horsens kommer tættere på oprykning