Mohamed Salah forlænger

Mohamed Salah er nået til enighed med Liverpool om en forlængelse af samarbejdet.



Den egyptiske fodboldstjerne Mohamed Salah fortsætter karrieren i Premier League-klubben Liverpool.

Premier League-topholdet skriver på klubbens hjemmeside, at den hurtige højrekant har sat sin underskrift på en forlængelse af den kontrakt, der stod til at udløbe efter denne sæson.

Det bliver ikke oplyst, hvor lang tid den nye aftale løber. Ifølge adskillige medier, inklusive BBC, er der tale om kontrakt, der løber til sommeren 2027.

– Jeg er selvfølgelig meget glad. Vi har et stærkt hold nu, ligesom som vi har haft før. Jeg har skrevet under, fordi jeg tror, vi har en chance for at vinde flere trofæer, og jeg kan nyde min fodbold.

– Jeg har haft mine bedste år her. Jeg har spillet her i otte år, og forhåbentlig bliver det til ti, siger Salah til hjemmesiden.

Den 32-årige angriber kom til Liverpool fra Roma i 2017 og blev omgående en succes i en farlig fronttrio med Sadio Mané og Roberto Firmino.

I sin første sæson lavede han 32 mål i 36 ligakampe og hele 44 set over alle turneringer. Siden har han været garant for et stabilt måludbytte og har scoret mindst 18 ligamål i de følgende syv sæsoner.

Han er tre gange blevet Premier League-topscorer og er også aktuelt øverst på målscorerlisten i den bedste engelske række med 27 sæsonmål. Derudover har han leveret oplægget til yderligere 17 scoringer.

I alt har han scoret 243 gange i 394 kampe for Liverpool.

Salah indledte karrieren i Al Mokawloon Al Arab, inden han skiftede til Basel i Schweiz i 2012. Siden gik turen over Chelsea, Fiorentina og Roma, inden han for otte år siden havnede i Liverpool.

Med forlængelsen er det lykkedes Liverpool at holde på en af de tre profiler, der stod foran kontraktudløb efter denne sæson.

Det er endnu uafklaret, hvad der skal ske med anfører Virgil van Dijk, mens adskillige medier har kædet Trent Alexander-Arnold sammen med Real Madrid.

/ritzau/





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

City med vildt rekordbud

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’