Medie: Transfervilde Newcastle er aggressive

Ifølge The Telegraph arbejder Newcastle United dag og nat på forstærkninger og spørger på mange spillere.



De kæmper en hård kamp for at forstærke truppen i det altid svære januarvindue, og indtil videre har der to gange været hvid røg i Newcastle United.

Først købte man Kieran Trippier i Atletico Madrid, og siden blev der også brugt mange millioner på angriber Chris Wood fra Burnley.

Men klubben er stadig i akut nedrykningsfare, og man så de store problemer og den manglende kvalitet, da Newcastle United blot fik 1-1 hjemme mod nedrykningsrivalerne Watford.

Med et par uger igen af transfervinduet er det mediet The Telegraph, der kan fortælle, at den nordøstengelske klub langt fra er færdig med at handle.

Mediet er dykket ned i klubbens transferarbejde, og mens det tidligere har været kendt, at Newcastle United har fået afvist store bud på stopperne Benoit Badiashile fra AS Monaco og Sven Botman fra Lille, er klubben parat til at gå langt for at hente stopper Diego Carlos fra Sevilla.

Men han bliver ikke den eneste, som klubben formentlig henter.

Mediet fortæller også, at Eddie Howes mandskab arbejder på at se, om der er muligheder for lejeaftaler. Man har spurgt på Donny van der Beek i Manchester United, men både han og klubben har vendt tommelfingeren ned. Newcastle overvejer at vende retur sidst i vinduet for at høre, hvis andre ting glipper.

Gini Wijnaldum fra PSG ønsker heller ikke at komme retur til det nordøstlige England, hvor han spillede, inden han blev solgt til Liverpool.

En af årsagerne til, at det er svært for Newcastle United at handle, er, at klubberne godt ved, at NUFC har en vanvittig rig ejer i ryggen, og det forsøger klubberne at udnytte til at score astronomiske summer for spillerne.

Samtidig er den overhængende nedrykningsfare noget, der får spillerne til at ønske en nedrykningsklausul i deres aftaler, hvorfor klubben altså ender med at gamble, hvis de henter en dyr spiller, der så et halvt år senere kan købes for en fjerdedel.

Mediet skriver også, at NUFC viser interesse for Tottenhams Joe Rodon, og at Liverpools Nat Philips også er på listen.

Sikkert er det i hvert fald, at Newcastle United ikke er færdig med at handle.

Næste mand ind kan meget vel være 28-årige Diego Carlos fra Sevilla, der vil være en markant styrkelse til NUFC’s midterforsvar.







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Blæst fuldstændig omkuld

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Laver aftale med Frederik Birk

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Har ondt af Steve Cooper

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Storroser dansk super-talent

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

– Han ender i Premier League

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Afviser mesterskabssnak

Bayern slår rekord i ny storsejr

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’