Medie: Transfervilde Newcastle er aggressive

Ifølge The Telegraph arbejder Newcastle United dag og nat på forstærkninger og spørger på mange spillere.



De kæmper en hård kamp for at forstærke truppen i det altid svære januarvindue, og indtil videre har der to gange været hvid røg i Newcastle United.

Først købte man Kieran Trippier i Atletico Madrid, og siden blev der også brugt mange millioner på angriber Chris Wood fra Burnley.

Men klubben er stadig i akut nedrykningsfare, og man så de store problemer og den manglende kvalitet, da Newcastle United blot fik 1-1 hjemme mod nedrykningsrivalerne Watford.

Med et par uger igen af transfervinduet er det mediet The Telegraph, der kan fortælle, at den nordøstengelske klub langt fra er færdig med at handle.

Mediet er dykket ned i klubbens transferarbejde, og mens det tidligere har været kendt, at Newcastle United har fået afvist store bud på stopperne Benoit Badiashile fra AS Monaco og Sven Botman fra Lille, er klubben parat til at gå langt for at hente stopper Diego Carlos fra Sevilla.

Men han bliver ikke den eneste, som klubben formentlig henter.

Mediet fortæller også, at Eddie Howes mandskab arbejder på at se, om der er muligheder for lejeaftaler. Man har spurgt på Donny van der Beek i Manchester United, men både han og klubben har vendt tommelfingeren ned. Newcastle overvejer at vende retur sidst i vinduet for at høre, hvis andre ting glipper.

Gini Wijnaldum fra PSG ønsker heller ikke at komme retur til det nordøstlige England, hvor han spillede, inden han blev solgt til Liverpool.

En af årsagerne til, at det er svært for Newcastle United at handle, er, at klubberne godt ved, at NUFC har en vanvittig rig ejer i ryggen, og det forsøger klubberne at udnytte til at score astronomiske summer for spillerne.

Samtidig er den overhængende nedrykningsfare noget, der får spillerne til at ønske en nedrykningsklausul i deres aftaler, hvorfor klubben altså ender med at gamble, hvis de henter en dyr spiller, der så et halvt år senere kan købes for en fjerdedel.

Mediet skriver også, at NUFC viser interesse for Tottenhams Joe Rodon, og at Liverpools Nat Philips også er på listen.

Sikkert er det i hvert fald, at Newcastle United ikke er færdig med at handle.

Næste mand ind kan meget vel være 28-årige Diego Carlos fra Sevilla, der vil være en markant styrkelse til NUFC’s midterforsvar.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Første gang nogensinde for Eriksen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stor overraskelse til FCM-træning

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Froholdt-video trækker overskrifter

‘Han er tilgivet’