Mount sikrede Chelsea-sejr over Andersen og Fulham

Chelsea havde problemer med at nedbryde Fulham, men Mason Mount sikrede Chelsea tre vigtige point mod bysbørnene.



Fulham og Chelsea kæmper for tiden på hver sin måde – Fulham for at undgå nedrykning og Chelsea for at hænge på i toppen – og lørdag aften mødtes de to mandskaber på Craven Cottage.

Joachim Andersen startede for hjemmeholdet, mens Andreas Christensen igen var ude af Chelsea-truppen.

Kampens første chance noterede gæsterne sig for, og manden, chancen tilfaldt, var Mason Mount. Et indlæg fra Ben Chilwell faldt ned for fødderne af Mount i Fulham-feltet, og midtbanespilleren sparkede konsekvent mod mål.

Bolden tog imidlertid overliggeren og gik i spil igen.

Læs også:Efter tre kampe på ni år: Brasilianer forlader Chelsea

Kort efter havde Antonio Rüdiger et farligt hovedstødsforsøg, hvor Fulham-målmand Alphonse Areola blev tvunget ud i fuld længde.

Men Fulham ville også lege med, og et velspillet angreb var få minutter inden pausen ved at udmønte sig i en scoring. Ivan Cavaleiro fik til sidst plads til at kunne afslutte i Chelsea-feltet, men portugiseren sparkede ind i egen støttefod, og så gik den forbi mål.

Inden pausen blev hjemmeholdets Antonee Robinson til gengæld udvist efter en voldsom tackling på Cesar Azpilicueta.

Fra anden halvleg gik Fulham langt tilbage på egen banehalvdel, men Chelsea havde svært ved at skabe de helt store chancer, og Frank Lampard reagerede efter lidt mere end en times spilletid ved at sætte Tammy Abraham på banen i stedet for Jorginho.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea og Tottenham i kamp om stopper

Efter 75 minutter blev også Callum Hudson-Odoi og Timo Werner skiftet ind på bekostning af Hakim Ziyech og Olivier Giroud.

Det skulle imidlertid blive Mason Mount, der efter 79 minutter blev helten for The Blues. Areola fik hånden på et indlæg fra Chilwell, men nedfaldet endte hos Mount, og han nettede til 1-0 med en flad afslutning.

1-0 blev også kampens slutstilling, hvor Chelsea avancerer til syvendepladsen i Premier League med 29 point for 18 kampe. Fulham er fortsat nummer 18 med 12 point for 17 kampe.

Læs også:Mauricio Pochettino ramt af coronavirus
Læs også:Fredagens rygtebørs: Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Manchester United vil snuppe Chelseas ønskespiller




Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Jubler over store FC København-nyheder



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

En sort plet på hans eftermæle

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

LIVE: AGF klarede presset!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

FCM-transfer i fare

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet