Morten Nielsen vil væk fra England

Det danske angrebstalent Morten Nielsen vil gerne væk fra storklubben Chelsea og søger meget gerne uden for Englands grænser. Både danske og udenlandske klubber er interessante.



Den 18-årige danske angriber og stortalent Morten Nielsen, der i øjeblikket kæmper for at finde sig en plads på Chelseas reservehold, vil gerne videre i karrieren til januar. Morten Nielsen savner spilletid i storklubben og vil søge den uden for England.

– Vi har i øjeblikket en fin dialog med Frank Arnesen og Chelsea omkring Mortens situation. Han har kontrakt til næste sommer, men klubben kan sagtens forstå, at han gerne vil have mere spilletid, og det må gerne være uden for England. Han har været her i mere end to år og vil nu gerne prøve noget andet, siger Benny Nielsen, der er far til Morten og ansat i Chelsea som international scout til tipsbladet.dk.

– Morten er med på Chelseas reserveholdet, hvor der ikke er nogen garanti for spilletid. Der dumper folk ned fra førsteholdet, og der er hele tiden udskiftning omkring, hvem der er på holdet, så der kan godt gå en måned uden den store spilletid. Det er han selvfølgelig træt af. Han er ung og vil meget gerne spille hver gang.

Det har allerede været på tale, at flere danske klubber er interesseret i at hente Morten Nielsen, men det er slet ikke sikkert, at angriberen ender i Danmark.

– Der er flere klubber, som i øjeblikket er i kontakt med Chelsea omkring Morten. Nogle er fra Danmark, men der er også andre. Måden det kommer til at foregå på er, at Chelsea bliver enig med en klub og kontakter så Morten for at høre, om han selv kan tænke sig at spille for klubben.

– Det kan være i Danmark men lige så godt i et andet land. Det handler i første omgang om, at Morten vil have fast spilletid, og det skal være i en god og ambitiøs klub, fortæller Benny Nielsen.



Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

‘Køb ikke Franculino Djú’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Øv! Nedtur for Aral Simsir

– Han tog mig på røven!

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Steve Coopers højre hånd afviser

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Forventer friske danskere efter fiasko

Vil købe dansk landsholdsbobler

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Åge Hareide er alvorligt syg

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Ny kæmpeklub er interesseret

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Pione Sisto på vej væk?

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

– Jeg var mega ked af det

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama