Morten Nielsen vil væk fra England

Det danske angrebstalent Morten Nielsen vil gerne væk fra storklubben Chelsea og søger meget gerne uden for Englands grænser. Både danske og udenlandske klubber er interessante.



Den 18-årige danske angriber og stortalent Morten Nielsen, der i øjeblikket kæmper for at finde sig en plads på Chelseas reservehold, vil gerne videre i karrieren til januar. Morten Nielsen savner spilletid i storklubben og vil søge den uden for England.

– Vi har i øjeblikket en fin dialog med Frank Arnesen og Chelsea omkring Mortens situation. Han har kontrakt til næste sommer, men klubben kan sagtens forstå, at han gerne vil have mere spilletid, og det må gerne være uden for England. Han har været her i mere end to år og vil nu gerne prøve noget andet, siger Benny Nielsen, der er far til Morten og ansat i Chelsea som international scout til tipsbladet.dk.

– Morten er med på Chelseas reserveholdet, hvor der ikke er nogen garanti for spilletid. Der dumper folk ned fra førsteholdet, og der er hele tiden udskiftning omkring, hvem der er på holdet, så der kan godt gå en måned uden den store spilletid. Det er han selvfølgelig træt af. Han er ung og vil meget gerne spille hver gang.

Det har allerede været på tale, at flere danske klubber er interesseret i at hente Morten Nielsen, men det er slet ikke sikkert, at angriberen ender i Danmark.

– Der er flere klubber, som i øjeblikket er i kontakt med Chelsea omkring Morten. Nogle er fra Danmark, men der er også andre. Måden det kommer til at foregå på er, at Chelsea bliver enig med en klub og kontakter så Morten for at høre, om han selv kan tænke sig at spille for klubben.

– Det kan være i Danmark men lige så godt i et andet land. Det handler i første omgang om, at Morten vil have fast spilletid, og det skal være i en god og ambitiøs klub, fortæller Benny Nielsen.





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

FC København – Lyngby BK

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken til stort landstrænerjob

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Viborg FF – OB

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

OB henter forsvarstalent i Brøndby