Mount sikrede Chelsea-sejr over Andersen og Fulham

Chelsea havde problemer med at nedbryde Fulham, men Mason Mount sikrede Chelsea tre vigtige point mod bysbørnene.



Fulham og Chelsea kæmper for tiden på hver sin måde – Fulham for at undgå nedrykning og Chelsea for at hænge på i toppen – og lørdag aften mødtes de to mandskaber på Craven Cottage.

Joachim Andersen startede for hjemmeholdet, mens Andreas Christensen igen var ude af Chelsea-truppen.

Kampens første chance noterede gæsterne sig for, og manden, chancen tilfaldt, var Mason Mount. Et indlæg fra Ben Chilwell faldt ned for fødderne af Mount i Fulham-feltet, og midtbanespilleren sparkede konsekvent mod mål.

Bolden tog imidlertid overliggeren og gik i spil igen.

Læs også:Efter tre kampe på ni år: Brasilianer forlader Chelsea

Kort efter havde Antonio Rüdiger et farligt hovedstødsforsøg, hvor Fulham-målmand Alphonse Areola blev tvunget ud i fuld længde.

Men Fulham ville også lege med, og et velspillet angreb var få minutter inden pausen ved at udmønte sig i en scoring. Ivan Cavaleiro fik til sidst plads til at kunne afslutte i Chelsea-feltet, men portugiseren sparkede ind i egen støttefod, og så gik den forbi mål.

Inden pausen blev hjemmeholdets Antonee Robinson til gengæld udvist efter en voldsom tackling på Cesar Azpilicueta.

Fra anden halvleg gik Fulham langt tilbage på egen banehalvdel, men Chelsea havde svært ved at skabe de helt store chancer, og Frank Lampard reagerede efter lidt mere end en times spilletid ved at sætte Tammy Abraham på banen i stedet for Jorginho.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea og Tottenham i kamp om stopper

Efter 75 minutter blev også Callum Hudson-Odoi og Timo Werner skiftet ind på bekostning af Hakim Ziyech og Olivier Giroud.

Det skulle imidlertid blive Mason Mount, der efter 79 minutter blev helten for The Blues. Areola fik hånden på et indlæg fra Chilwell, men nedfaldet endte hos Mount, og han nettede til 1-0 med en flad afslutning.

1-0 blev også kampens slutstilling, hvor Chelsea avancerer til syvendepladsen i Premier League med 29 point for 18 kampe. Fulham er fortsat nummer 18 med 12 point for 17 kampe.

Læs også:Mauricio Pochettino ramt af coronavirus
Læs også:Fredagens rygtebørs: Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Manchester United vil snuppe Chelseas ønskespiller






LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Chelsea – Manchester City

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!