Medie: Så stor bliver Damsgaards løn i Brentford

Ifølge et italiensk medie ender danske Mikkel Damsgaard med en udmærket årsløn, hvis skiftet til Brentford går igennem.



Han forventes at rejse til London og Brentford mandag for at gennemgå et lægetjek og få de sidste ting på plads, og lykkes det – som det forventes – kan danske Mikkel Damsgaard kalde sig Premier League-spiller for Brentford.

London-klubben er ved at købe danskeren i Sampdoria, og han skal være med til at løfte et hold, der har mistet en del kreativitet i Christian Eriksen.

Damsgaard missede det meste af sidste sæson med en alvorlig knæskade, som han nu tager gigtmedicin for at holde i skak, og det kan måske få lægetjekket til at blive mere omfattende end normalt.

Det er i øvrigt ikke noget, der er uvant i Brentford, for det var også et længere lægetjek, der skulle til, da Christian Eriksen i foråret blev præsenteret i klubben på en kort aftale.

Ifølge det italienske site Nicoloschira.com står Mikkel Damsgaard til at skrive under på en femårig aftale med Brentford FC, og englænderne skal betale 104 millioner kroner for danskeren – plus bonusser – skriver mediet. Det er tidligere blevet vurderet, at en samlet pakke kan ende på 150 millioner kroner for Damsgaard, 22 år.

Og den danske offensivspiller kan også se frem til at score en fin løn fremadrettet – specielt med tanke på, at den klub, han skifter til, er en klub, der ikke har en stor økonomi at arbejde med.

Ifølge Nicolo Schira kommer Mikkel Damsgaard til at tjene omkring 15 millioner kroner om året på sin nye kontrakt.

Danskerens kommende klub indleder klokken 15.00 Premier League-kampagnen med et opgør ude mod Leicester City.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Frankrig – England

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Horsens var et helvede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Forventer rekord i Superliga-klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Spændende transfermelding om Maxsø

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb