Medie: Chelsea-stjerner støtter Lukaku-straf

Romelu Lukaku har tilsyneladende gjort sig upopulær blandt holdkammeraterne i Chelsea.



Chelsea brugte i sommer 855 millioner kroner på Romelu Lukaku, men belgieren var ikke udtaget til søndagens topbrag mod Liverpool.

Lukaku har således bragt sig i unåde efter et kontroversielt interview, hvor stjerneangriberen udtalte, at han ikke er glad for situationen i Chelsea. Lukaku pegede her på, at Tuchel har valgt ‘et andet system’, og belgieren udtrykte desuden et ønske om at returnere til Inter. 

Og ifølge The Athletic har det selvsagt vakt opmærksomhed i Chelsea-truppen, at klubbens rekordindkøb blev vraget til det vigtige opgør mod Liverpool.

– Det er et emne, som spillerne, forståeligt og uundgåeligt, har diskuteret meget, lige siden at interviewet kom ud. En kilde påstår, at, ligesom det er tilfældet med hierarkiet og Tuchel, så er der ingen af spillerne, der havde set dette komme eller har haft en idé om, at Lukaku var utilfreds på Stamford Bridge. 

– En anden kilde peger på, at timingen af interviewet er signifikant. Nogle af spillerne føler, at Lukaku presser på for et skifte. Som de siger, hvorfor ellers udtale sig på denne måde lige inden åbningen af et transfervindue? 

– Alle har en holdning til, hvad Lukaku har gjort, men det virker til, at der i omklædningsrummet er meget lidt opbakning til angriberens udtalelser. Som en kilde har forklaret til The Athletic: ‘Jeg talte med en af spillerne, og spurgte ham, om der er nogen, der bakker op om Lukaku. Han sagde nej. Ingen af dem kan tro, at han har gjort det.’

– Bemærkelsesværdigt nok har Tuchel angiveligt opbakning fra truppen i forhold til hans håndtering af Lukaku. Han besluttede sig for at tale med fem-seks af de rutinerede spillere, før han tog den endelige beslutning om at vrage Lukaku fra Liverpool-kampen. Jorginho, Cesar Azpilicueta, N’Golo Kanté og Antonio Rüdiger var angiveligt blandt de spillere, der blev taget med på råd. 

Ifølge The Athletic er Romelu Lukaku mandag blevet indkaldt til et møde med Thomas Tuchel. Ifølge tyskeren vil det efter dette møde blive besluttet, om angriberen er i spil til onsdagens Carabao Cup-kamp mod Tottenham.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse