Medie: PL-konkurrent jagter Liverpools kultspiller

Stopperen må have givet Zlatan Ibrahimovic mareridt i nat i det, der kan have været hans sidste kamp for Liverpool.



Nathaniel Phillips er dumpet ned som femtevalg i Liverpools stopperhierarki, men tirsdag aften fik han en sjælden chance fra start, da et reservespækket Liverpool-mandskab vandt 2-1 på San Siro over AC Milan. 

Her spillede Phillips en fremragende kamp, og han var stærkt medvirkende til, at Zlatan Ibrahimovic var fuldstændig anonym. Det kan dog også have været Phillips punktum for Liverpool, for det har længe ligget i kortene, at han skal videre til januar for at få noget mere spilletid.

Her kan han til gengæld tørne ud for West Ham, der har gang i en fremragende sæson, og som pt er placeret på fjerdepladsen i Premier League. Det skriver mediet Standard.co.uk

Her ses Phillips som en afløser for Kurt Zouma, som for nylig blev meldt ude i minimum 12 uger. Derudover er Angelo Ogbonna ude resten af sæsonen. 

David Moyes ønsker at hente en spiller, der i forvejen har Premier League-erfaring, og dette har Phillips, eftersom han i sidste sæson fik en noget uventet stor rolle for Liverpool, som mistede Virgil van Dijk, Joel Matip og Joe Gomez til sæsonødelæggende skader i efteråret. 

Udover Phillips har Moyes også Nathan Ake og James Tarkowski på ønskelisten. Men Ake bliver dyr, i og med at Manchester City betalte 40 millioner pund for ham sidste, ligesom konkurrencen for Tarkowski er stor, da Newcastle også er interesseret. 

Det efterlader Phillips, som kan hentes noget billigere. I sommer ville Liverpool gå med til at sælge ham for 12 millioner pund, og det er sandsynligvis også prisen til januar.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Iran kommer med krav før VM

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Barcelona – Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Atletico Madrid interesseret i dansker

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

FC København sælger Nathan Trott