Medie: Så stor bliver Damsgaards løn i Brentford

Ifølge et italiensk medie ender danske Mikkel Damsgaard med en udmærket årsløn, hvis skiftet til Brentford går igennem.



Han forventes at rejse til London og Brentford mandag for at gennemgå et lægetjek og få de sidste ting på plads, og lykkes det – som det forventes – kan danske Mikkel Damsgaard kalde sig Premier League-spiller for Brentford.

London-klubben er ved at købe danskeren i Sampdoria, og han skal være med til at løfte et hold, der har mistet en del kreativitet i Christian Eriksen.

Damsgaard missede det meste af sidste sæson med en alvorlig knæskade, som han nu tager gigtmedicin for at holde i skak, og det kan måske få lægetjekket til at blive mere omfattende end normalt.

Det er i øvrigt ikke noget, der er uvant i Brentford, for det var også et længere lægetjek, der skulle til, da Christian Eriksen i foråret blev præsenteret i klubben på en kort aftale.

Ifølge det italienske site Nicoloschira.com står Mikkel Damsgaard til at skrive under på en femårig aftale med Brentford FC, og englænderne skal betale 104 millioner kroner for danskeren – plus bonusser – skriver mediet. Det er tidligere blevet vurderet, at en samlet pakke kan ende på 150 millioner kroner for Damsgaard, 22 år.

Og den danske offensivspiller kan også se frem til at score en fin løn fremadrettet – specielt med tanke på, at den klub, han skifter til, er en klub, der ikke har en stor økonomi at arbejde med.

Ifølge Nicolo Schira kommer Mikkel Damsgaard til at tjene omkring 15 millioner kroner om året på sin nye kontrakt.

Danskerens kommende klub indleder klokken 15.00 Premier League-kampagnen med et opgør ude mod Leicester City.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Dansk angriber sat til salg

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

‘Et af de største danske resultater’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

En sort plet på hans eftermæle

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Kontant dom over Elyounoussi