Nathaniel Phillips er dumpet ned som femtevalg i Liverpools stopperhierarki, men tirsdag aften fik han en sjælden chance fra start, da et reservespækket Liverpool-mandskab vandt 2-1 på San Siro over AC Milan.
Her spillede Phillips en fremragende kamp, og han var stærkt medvirkende til, at Zlatan Ibrahimovic var fuldstændig anonym. Det kan dog også have været Phillips punktum for Liverpool, for det har længe ligget i kortene, at han skal videre til januar for at få noget mere spilletid.
Her kan han til gengæld tørne ud for West Ham, der har gang i en fremragende sæson, og som pt er placeret på fjerdepladsen i Premier League. Det skriver mediet Standard.co.uk.
Her ses Phillips som en afløser for Kurt Zouma, som for nylig blev meldt ude i minimum 12 uger. Derudover er Angelo Ogbonna ude resten af sæsonen.
David Moyes ønsker at hente en spiller, der i forvejen har Premier League-erfaring, og dette har Phillips, eftersom han i sidste sæson fik en noget uventet stor rolle for Liverpool, som mistede Virgil van Dijk, Joel Matip og Joe Gomez til sæsonødelæggende skader i efteråret.
Udover Phillips har Moyes også Nathan Ake og James Tarkowski på ønskelisten. Men Ake bliver dyr, i og med at Manchester City betalte 40 millioner pund for ham sidste, ligesom konkurrencen for Tarkowski er stor, da Newcastle også er interesseret.
Det efterlader Phillips, som kan hentes noget billigere. I sommer ville Liverpool gå med til at sælge ham for 12 millioner pund, og det er sandsynligvis også prisen til januar.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
