Medie: Transfervilde Newcastle er aggressive

Ifølge The Telegraph arbejder Newcastle United dag og nat på forstærkninger og spørger på mange spillere.



De kæmper en hård kamp for at forstærke truppen i det altid svære januarvindue, og indtil videre har der to gange været hvid røg i Newcastle United.

Først købte man Kieran Trippier i Atletico Madrid, og siden blev der også brugt mange millioner på angriber Chris Wood fra Burnley.

Men klubben er stadig i akut nedrykningsfare, og man så de store problemer og den manglende kvalitet, da Newcastle United blot fik 1-1 hjemme mod nedrykningsrivalerne Watford.

Med et par uger igen af transfervinduet er det mediet The Telegraph, der kan fortælle, at den nordøstengelske klub langt fra er færdig med at handle.

Mediet er dykket ned i klubbens transferarbejde, og mens det tidligere har været kendt, at Newcastle United har fået afvist store bud på stopperne Benoit Badiashile fra AS Monaco og Sven Botman fra Lille, er klubben parat til at gå langt for at hente stopper Diego Carlos fra Sevilla.

Men han bliver ikke den eneste, som klubben formentlig henter.

Mediet fortæller også, at Eddie Howes mandskab arbejder på at se, om der er muligheder for lejeaftaler. Man har spurgt på Donny van der Beek i Manchester United, men både han og klubben har vendt tommelfingeren ned. Newcastle overvejer at vende retur sidst i vinduet for at høre, hvis andre ting glipper.

Gini Wijnaldum fra PSG ønsker heller ikke at komme retur til det nordøstlige England, hvor han spillede, inden han blev solgt til Liverpool.

En af årsagerne til, at det er svært for Newcastle United at handle, er, at klubberne godt ved, at NUFC har en vanvittig rig ejer i ryggen, og det forsøger klubberne at udnytte til at score astronomiske summer for spillerne.

Samtidig er den overhængende nedrykningsfare noget, der får spillerne til at ønske en nedrykningsklausul i deres aftaler, hvorfor klubben altså ender med at gamble, hvis de henter en dyr spiller, der så et halvt år senere kan købes for en fjerdedel.

Mediet skriver også, at NUFC viser interesse for Tottenhams Joe Rodon, og at Liverpools Nat Philips også er på listen.

Sikkert er det i hvert fald, at Newcastle United ikke er færdig med at handle.

Næste mand ind kan meget vel være 28-årige Diego Carlos fra Sevilla, der vil være en markant styrkelse til NUFC’s midterforsvar.






Høj klasse – det var vidunderligt lavet!




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Et kæmpestort skifte’

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Norge – England

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Pressede på for FC København-exit

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’