Medie: Transfervilde Newcastle er aggressive

Ifølge The Telegraph arbejder Newcastle United dag og nat på forstærkninger og spørger på mange spillere.



De kæmper en hård kamp for at forstærke truppen i det altid svære januarvindue, og indtil videre har der to gange været hvid røg i Newcastle United.

Først købte man Kieran Trippier i Atletico Madrid, og siden blev der også brugt mange millioner på angriber Chris Wood fra Burnley.

Men klubben er stadig i akut nedrykningsfare, og man så de store problemer og den manglende kvalitet, da Newcastle United blot fik 1-1 hjemme mod nedrykningsrivalerne Watford.

Med et par uger igen af transfervinduet er det mediet The Telegraph, der kan fortælle, at den nordøstengelske klub langt fra er færdig med at handle.

Mediet er dykket ned i klubbens transferarbejde, og mens det tidligere har været kendt, at Newcastle United har fået afvist store bud på stopperne Benoit Badiashile fra AS Monaco og Sven Botman fra Lille, er klubben parat til at gå langt for at hente stopper Diego Carlos fra Sevilla.

Men han bliver ikke den eneste, som klubben formentlig henter.

Mediet fortæller også, at Eddie Howes mandskab arbejder på at se, om der er muligheder for lejeaftaler. Man har spurgt på Donny van der Beek i Manchester United, men både han og klubben har vendt tommelfingeren ned. Newcastle overvejer at vende retur sidst i vinduet for at høre, hvis andre ting glipper.

Gini Wijnaldum fra PSG ønsker heller ikke at komme retur til det nordøstlige England, hvor han spillede, inden han blev solgt til Liverpool.

En af årsagerne til, at det er svært for Newcastle United at handle, er, at klubberne godt ved, at NUFC har en vanvittig rig ejer i ryggen, og det forsøger klubberne at udnytte til at score astronomiske summer for spillerne.

Samtidig er den overhængende nedrykningsfare noget, der får spillerne til at ønske en nedrykningsklausul i deres aftaler, hvorfor klubben altså ender med at gamble, hvis de henter en dyr spiller, der så et halvt år senere kan købes for en fjerdedel.

Mediet skriver også, at NUFC viser interesse for Tottenhams Joe Rodon, og at Liverpools Nat Philips også er på listen.

Sikkert er det i hvert fald, at Newcastle United ikke er færdig med at handle.

Næste mand ind kan meget vel være 28-årige Diego Carlos fra Sevilla, der vil være en markant styrkelse til NUFC’s midterforsvar.





Mareridt for FC Augsburg


Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afviser utroligt tilbud

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Andreas Christensen skriver snart under

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr