Medie: Så stor bliver Damsgaards løn i Brentford

Ifølge et italiensk medie ender danske Mikkel Damsgaard med en udmærket årsløn, hvis skiftet til Brentford går igennem.



Han forventes at rejse til London og Brentford mandag for at gennemgå et lægetjek og få de sidste ting på plads, og lykkes det – som det forventes – kan danske Mikkel Damsgaard kalde sig Premier League-spiller for Brentford.

London-klubben er ved at købe danskeren i Sampdoria, og han skal være med til at løfte et hold, der har mistet en del kreativitet i Christian Eriksen.

Damsgaard missede det meste af sidste sæson med en alvorlig knæskade, som han nu tager gigtmedicin for at holde i skak, og det kan måske få lægetjekket til at blive mere omfattende end normalt.

Det er i øvrigt ikke noget, der er uvant i Brentford, for det var også et længere lægetjek, der skulle til, da Christian Eriksen i foråret blev præsenteret i klubben på en kort aftale.

Ifølge det italienske site Nicoloschira.com står Mikkel Damsgaard til at skrive under på en femårig aftale med Brentford FC, og englænderne skal betale 104 millioner kroner for danskeren – plus bonusser – skriver mediet. Det er tidligere blevet vurderet, at en samlet pakke kan ende på 150 millioner kroner for Damsgaard, 22 år.

Og den danske offensivspiller kan også se frem til at score en fin løn fremadrettet – specielt med tanke på, at den klub, han skifter til, er en klub, der ikke har en stor økonomi at arbejde med.

Ifølge Nicolo Schira kommer Mikkel Damsgaard til at tjene omkring 15 millioner kroner om året på sin nye kontrakt.

Danskerens kommende klub indleder klokken 15.00 Premier League-kampagnen med et opgør ude mod Leicester City.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Norge – Frankrig

De er enige med Mathias Jensen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Senegal – Irak

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Uruguay – Spanien

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyrkiet – USA

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen