Engelske Matt O’Riley er blevet et interessant navn i Danmark, da hans mors rødder gør det muligt for ham at spille for det danske landshold.
Talentudviklingschef i DBU, Flemming Berg, har tidligere til Tipsbladet fortalt, at de to parter er i dialog. Landsholdets assistenttræner, Morten Wieghorst, har ligeledes været tilstede til Celtics kampe for at overvære midtbanespilleren.
Han skiftede til netop Celtic fra MK Dons i januar efter en flot halvsæson hos League One-mandskabet.
Skiftet kom lidt som et chok, da der angiveligt var tilbud fra både Premier League og Championship. Det fortæller Sky Sports Micheal Bridge til Give Me Sport:
– Der var en del, som løftede deres øjenbryn (da han skiftede til Celtic, red.), fordi der var også klubber fra Premier League og Championship, som fulgte ham nøje. Men lige pludselig vandt Celtic kapløbet, siger han.
Han sætter ikke navn på klubberne, men Give Me Sport skriver, at Middlesbrough, Bournemouth og Blackburn var blandt interesserede klubber fra Championship.
Celtic løb afsted med den 21-åriges underskrift, da holdets cheftræner, Ange Postecoglou, fik ham overbevist. Ideen om mulig Champions League-deltagelse i næste sæson tiltalte blandt andet Matt O’Riley.
Indtil videre har den tidligere engelske U21-landsholdsspiller imponeret stort, og er ifølge Whoscored den fjerdebedste spiller i Celtic i denne sæson bag Anthony Ralston, David Turnbull og Ryan Christie.
Han har indtil videre spillet syv kampe, scoret et mål og leveret to assist i den bedste skotske række. Celtic fører ligaen med tre point ned til rivalerne fra Rangers. Næste opgave er St. Mirren, der venter onsdag.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
MEDIE
