Efter skiftet fra Bayern München til Liverpool sidste år har spanske Thiago fortsat mange kritikere. Nogle synes, han spiller for langsomt, og andre mener, at han sløser for meget.
I søndagens sikre 3-0 sejr over Leeds var den spanske midtbanespiller dog instrumental på midtbanen, hvor han sammen med Fabinho fuldstændig dominerede Leeds.
Thiago endte også med at assistere Sadio Manes scoring til 3-0 til sidst, og generelt kom der mere fra Thiago fremadrettet, end hvad man ellers har været vant til at se.
Hans stærke indsats begejstrede også den tidligere Manchester United-legende Gary Neville, som sammenlignede hans spil med en anden tidligere stor Manchester United-spiller. Det fortæller han i sin podcast, The Gary Neville Podcast.
– Liverpool-midtbanen var måske ikke den mest atletiske eller mobile. Han kunne have spillet med Jordan Henderson, James Milner og Naby Keita for at matche Leeds’ evner på det punkt, men det handlede om fatning. Det mindede mig om dengang Paul Scholes spillede på Anfield. Der ville være en hektisk periode i kampen, og pludselig ville der være en lille gut i midten af banen, som ville træde på bolden og skabe ro og fredelighed.
– Michael Carrick kunne gøre det samme, og Thiago gjorde det samme her. I dag mindede os om, hvorfor han blev hentet. Træd på bolden, når det bliver hektisk og desperat og spil afleveringen, der åbner spillet op. Det gjorde han, fortæller Neville, der i dag arbejder som ekspert for Sky Sports.
Derudover fortæller han, at Liverpool er gået lidt under radaren sammenlignet med Manchester United, som har hentet Cristiano Ronaldo, Chelsea, som har hentet Romelu Lukaku og Manchester City, som er forsvarende mestre.
Kampen mod Leeds var Thiagos første start for Liverpool i denne sæson.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Brighton – Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
