Den egyptiske fodboldstjerne Mohamed Salah fortsætter karrieren i Premier League-klubben Liverpool.
Premier League-topholdet skriver på klubbens hjemmeside, at den hurtige højrekant har sat sin underskrift på en forlængelse af den kontrakt, der stod til at udløbe efter denne sæson.
Det bliver ikke oplyst, hvor lang tid den nye aftale løber. Ifølge adskillige medier, inklusive BBC, er der tale om kontrakt, der løber til sommeren 2027.
– Jeg er selvfølgelig meget glad. Vi har et stærkt hold nu, ligesom som vi har haft før. Jeg har skrevet under, fordi jeg tror, vi har en chance for at vinde flere trofæer, og jeg kan nyde min fodbold.
– Jeg har haft mine bedste år her. Jeg har spillet her i otte år, og forhåbentlig bliver det til ti, siger Salah til hjemmesiden.
Den 32-årige angriber kom til Liverpool fra Roma i 2017 og blev omgående en succes i en farlig fronttrio med Sadio Mané og Roberto Firmino.
I sin første sæson lavede han 32 mål i 36 ligakampe og hele 44 set over alle turneringer. Siden har han været garant for et stabilt måludbytte og har scoret mindst 18 ligamål i de følgende syv sæsoner.
Han er tre gange blevet Premier League-topscorer og er også aktuelt øverst på målscorerlisten i den bedste engelske række med 27 sæsonmål. Derudover har han leveret oplægget til yderligere 17 scoringer.
I alt har han scoret 243 gange i 394 kampe for Liverpool.
Salah indledte karrieren i Al Mokawloon Al Arab, inden han skiftede til Basel i Schweiz i 2012. Siden gik turen over Chelsea, Fiorentina og Roma, inden han for otte år siden havnede i Liverpool.
Med forlængelsen er det lykkedes Liverpool at holde på en af de tre profiler, der stod foran kontraktudløb efter denne sæson.
Det er endnu uafklaret, hvad der skal ske med anfører Virgil van Dijk, mens adskillige medier har kædet Trent Alexander-Arnold sammen med Real Madrid.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER