Neville: Thiago minder om stor Man United-legende

Gary Neville var så begejstret for Thiagos præstation for Liverpool i søndagens sejr over Leeds, at han sammenligner ham med Paul Scholes.



Efter skiftet fra Bayern München til Liverpool sidste år har spanske Thiago fortsat mange kritikere. Nogle synes, han spiller for langsomt, og andre mener, at han sløser for meget. 

I søndagens sikre 3-0 sejr over Leeds var den spanske midtbanespiller dog instrumental på midtbanen, hvor han sammen med Fabinho fuldstændig dominerede Leeds. 

Thiago endte også med at assistere Sadio Manes scoring til 3-0 til sidst, og generelt kom der mere fra Thiago fremadrettet, end hvad man ellers har været vant til at se. 

Hans stærke indsats begejstrede også den tidligere Manchester United-legende Gary Neville, som sammenlignede hans spil med en anden tidligere stor Manchester United-spiller. Det fortæller han i sin podcast, The Gary Neville Podcast. 

– Liverpool-midtbanen var måske ikke den mest atletiske eller mobile. Han kunne have spillet med Jordan Henderson, James Milner og Naby Keita for at matche Leeds’ evner på det punkt, men det handlede om fatning. Det mindede mig om dengang Paul Scholes spillede på Anfield. Der ville være en hektisk periode i kampen, og pludselig ville der være en lille gut i midten af banen, som ville træde på bolden og skabe ro og fredelighed. 

– Michael Carrick kunne gøre det samme, og Thiago gjorde det samme her. I dag mindede os om, hvorfor han blev hentet. Træd på bolden, når det bliver hektisk og desperat og spil afleveringen, der åbner spillet op. Det gjorde han, fortæller Neville, der i dag arbejder som ekspert for Sky Sports. 

Derudover fortæller han, at Liverpool er gået lidt under radaren sammenlignet med Manchester United, som har hentet Cristiano Ronaldo, Chelsea, som har hentet Romelu Lukaku og Manchester City, som er forsvarende mestre.

Kampen mod Leeds var Thiagos første start for Liverpool i denne sæson.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Raser over VM-tiltag

Blæst bagover af 18-årig

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Belgien – Egypten

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tyskland – Curacao

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: USA – Paraguay

Brøndby melder duo færdig og teaser