Medie: Nu går Saudi-Arabien efter LFC og Man Utd

Landet satser på, at nogle af dets private investorer køber de to engelske storklubber.



Saudi-Arabien ejer i forvejen Newcastle, og nu kan selveste Liverpool og Manchester United også komme under mellemøstens vinger.

Således er forhåbningen hos en af de helt store kanoner i Saudi-Arabien, at nogle af landets investorer køber de to engelske storklubber.

Det siger Saudi-Arabiens sportsminister, Prins Abdulaziz bin Turki Al-Faisal, i et stort interview med Sky Sports.

– Jeg håber (at det kan lade sig gøre), hvis der er investorer og tallene giver mening, og at det er en god forretning. Så kan den private sektor eller firmaer fra kongeriget træde til. 

– Premier League er den bedste liga i verden. Alle ser Premier League. Det er den mest sete liga, og der er fans her i kongeriget, som er die hard fans. Så det ville være til gavn for alle

– Jeg hørte også de her spekulationer i nyhederne ligesom alle andre. Jeg har ingen detaljer om nogle af rygterne, der er kommet frem. Men det, jeg kan sige, er, at vi har Messi som ambassadør for turisme i kongeriget, og det har det været til stor gavn, forklarer han. 

Her erkender han også, at det er særligt interessant for landet at tiltrække Cristiano Ronaldo, efter portugiseren har fået kontrakten revet over i Manchester United.

–  Hvem vil ikke have Ronaldo i sin liga? Han er en rollemodel for en masse unge spillere. Ham og Messi, siger Al-Faisal.

Sportsministeren er en af regenten Mohammad Bin Salmans nærmeste folk, så man skal aldrig sige aldrig, selv om spekulationerne vedvarende et salg af Liverpool typisk er gået på, at ejerne fra Fenway Sports Group ikke bare sælger til hvem som helst. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Kæmpebud på 16-årig

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Canada – Marokko

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening