Medie: Nu går Saudi-Arabien efter LFC og Man Utd

Landet satser på, at nogle af dets private investorer køber de to engelske storklubber.



Saudi-Arabien ejer i forvejen Newcastle, og nu kan selveste Liverpool og Manchester United også komme under mellemøstens vinger.

Således er forhåbningen hos en af de helt store kanoner i Saudi-Arabien, at nogle af landets investorer køber de to engelske storklubber.

Det siger Saudi-Arabiens sportsminister, Prins Abdulaziz bin Turki Al-Faisal, i et stort interview med Sky Sports.

– Jeg håber (at det kan lade sig gøre), hvis der er investorer og tallene giver mening, og at det er en god forretning. Så kan den private sektor eller firmaer fra kongeriget træde til. 

– Premier League er den bedste liga i verden. Alle ser Premier League. Det er den mest sete liga, og der er fans her i kongeriget, som er die hard fans. Så det ville være til gavn for alle

– Jeg hørte også de her spekulationer i nyhederne ligesom alle andre. Jeg har ingen detaljer om nogle af rygterne, der er kommet frem. Men det, jeg kan sige, er, at vi har Messi som ambassadør for turisme i kongeriget, og det har det været til stor gavn, forklarer han. 

Her erkender han også, at det er særligt interessant for landet at tiltrække Cristiano Ronaldo, efter portugiseren har fået kontrakten revet over i Manchester United.

–  Hvem vil ikke have Ronaldo i sin liga? Han er en rollemodel for en masse unge spillere. Ham og Messi, siger Al-Faisal.

Sportsministeren er en af regenten Mohammad Bin Salmans nærmeste folk, så man skal aldrig sige aldrig, selv om spekulationerne vedvarende et salg af Liverpool typisk er gået på, at ejerne fra Fenway Sports Group ikke bare sælger til hvem som helst. 







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Jagter dansk erstatning

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Portugal – Spanien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Dansker på blokken i ny storklub

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner