Medier: Uvis fremtid for Kasper Schmeichel

Den 35-årige landsholdskeeper har angiveligt en uvis fremtid hos Leicester, og han skal holde en snak med cheftræneren om fremtiden i de kommende uger.



Kasper Schmeichel var i weekenden bænket i Leicesters storsejr over Watford, og selvom han er tilbage i startopstillingen mod Chelsea torsdag, sås der nu tvivl om den danske landsholdskeepers fremtid i Leicester.

Både Daily Mail og The Telegraph beskriver således, at Kasper Schmeichel står foran en uvis fremtid på King Power Stadium, Leicesters hjemmebane.

Den 35-årige dansker har en sæson tilbage af sin kontrakt med Leicester City, og senere på måneden skal han ifølge The Telegraph holde et møde med cheftræner Brendan Rodgers for at diskutere kontraktsituationen og fremtiden.

Endvidere kan begge medier skrive, at Leicester har et særligt godt øje til den spanske målmand Robert Sanchez fra Brighton, der potentielt kan være fremtidens førstevalg på King Power Stadium.

Kasper Schmeichel har spillet de seneste 11 år i Leicester, men tilbage i februar fortalte han til Daily Mail, at han godt kunne overveje at spille et andet sted, inden karrieren slutter.

– Alle mine helte og inspirationskilder spillede godt ind deres 40e’re, så måske vil jeg prøve et andet sted. Jeg ved ikke, hvad der er rundt om hjørnet, vel? Jeg har en familie, som jeg skal tage mig af og sætte først på et tidspunkt, lød det dengang.

Måske får danskeren chancen for netop det til sommer.

For nylig har Kasper Schmeichel været sat i forbindelse med et skifte til nyrige Newcastle United af Talksport, der dog også kunne meddele, at landsholdets førstevalg selv var åben for et skifte til et nyt land.





Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

‘Det er ringe ad helvede til’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans