Medie: Transfervilde Newcastle er aggressive

Ifølge The Telegraph arbejder Newcastle United dag og nat på forstærkninger og spørger på mange spillere.



De kæmper en hård kamp for at forstærke truppen i det altid svære januarvindue, og indtil videre har der to gange været hvid røg i Newcastle United.

Først købte man Kieran Trippier i Atletico Madrid, og siden blev der også brugt mange millioner på angriber Chris Wood fra Burnley.

Men klubben er stadig i akut nedrykningsfare, og man så de store problemer og den manglende kvalitet, da Newcastle United blot fik 1-1 hjemme mod nedrykningsrivalerne Watford.

Med et par uger igen af transfervinduet er det mediet The Telegraph, der kan fortælle, at den nordøstengelske klub langt fra er færdig med at handle.

Mediet er dykket ned i klubbens transferarbejde, og mens det tidligere har været kendt, at Newcastle United har fået afvist store bud på stopperne Benoit Badiashile fra AS Monaco og Sven Botman fra Lille, er klubben parat til at gå langt for at hente stopper Diego Carlos fra Sevilla.

Men han bliver ikke den eneste, som klubben formentlig henter.

Mediet fortæller også, at Eddie Howes mandskab arbejder på at se, om der er muligheder for lejeaftaler. Man har spurgt på Donny van der Beek i Manchester United, men både han og klubben har vendt tommelfingeren ned. Newcastle overvejer at vende retur sidst i vinduet for at høre, hvis andre ting glipper.

Gini Wijnaldum fra PSG ønsker heller ikke at komme retur til det nordøstlige England, hvor han spillede, inden han blev solgt til Liverpool.

En af årsagerne til, at det er svært for Newcastle United at handle, er, at klubberne godt ved, at NUFC har en vanvittig rig ejer i ryggen, og det forsøger klubberne at udnytte til at score astronomiske summer for spillerne.

Samtidig er den overhængende nedrykningsfare noget, der får spillerne til at ønske en nedrykningsklausul i deres aftaler, hvorfor klubben altså ender med at gamble, hvis de henter en dyr spiller, der så et halvt år senere kan købes for en fjerdedel.

Mediet skriver også, at NUFC viser interesse for Tottenhams Joe Rodon, og at Liverpools Nat Philips også er på listen.

Sikkert er det i hvert fald, at Newcastle United ikke er færdig med at handle.

Næste mand ind kan meget vel være 28-årige Diego Carlos fra Sevilla, der vil være en markant styrkelse til NUFC’s midterforsvar.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

‘Det er tæt på uforklarligt’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC Midtjylland med politianmeldelse

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Voldsomt skænderi i FC København

Tottenham straffes for nazihilsner

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

VM-billetter på vild himmelflugt

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede