Skal Harry Kane til Bayern München eller ej, vil angriberen overhovedet væk, og hvad har Tottenham gang i?
I går og i dag har der været transferdrama i England, og Liverpool og Chelseas slagsmål om Moises Caicedo fra Brighton har været endnu mere skørt end al mystikken omkring Harry Kanes mulige skifte til Bayern München.
I går aftes forlød det, at Brighton var blevet enig med Brighton om et køb af Moises Caicedo efter, at Chelsea i månedsvis har forsøgt at købe midtbane-esset, der spiller landsholdsfodbold for Ecuador og skiftede til Brighton fra Independiente Delle Valle for kun to år siden.
Og i dag meldte Chelsea sig så tilbage i kampen, tilsyneladende fordi Caicedo meget gerne vil til London-klubben, som han, med Brightons tilladelse, allerede fik en aftale på plads med tilbage i maj.
Et offer for Chelseas forsøg på at kapre Caicedo-aftalen fra Liverpool er Leeds' Tyler Adams, der havde gennemgået lægetjek i Chelsea og kun manglede parternes underskrifter, før han var Chelsea-spiller.
Nu dropper Chelsea ham tilsyneladende, og vi kan sagtens komme til at se mere af dette kaos i de sidste uger på markedet, mener Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på den trykte udgave af Tipsbladet.
– Det ser jo ud som om, Chelseas ledelse har spillet lidt for meget Football Manager og er kommet til at line for mange handler op på samme tid.
– Det her styrker ikke det indtryk, mange i fodboldverdenen har fået af Chelsea i det seneste års tid. Det er selvfølgelig fair nok at gå efter de spillere, man gerne vil have, men det her bygger jo bare oven på historien om Chelsea som vanvittig kaos-klub, der køber og køber i en grad, så omklædningsrummet ikke er stort nok til, at alle førsteholdsspillerne kan tage deres støvler og shorts på på samme tid.
For Liverpool er sagaen en afledt effekt af, at man mistede Jordan Henderson og Fabinho til Steven Gerrards klub i Saudi-Arabien, Al-Ettifaq.
– For mig virker det tydeligt, at Liverpool ikke havde regnet med at sælge de to midtbane-veteraner nu. De skulle ikke være i idealopstillingen, da slet ikke på samme tid, men de var udset til at spille mange kampe i den nye sæson. Nu mangler Liverpool folk, og det ved de andre klubber alt om. Hvis det mislykkes med Caicedo, venter der flere forsøg på at få tilstrækkeligt gode midtbanefolk, og de sælgende klubber ved, Liverpool har penge og er nødt til at handle, så prisen bliver tårnhøj, nærmest uanset hvem man spørger på, siger Troels Bager Thøgersen.
– Jeg fornemmer i det hele taget, at de her overraskende transfers til klubber i Saudi-Arabien rokker ved flere klubbers planer. Det er ikke nødvendigvis de mest værdifulde spillere, der er skiftet væk, men der mangler profiler, og de er bare dyre her i august, hvis man er en superklub, der ikke lige går efter vragede spillere eller uprøvede navne, der måske aldrig har spillet i en Top 5-liga.
Premier League begynder fredag aften med kampen mellem Burnley og Manchester City.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Neymar overvejer karrierestop
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Real Madrid taber
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
OPTAKT
OB – FC København
TOPNYHED