Han forventes at rejse til London og Brentford mandag for at gennemgå et lægetjek og få de sidste ting på plads, og lykkes det – som det forventes – kan danske Mikkel Damsgaard kalde sig Premier League-spiller for Brentford.
London-klubben er ved at købe danskeren i Sampdoria, og han skal være med til at løfte et hold, der har mistet en del kreativitet i Christian Eriksen.
Damsgaard missede det meste af sidste sæson med en alvorlig knæskade, som han nu tager gigtmedicin for at holde i skak, og det kan måske få lægetjekket til at blive mere omfattende end normalt.
Det er i øvrigt ikke noget, der er uvant i Brentford, for det var også et længere lægetjek, der skulle til, da Christian Eriksen i foråret blev præsenteret i klubben på en kort aftale.
Ifølge det italienske site Nicoloschira.com står Mikkel Damsgaard til at skrive under på en femårig aftale med Brentford FC, og englænderne skal betale 104 millioner kroner for danskeren – plus bonusser – skriver mediet. Det er tidligere blevet vurderet, at en samlet pakke kan ende på 150 millioner kroner for Damsgaard, 22 år.
Og den danske offensivspiller kan også se frem til at score en fin løn fremadrettet – specielt med tanke på, at den klub, han skifter til, er en klub, der ikke har en stor økonomi at arbejde med.
Ifølge Nicolo Schira kommer Mikkel Damsgaard til at tjene omkring 15 millioner kroner om året på sin nye kontrakt.
Danskerens kommende klub indleder klokken 15.00 Premier League-kampagnen med et opgør ude mod Leicester City.
✅🔜✍️️ Expected medicals on Monday for Mikkel #Damsgaard with #BrentfordFC. Then he will sign the contract until 2027. #transfers https://t.co/Fbjrwmsceh
— Nicolò Schira (@NicoSchira) August 6, 2022
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW