Fulham og Chelsea kæmper for tiden på hver sin måde – Fulham for at undgå nedrykning og Chelsea for at hænge på i toppen – og lørdag aften mødtes de to mandskaber på Craven Cottage.
Joachim Andersen startede for hjemmeholdet, mens Andreas Christensen igen var ude af Chelsea-truppen.
Kampens første chance noterede gæsterne sig for, og manden, chancen tilfaldt, var Mason Mount. Et indlæg fra Ben Chilwell faldt ned for fødderne af Mount i Fulham-feltet, og midtbanespilleren sparkede konsekvent mod mål.
Bolden tog imidlertid overliggeren og gik i spil igen.
Læs også:Efter tre kampe på ni år: Brasilianer forlader Chelsea
Kort efter havde Antonio Rüdiger et farligt hovedstødsforsøg, hvor Fulham-målmand Alphonse Areola blev tvunget ud i fuld længde.
Men Fulham ville også lege med, og et velspillet angreb var få minutter inden pausen ved at udmønte sig i en scoring. Ivan Cavaleiro fik til sidst plads til at kunne afslutte i Chelsea-feltet, men portugiseren sparkede ind i egen støttefod, og så gik den forbi mål.
Inden pausen blev hjemmeholdets Antonee Robinson til gengæld udvist efter en voldsom tackling på Cesar Azpilicueta.
Fra anden halvleg gik Fulham langt tilbage på egen banehalvdel, men Chelsea havde svært ved at skabe de helt store chancer, og Frank Lampard reagerede efter lidt mere end en times spilletid ved at sætte Tammy Abraham på banen i stedet for Jorginho.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea og Tottenham i kamp om stopper
Efter 75 minutter blev også Callum Hudson-Odoi og Timo Werner skiftet ind på bekostning af Hakim Ziyech og Olivier Giroud.
Det skulle imidlertid blive Mason Mount, der efter 79 minutter blev helten for The Blues. Areola fik hånden på et indlæg fra Chilwell, men nedfaldet endte hos Mount, og han nettede til 1-0 med en flad afslutning.
1-0 blev også kampens slutstilling, hvor Chelsea avancerer til syvendepladsen i Premier League med 29 point for 18 kampe. Fulham er fortsat nummer 18 med 12 point for 17 kampe.
Læs også:Mauricio Pochettino ramt af coronavirus
Læs også:Fredagens rygtebørs: Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Manchester United vil snuppe Chelseas ønskespiller
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
