Medie: PL-konkurrent jagter Liverpools kultspiller

Stopperen må have givet Zlatan Ibrahimovic mareridt i nat i det, der kan have været hans sidste kamp for Liverpool.



Nathaniel Phillips er dumpet ned som femtevalg i Liverpools stopperhierarki, men tirsdag aften fik han en sjælden chance fra start, da et reservespækket Liverpool-mandskab vandt 2-1 på San Siro over AC Milan. 

Her spillede Phillips en fremragende kamp, og han var stærkt medvirkende til, at Zlatan Ibrahimovic var fuldstændig anonym. Det kan dog også have været Phillips punktum for Liverpool, for det har længe ligget i kortene, at han skal videre til januar for at få noget mere spilletid.

Her kan han til gengæld tørne ud for West Ham, der har gang i en fremragende sæson, og som pt er placeret på fjerdepladsen i Premier League. Det skriver mediet Standard.co.uk

Her ses Phillips som en afløser for Kurt Zouma, som for nylig blev meldt ude i minimum 12 uger. Derudover er Angelo Ogbonna ude resten af sæsonen. 

David Moyes ønsker at hente en spiller, der i forvejen har Premier League-erfaring, og dette har Phillips, eftersom han i sidste sæson fik en noget uventet stor rolle for Liverpool, som mistede Virgil van Dijk, Joel Matip og Joe Gomez til sæsonødelæggende skader i efteråret. 

Udover Phillips har Moyes også Nathan Ake og James Tarkowski på ønskelisten. Men Ake bliver dyr, i og med at Manchester City betalte 40 millioner pund for ham sidste, ligesom konkurrencen for Tarkowski er stor, da Newcastle også er interesseret. 

Det efterlader Phillips, som kan hentes noget billigere. I sommer ville Liverpool gå med til at sælge ham for 12 millioner pund, og det er sandsynligvis også prisen til januar.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Chok: Uruguay færdige ved VM

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Kroatien – Ghana

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer