Medie: Så stor bliver Damsgaards løn i Brentford

Ifølge et italiensk medie ender danske Mikkel Damsgaard med en udmærket årsløn, hvis skiftet til Brentford går igennem.



Han forventes at rejse til London og Brentford mandag for at gennemgå et lægetjek og få de sidste ting på plads, og lykkes det – som det forventes – kan danske Mikkel Damsgaard kalde sig Premier League-spiller for Brentford.

London-klubben er ved at købe danskeren i Sampdoria, og han skal være med til at løfte et hold, der har mistet en del kreativitet i Christian Eriksen.

Damsgaard missede det meste af sidste sæson med en alvorlig knæskade, som han nu tager gigtmedicin for at holde i skak, og det kan måske få lægetjekket til at blive mere omfattende end normalt.

Det er i øvrigt ikke noget, der er uvant i Brentford, for det var også et længere lægetjek, der skulle til, da Christian Eriksen i foråret blev præsenteret i klubben på en kort aftale.

Ifølge det italienske site Nicoloschira.com står Mikkel Damsgaard til at skrive under på en femårig aftale med Brentford FC, og englænderne skal betale 104 millioner kroner for danskeren – plus bonusser – skriver mediet. Det er tidligere blevet vurderet, at en samlet pakke kan ende på 150 millioner kroner for Damsgaard, 22 år.

Og den danske offensivspiller kan også se frem til at score en fin løn fremadrettet – specielt med tanke på, at den klub, han skifter til, er en klub, der ikke har en stor økonomi at arbejde med.

Ifølge Nicolo Schira kommer Mikkel Damsgaard til at tjene omkring 15 millioner kroner om året på sin nye kontrakt.

Danskerens kommende klub indleder klokken 15.00 Premier League-kampagnen med et opgør ude mod Leicester City.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCM’s Europa League-modstander

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Rangerer AGF over Lech Poznan

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

De lurer på Kjærgaard

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg