Morten Nielsen vil væk fra England

Det danske angrebstalent Morten Nielsen vil gerne væk fra storklubben Chelsea og søger meget gerne uden for Englands grænser. Både danske og udenlandske klubber er interessante.



Den 18-årige danske angriber og stortalent Morten Nielsen, der i øjeblikket kæmper for at finde sig en plads på Chelseas reservehold, vil gerne videre i karrieren til januar. Morten Nielsen savner spilletid i storklubben og vil søge den uden for England.

– Vi har i øjeblikket en fin dialog med Frank Arnesen og Chelsea omkring Mortens situation. Han har kontrakt til næste sommer, men klubben kan sagtens forstå, at han gerne vil have mere spilletid, og det må gerne være uden for England. Han har været her i mere end to år og vil nu gerne prøve noget andet, siger Benny Nielsen, der er far til Morten og ansat i Chelsea som international scout til tipsbladet.dk.

– Morten er med på Chelseas reserveholdet, hvor der ikke er nogen garanti for spilletid. Der dumper folk ned fra førsteholdet, og der er hele tiden udskiftning omkring, hvem der er på holdet, så der kan godt gå en måned uden den store spilletid. Det er han selvfølgelig træt af. Han er ung og vil meget gerne spille hver gang.

Det har allerede været på tale, at flere danske klubber er interesseret i at hente Morten Nielsen, men det er slet ikke sikkert, at angriberen ender i Danmark.

– Der er flere klubber, som i øjeblikket er i kontakt med Chelsea omkring Morten. Nogle er fra Danmark, men der er også andre. Måden det kommer til at foregå på er, at Chelsea bliver enig med en klub og kontakter så Morten for at høre, om han selv kan tænke sig at spille for klubben.

– Det kan være i Danmark men lige så godt i et andet land. Det handler i første omgang om, at Morten vil have fast spilletid, og det skal være i en god og ambitiøs klub, fortæller Benny Nielsen.





Superliga-LIVE: Vanvittig flot scoring




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig flot scoring

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Nærmer sig vild FCK-præstation



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob