Medie: Nu går Saudi-Arabien efter LFC og Man Utd

Landet satser på, at nogle af dets private investorer køber de to engelske storklubber.



Saudi-Arabien ejer i forvejen Newcastle, og nu kan selveste Liverpool og Manchester United også komme under mellemøstens vinger.

Således er forhåbningen hos en af de helt store kanoner i Saudi-Arabien, at nogle af landets investorer køber de to engelske storklubber.

Det siger Saudi-Arabiens sportsminister, Prins Abdulaziz bin Turki Al-Faisal, i et stort interview med Sky Sports.

– Jeg håber (at det kan lade sig gøre), hvis der er investorer og tallene giver mening, og at det er en god forretning. Så kan den private sektor eller firmaer fra kongeriget træde til. 

– Premier League er den bedste liga i verden. Alle ser Premier League. Det er den mest sete liga, og der er fans her i kongeriget, som er die hard fans. Så det ville være til gavn for alle

– Jeg hørte også de her spekulationer i nyhederne ligesom alle andre. Jeg har ingen detaljer om nogle af rygterne, der er kommet frem. Men det, jeg kan sige, er, at vi har Messi som ambassadør for turisme i kongeriget, og det har det været til stor gavn, forklarer han. 

Her erkender han også, at det er særligt interessant for landet at tiltrække Cristiano Ronaldo, efter portugiseren har fået kontrakten revet over i Manchester United.

–  Hvem vil ikke have Ronaldo i sin liga? Han er en rollemodel for en masse unge spillere. Ham og Messi, siger Al-Faisal.

Sportsministeren er en af regenten Mohammad Bin Salmans nærmeste folk, så man skal aldrig sige aldrig, selv om spekulationerne vedvarende et salg af Liverpool typisk er gået på, at ejerne fra Fenway Sports Group ikke bare sælger til hvem som helst. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Raser over Brian Riemer-interview

Horsens kommer tættere på oprykning

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer