Neville: Thiago minder om stor Man United-legende

Gary Neville var så begejstret for Thiagos præstation for Liverpool i søndagens sejr over Leeds, at han sammenligner ham med Paul Scholes.



Efter skiftet fra Bayern München til Liverpool sidste år har spanske Thiago fortsat mange kritikere. Nogle synes, han spiller for langsomt, og andre mener, at han sløser for meget. 

I søndagens sikre 3-0 sejr over Leeds var den spanske midtbanespiller dog instrumental på midtbanen, hvor han sammen med Fabinho fuldstændig dominerede Leeds. 

Thiago endte også med at assistere Sadio Manes scoring til 3-0 til sidst, og generelt kom der mere fra Thiago fremadrettet, end hvad man ellers har været vant til at se. 

Hans stærke indsats begejstrede også den tidligere Manchester United-legende Gary Neville, som sammenlignede hans spil med en anden tidligere stor Manchester United-spiller. Det fortæller han i sin podcast, The Gary Neville Podcast. 

– Liverpool-midtbanen var måske ikke den mest atletiske eller mobile. Han kunne have spillet med Jordan Henderson, James Milner og Naby Keita for at matche Leeds’ evner på det punkt, men det handlede om fatning. Det mindede mig om dengang Paul Scholes spillede på Anfield. Der ville være en hektisk periode i kampen, og pludselig ville der være en lille gut i midten af banen, som ville træde på bolden og skabe ro og fredelighed. 

– Michael Carrick kunne gøre det samme, og Thiago gjorde det samme her. I dag mindede os om, hvorfor han blev hentet. Træd på bolden, når det bliver hektisk og desperat og spil afleveringen, der åbner spillet op. Det gjorde han, fortæller Neville, der i dag arbejder som ekspert for Sky Sports. 

Derudover fortæller han, at Liverpool er gået lidt under radaren sammenlignet med Manchester United, som har hentet Cristiano Ronaldo, Chelsea, som har hentet Romelu Lukaku og Manchester City, som er forsvarende mestre.

Kampen mod Leeds var Thiagos første start for Liverpool i denne sæson.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forhandler med storklub

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

FC København kan få Jens Stage-millioner

Serie A-klubber jagter Randers-profil