Kasper Schmeichel var i weekenden bænket i Leicesters storsejr over Watford, og selvom han er tilbage i startopstillingen mod Chelsea torsdag, sås der nu tvivl om den danske landsholdskeepers fremtid i Leicester.
Både Daily Mail og The Telegraph beskriver således, at Kasper Schmeichel står foran en uvis fremtid på King Power Stadium, Leicesters hjemmebane.
Den 35-årige dansker har en sæson tilbage af sin kontrakt med Leicester City, og senere på måneden skal han ifølge The Telegraph holde et møde med cheftræner Brendan Rodgers for at diskutere kontraktsituationen og fremtiden.
Endvidere kan begge medier skrive, at Leicester har et særligt godt øje til den spanske målmand Robert Sanchez fra Brighton, der potentielt kan være fremtidens førstevalg på King Power Stadium.
Kasper Schmeichel har spillet de seneste 11 år i Leicester, men tilbage i februar fortalte han til Daily Mail, at han godt kunne overveje at spille et andet sted, inden karrieren slutter.
– Alle mine helte og inspirationskilder spillede godt ind deres 40e’re, så måske vil jeg prøve et andet sted. Jeg ved ikke, hvad der er rundt om hjørnet, vel? Jeg har en familie, som jeg skal tage mig af og sætte først på et tidspunkt, lød det dengang.
Måske får danskeren chancen for netop det til sommer.
For nylig har Kasper Schmeichel været sat i forbindelse med et skifte til nyrige Newcastle United af Talksport, der dog også kunne meddele, at landsholdets førstevalg selv var åben for et skifte til et nyt land.
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
