Skal Harry Kane til Bayern München eller ej, vil angriberen overhovedet væk, og hvad har Tottenham gang i?
I går og i dag har der været transferdrama i England, og Liverpool og Chelseas slagsmål om Moises Caicedo fra Brighton har været endnu mere skørt end al mystikken omkring Harry Kanes mulige skifte til Bayern München.
I går aftes forlød det, at Brighton var blevet enig med Brighton om et køb af Moises Caicedo efter, at Chelsea i månedsvis har forsøgt at købe midtbane-esset, der spiller landsholdsfodbold for Ecuador og skiftede til Brighton fra Independiente Delle Valle for kun to år siden.
Og i dag meldte Chelsea sig så tilbage i kampen, tilsyneladende fordi Caicedo meget gerne vil til London-klubben, som han, med Brightons tilladelse, allerede fik en aftale på plads med tilbage i maj.
Et offer for Chelseas forsøg på at kapre Caicedo-aftalen fra Liverpool er Leeds' Tyler Adams, der havde gennemgået lægetjek i Chelsea og kun manglede parternes underskrifter, før han var Chelsea-spiller.
Nu dropper Chelsea ham tilsyneladende, og vi kan sagtens komme til at se mere af dette kaos i de sidste uger på markedet, mener Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på den trykte udgave af Tipsbladet.
– Det ser jo ud som om, Chelseas ledelse har spillet lidt for meget Football Manager og er kommet til at line for mange handler op på samme tid.
– Det her styrker ikke det indtryk, mange i fodboldverdenen har fået af Chelsea i det seneste års tid. Det er selvfølgelig fair nok at gå efter de spillere, man gerne vil have, men det her bygger jo bare oven på historien om Chelsea som vanvittig kaos-klub, der køber og køber i en grad, så omklædningsrummet ikke er stort nok til, at alle førsteholdsspillerne kan tage deres støvler og shorts på på samme tid.
For Liverpool er sagaen en afledt effekt af, at man mistede Jordan Henderson og Fabinho til Steven Gerrards klub i Saudi-Arabien, Al-Ettifaq.
– For mig virker det tydeligt, at Liverpool ikke havde regnet med at sælge de to midtbane-veteraner nu. De skulle ikke være i idealopstillingen, da slet ikke på samme tid, men de var udset til at spille mange kampe i den nye sæson. Nu mangler Liverpool folk, og det ved de andre klubber alt om. Hvis det mislykkes med Caicedo, venter der flere forsøg på at få tilstrækkeligt gode midtbanefolk, og de sælgende klubber ved, Liverpool har penge og er nødt til at handle, så prisen bliver tårnhøj, nærmest uanset hvem man spørger på, siger Troels Bager Thøgersen.
– Jeg fornemmer i det hele taget, at de her overraskende transfers til klubber i Saudi-Arabien rokker ved flere klubbers planer. Det er ikke nødvendigvis de mest værdifulde spillere, der er skiftet væk, men der mangler profiler, og de er bare dyre her i august, hvis man er en superklub, der ikke lige går efter vragede spillere eller uprøvede navne, der måske aldrig har spillet i en Top 5-liga.
Premier League begynder fredag aften med kampen mellem Burnley og Manchester City.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Liverpool – West Ham United
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
‘Han er tilgivet’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
HELT VILDT