Morten Nielsen vil væk fra England

Det danske angrebstalent Morten Nielsen vil gerne væk fra storklubben Chelsea og søger meget gerne uden for Englands grænser. Både danske og udenlandske klubber er interessante.



Den 18-årige danske angriber og stortalent Morten Nielsen, der i øjeblikket kæmper for at finde sig en plads på Chelseas reservehold, vil gerne videre i karrieren til januar. Morten Nielsen savner spilletid i storklubben og vil søge den uden for England.

– Vi har i øjeblikket en fin dialog med Frank Arnesen og Chelsea omkring Mortens situation. Han har kontrakt til næste sommer, men klubben kan sagtens forstå, at han gerne vil have mere spilletid, og det må gerne være uden for England. Han har været her i mere end to år og vil nu gerne prøve noget andet, siger Benny Nielsen, der er far til Morten og ansat i Chelsea som international scout til tipsbladet.dk.

– Morten er med på Chelseas reserveholdet, hvor der ikke er nogen garanti for spilletid. Der dumper folk ned fra førsteholdet, og der er hele tiden udskiftning omkring, hvem der er på holdet, så der kan godt gå en måned uden den store spilletid. Det er han selvfølgelig træt af. Han er ung og vil meget gerne spille hver gang.

Det har allerede været på tale, at flere danske klubber er interesseret i at hente Morten Nielsen, men det er slet ikke sikkert, at angriberen ender i Danmark.

– Der er flere klubber, som i øjeblikket er i kontakt med Chelsea omkring Morten. Nogle er fra Danmark, men der er også andre. Måden det kommer til at foregå på er, at Chelsea bliver enig med en klub og kontakter så Morten for at høre, om han selv kan tænke sig at spille for klubben.

– Det kan være i Danmark men lige så godt i et andet land. Det handler i første omgang om, at Morten vil have fast spilletid, og det skal være i en god og ambitiøs klub, fortæller Benny Nielsen.



Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Viborg FF – FC Midtjylland

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Stjerner sender besked til Froholdt

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Kæmpe triumf for Frank

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Trækker overskrifter i Sydkorea

De er klar til at købe Mohamed Salah

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FCK med tilbud – nu vil de have ham

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Dansk bomber i tårevædet afsked

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’