Medie: Transfervilde Newcastle er aggressive

Ifølge The Telegraph arbejder Newcastle United dag og nat på forstærkninger og spørger på mange spillere.



De kæmper en hård kamp for at forstærke truppen i det altid svære januarvindue, og indtil videre har der to gange været hvid røg i Newcastle United.

Først købte man Kieran Trippier i Atletico Madrid, og siden blev der også brugt mange millioner på angriber Chris Wood fra Burnley.

Men klubben er stadig i akut nedrykningsfare, og man så de store problemer og den manglende kvalitet, da Newcastle United blot fik 1-1 hjemme mod nedrykningsrivalerne Watford.

Med et par uger igen af transfervinduet er det mediet The Telegraph, der kan fortælle, at den nordøstengelske klub langt fra er færdig med at handle.

Mediet er dykket ned i klubbens transferarbejde, og mens det tidligere har været kendt, at Newcastle United har fået afvist store bud på stopperne Benoit Badiashile fra AS Monaco og Sven Botman fra Lille, er klubben parat til at gå langt for at hente stopper Diego Carlos fra Sevilla.

Men han bliver ikke den eneste, som klubben formentlig henter.

Mediet fortæller også, at Eddie Howes mandskab arbejder på at se, om der er muligheder for lejeaftaler. Man har spurgt på Donny van der Beek i Manchester United, men både han og klubben har vendt tommelfingeren ned. Newcastle overvejer at vende retur sidst i vinduet for at høre, hvis andre ting glipper.

Gini Wijnaldum fra PSG ønsker heller ikke at komme retur til det nordøstlige England, hvor han spillede, inden han blev solgt til Liverpool.

En af årsagerne til, at det er svært for Newcastle United at handle, er, at klubberne godt ved, at NUFC har en vanvittig rig ejer i ryggen, og det forsøger klubberne at udnytte til at score astronomiske summer for spillerne.

Samtidig er den overhængende nedrykningsfare noget, der får spillerne til at ønske en nedrykningsklausul i deres aftaler, hvorfor klubben altså ender med at gamble, hvis de henter en dyr spiller, der så et halvt år senere kan købes for en fjerdedel.

Mediet skriver også, at NUFC viser interesse for Tottenhams Joe Rodon, og at Liverpools Nat Philips også er på listen.

Sikkert er det i hvert fald, at Newcastle United ikke er færdig med at handle.

Næste mand ind kan meget vel være 28-årige Diego Carlos fra Sevilla, der vil være en markant styrkelse til NUFC’s midterforsvar.







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Derfra moser vi dem’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

‘FC København var en mulighed’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Spår: Her ender Mohamed Salah

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ny VM-melding fra Iran

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danmark – Nordmakedonien

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helt på røven over Victor Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Nægter at undskylde til Steve Cooper

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl