Morten Nielsen vil væk fra England

Det danske angrebstalent Morten Nielsen vil gerne væk fra storklubben Chelsea og søger meget gerne uden for Englands grænser. Både danske og udenlandske klubber er interessante.



Den 18-årige danske angriber og stortalent Morten Nielsen, der i øjeblikket kæmper for at finde sig en plads på Chelseas reservehold, vil gerne videre i karrieren til januar. Morten Nielsen savner spilletid i storklubben og vil søge den uden for England.

– Vi har i øjeblikket en fin dialog med Frank Arnesen og Chelsea omkring Mortens situation. Han har kontrakt til næste sommer, men klubben kan sagtens forstå, at han gerne vil have mere spilletid, og det må gerne være uden for England. Han har været her i mere end to år og vil nu gerne prøve noget andet, siger Benny Nielsen, der er far til Morten og ansat i Chelsea som international scout til tipsbladet.dk.

– Morten er med på Chelseas reserveholdet, hvor der ikke er nogen garanti for spilletid. Der dumper folk ned fra førsteholdet, og der er hele tiden udskiftning omkring, hvem der er på holdet, så der kan godt gå en måned uden den store spilletid. Det er han selvfølgelig træt af. Han er ung og vil meget gerne spille hver gang.

Det har allerede været på tale, at flere danske klubber er interesseret i at hente Morten Nielsen, men det er slet ikke sikkert, at angriberen ender i Danmark.

– Der er flere klubber, som i øjeblikket er i kontakt med Chelsea omkring Morten. Nogle er fra Danmark, men der er også andre. Måden det kommer til at foregå på er, at Chelsea bliver enig med en klub og kontakter så Morten for at høre, om han selv kan tænke sig at spille for klubben.

– Det kan være i Danmark men lige så godt i et andet land. Det handler i første omgang om, at Morten vil have fast spilletid, og det skal være i en god og ambitiøs klub, fortæller Benny Nielsen.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Superliga-træner måtte give meget svær besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

‘De har haft det værste transfervindue’

Udeladt – kan slet ikke spille

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland