Mohamed Salah forlænger

Mohamed Salah er nået til enighed med Liverpool om en forlængelse af samarbejdet.



Den egyptiske fodboldstjerne Mohamed Salah fortsætter karrieren i Premier League-klubben Liverpool.

Premier League-topholdet skriver på klubbens hjemmeside, at den hurtige højrekant har sat sin underskrift på en forlængelse af den kontrakt, der stod til at udløbe efter denne sæson.

Det bliver ikke oplyst, hvor lang tid den nye aftale løber. Ifølge adskillige medier, inklusive BBC, er der tale om kontrakt, der løber til sommeren 2027.

– Jeg er selvfølgelig meget glad. Vi har et stærkt hold nu, ligesom som vi har haft før. Jeg har skrevet under, fordi jeg tror, vi har en chance for at vinde flere trofæer, og jeg kan nyde min fodbold.

– Jeg har haft mine bedste år her. Jeg har spillet her i otte år, og forhåbentlig bliver det til ti, siger Salah til hjemmesiden.

Den 32-årige angriber kom til Liverpool fra Roma i 2017 og blev omgående en succes i en farlig fronttrio med Sadio Mané og Roberto Firmino.

I sin første sæson lavede han 32 mål i 36 ligakampe og hele 44 set over alle turneringer. Siden har han været garant for et stabilt måludbytte og har scoret mindst 18 ligamål i de følgende syv sæsoner.

Han er tre gange blevet Premier League-topscorer og er også aktuelt øverst på målscorerlisten i den bedste engelske række med 27 sæsonmål. Derudover har han leveret oplægget til yderligere 17 scoringer.

I alt har han scoret 243 gange i 394 kampe for Liverpool.

Salah indledte karrieren i Al Mokawloon Al Arab, inden han skiftede til Basel i Schweiz i 2012. Siden gik turen over Chelsea, Fiorentina og Roma, inden han for otte år siden havnede i Liverpool.

Med forlængelsen er det lykkedes Liverpool at holde på en af de tre profiler, der stod foran kontraktudløb efter denne sæson.

Det er endnu uafklaret, hvad der skal ske med anfører Virgil van Dijk, mens adskillige medier har kædet Trent Alexander-Arnold sammen med Real Madrid.

/ritzau/





LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Det er ringe ad helvede til’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Randers FC – OB

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen