Saudi-Arabien ejer i forvejen Newcastle, og nu kan selveste Liverpool og Manchester United også komme under mellemøstens vinger.
Således er forhåbningen hos en af de helt store kanoner i Saudi-Arabien, at nogle af landets investorer køber de to engelske storklubber.
Det siger Saudi-Arabiens sportsminister, Prins Abdulaziz bin Turki Al-Faisal, i et stort interview med Sky Sports.
– Jeg håber (at det kan lade sig gøre), hvis der er investorer og tallene giver mening, og at det er en god forretning. Så kan den private sektor eller firmaer fra kongeriget træde til.
– Premier League er den bedste liga i verden. Alle ser Premier League. Det er den mest sete liga, og der er fans her i kongeriget, som er die hard fans. Så det ville være til gavn for alle
– Jeg hørte også de her spekulationer i nyhederne ligesom alle andre. Jeg har ingen detaljer om nogle af rygterne, der er kommet frem. Men det, jeg kan sige, er, at vi har Messi som ambassadør for turisme i kongeriget, og det har det været til stor gavn, forklarer han.
Her erkender han også, at det er særligt interessant for landet at tiltrække Cristiano Ronaldo, efter portugiseren har fået kontrakten revet over i Manchester United.
– Hvem vil ikke have Ronaldo i sin liga? Han er en rollemodel for en masse unge spillere. Ham og Messi, siger Al-Faisal.
Sportsministeren er en af regenten Mohammad Bin Salmans nærmeste folk, så man skal aldrig sige aldrig, selv om spekulationerne vedvarende et salg af Liverpool typisk er gået på, at ejerne fra Fenway Sports Group ikke bare sælger til hvem som helst.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED