Medie: Så stor bliver Damsgaards løn i Brentford

Ifølge et italiensk medie ender danske Mikkel Damsgaard med en udmærket årsløn, hvis skiftet til Brentford går igennem.



Han forventes at rejse til London og Brentford mandag for at gennemgå et lægetjek og få de sidste ting på plads, og lykkes det – som det forventes – kan danske Mikkel Damsgaard kalde sig Premier League-spiller for Brentford.

London-klubben er ved at købe danskeren i Sampdoria, og han skal være med til at løfte et hold, der har mistet en del kreativitet i Christian Eriksen.

Damsgaard missede det meste af sidste sæson med en alvorlig knæskade, som han nu tager gigtmedicin for at holde i skak, og det kan måske få lægetjekket til at blive mere omfattende end normalt.

Det er i øvrigt ikke noget, der er uvant i Brentford, for det var også et længere lægetjek, der skulle til, da Christian Eriksen i foråret blev præsenteret i klubben på en kort aftale.

Ifølge det italienske site Nicoloschira.com står Mikkel Damsgaard til at skrive under på en femårig aftale med Brentford FC, og englænderne skal betale 104 millioner kroner for danskeren – plus bonusser – skriver mediet. Det er tidligere blevet vurderet, at en samlet pakke kan ende på 150 millioner kroner for Damsgaard, 22 år.

Og den danske offensivspiller kan også se frem til at score en fin løn fremadrettet – specielt med tanke på, at den klub, han skifter til, er en klub, der ikke har en stor økonomi at arbejde med.

Ifølge Nicolo Schira kommer Mikkel Damsgaard til at tjene omkring 15 millioner kroner om året på sin nye kontrakt.

Danskerens kommende klub indleder klokken 15.00 Premier League-kampagnen med et opgør ude mod Leicester City.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

VM-LIVE: Solbakken overrasker

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Portugal – Spanien

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Mexico – England