Mohamed Salah forlænger

Mohamed Salah er nået til enighed med Liverpool om en forlængelse af samarbejdet.



Den egyptiske fodboldstjerne Mohamed Salah fortsætter karrieren i Premier League-klubben Liverpool.

Premier League-topholdet skriver på klubbens hjemmeside, at den hurtige højrekant har sat sin underskrift på en forlængelse af den kontrakt, der stod til at udløbe efter denne sæson.

Det bliver ikke oplyst, hvor lang tid den nye aftale løber. Ifølge adskillige medier, inklusive BBC, er der tale om kontrakt, der løber til sommeren 2027.

– Jeg er selvfølgelig meget glad. Vi har et stærkt hold nu, ligesom som vi har haft før. Jeg har skrevet under, fordi jeg tror, vi har en chance for at vinde flere trofæer, og jeg kan nyde min fodbold.

– Jeg har haft mine bedste år her. Jeg har spillet her i otte år, og forhåbentlig bliver det til ti, siger Salah til hjemmesiden.

Den 32-årige angriber kom til Liverpool fra Roma i 2017 og blev omgående en succes i en farlig fronttrio med Sadio Mané og Roberto Firmino.

I sin første sæson lavede han 32 mål i 36 ligakampe og hele 44 set over alle turneringer. Siden har han været garant for et stabilt måludbytte og har scoret mindst 18 ligamål i de følgende syv sæsoner.

Han er tre gange blevet Premier League-topscorer og er også aktuelt øverst på målscorerlisten i den bedste engelske række med 27 sæsonmål. Derudover har han leveret oplægget til yderligere 17 scoringer.

I alt har han scoret 243 gange i 394 kampe for Liverpool.

Salah indledte karrieren i Al Mokawloon Al Arab, inden han skiftede til Basel i Schweiz i 2012. Siden gik turen over Chelsea, Fiorentina og Roma, inden han for otte år siden havnede i Liverpool.

Med forlængelsen er det lykkedes Liverpool at holde på en af de tre profiler, der stod foran kontraktudløb efter denne sæson.

Det er endnu uafklaret, hvad der skal ske med anfører Virgil van Dijk, mens adskillige medier har kædet Trent Alexander-Arnold sammen med Real Madrid.

/ritzau/





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Jubler over store FC København-nyheder

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansk angriber sat til salg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Kontant dom over Elyounoussi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

FCM-transfer i fare

‘Et af de største danske resultater’

Afsløring: FC København afviser millionbud

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

OB vil have tidligere Superliga-profil

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Henter Mads Junker

En sort plet på hans eftermæle

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet