Den 18-årige danske angriber og stortalent Morten Nielsen, der i øjeblikket kæmper for at finde sig en plads på Chelseas reservehold, vil gerne videre i karrieren til januar. Morten Nielsen savner spilletid i storklubben og vil søge den uden for England.
– Vi har i øjeblikket en fin dialog med Frank Arnesen og Chelsea omkring Mortens situation. Han har kontrakt til næste sommer, men klubben kan sagtens forstå, at han gerne vil have mere spilletid, og det må gerne være uden for England. Han har været her i mere end to år og vil nu gerne prøve noget andet, siger Benny Nielsen, der er far til Morten og ansat i Chelsea som international scout til tipsbladet.dk.
– Morten er med på Chelseas reserveholdet, hvor der ikke er nogen garanti for spilletid. Der dumper folk ned fra førsteholdet, og der er hele tiden udskiftning omkring, hvem der er på holdet, så der kan godt gå en måned uden den store spilletid. Det er han selvfølgelig træt af. Han er ung og vil meget gerne spille hver gang.
Det har allerede været på tale, at flere danske klubber er interesseret i at hente Morten Nielsen, men det er slet ikke sikkert, at angriberen ender i Danmark.
– Der er flere klubber, som i øjeblikket er i kontakt med Chelsea omkring Morten. Nogle er fra Danmark, men der er også andre. Måden det kommer til at foregå på er, at Chelsea bliver enig med en klub og kontakter så Morten for at høre, om han selv kan tænke sig at spille for klubben.
– Det kan være i Danmark men lige så godt i et andet land. Det handler i første omgang om, at Morten vil have fast spilletid, og det skal være i en god og ambitiøs klub, fortæller Benny Nielsen.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT