De kæmper en hård kamp for at forstærke truppen i det altid svære januarvindue, og indtil videre har der to gange været hvid røg i Newcastle United.
Først købte man Kieran Trippier i Atletico Madrid, og siden blev der også brugt mange millioner på angriber Chris Wood fra Burnley.
Men klubben er stadig i akut nedrykningsfare, og man så de store problemer og den manglende kvalitet, da Newcastle United blot fik 1-1 hjemme mod nedrykningsrivalerne Watford.
Med et par uger igen af transfervinduet er det mediet The Telegraph, der kan fortælle, at den nordøstengelske klub langt fra er færdig med at handle.
Mediet er dykket ned i klubbens transferarbejde, og mens det tidligere har været kendt, at Newcastle United har fået afvist store bud på stopperne Benoit Badiashile fra AS Monaco og Sven Botman fra Lille, er klubben parat til at gå langt for at hente stopper Diego Carlos fra Sevilla.
Men han bliver ikke den eneste, som klubben formentlig henter.
Mediet fortæller også, at Eddie Howes mandskab arbejder på at se, om der er muligheder for lejeaftaler. Man har spurgt på Donny van der Beek i Manchester United, men både han og klubben har vendt tommelfingeren ned. Newcastle overvejer at vende retur sidst i vinduet for at høre, hvis andre ting glipper.
Gini Wijnaldum fra PSG ønsker heller ikke at komme retur til det nordøstlige England, hvor han spillede, inden han blev solgt til Liverpool.
En af årsagerne til, at det er svært for Newcastle United at handle, er, at klubberne godt ved, at NUFC har en vanvittig rig ejer i ryggen, og det forsøger klubberne at udnytte til at score astronomiske summer for spillerne.
Samtidig er den overhængende nedrykningsfare noget, der får spillerne til at ønske en nedrykningsklausul i deres aftaler, hvorfor klubben altså ender med at gamble, hvis de henter en dyr spiller, der så et halvt år senere kan købes for en fjerdedel.
Mediet skriver også, at NUFC viser interesse for Tottenhams Joe Rodon, og at Liverpools Nat Philips også er på listen.
Sikkert er det i hvert fald, at Newcastle United ikke er færdig med at handle.
Næste mand ind kan meget vel være 28-årige Diego Carlos fra Sevilla, der vil være en markant styrkelse til NUFC’s midterforsvar.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
