Efter skiftet fra Bayern München til Liverpool sidste år har spanske Thiago fortsat mange kritikere. Nogle synes, han spiller for langsomt, og andre mener, at han sløser for meget.
I søndagens sikre 3-0 sejr over Leeds var den spanske midtbanespiller dog instrumental på midtbanen, hvor han sammen med Fabinho fuldstændig dominerede Leeds.
Thiago endte også med at assistere Sadio Manes scoring til 3-0 til sidst, og generelt kom der mere fra Thiago fremadrettet, end hvad man ellers har været vant til at se.
Hans stærke indsats begejstrede også den tidligere Manchester United-legende Gary Neville, som sammenlignede hans spil med en anden tidligere stor Manchester United-spiller. Det fortæller han i sin podcast, The Gary Neville Podcast.
– Liverpool-midtbanen var måske ikke den mest atletiske eller mobile. Han kunne have spillet med Jordan Henderson, James Milner og Naby Keita for at matche Leeds’ evner på det punkt, men det handlede om fatning. Det mindede mig om dengang Paul Scholes spillede på Anfield. Der ville være en hektisk periode i kampen, og pludselig ville der være en lille gut i midten af banen, som ville træde på bolden og skabe ro og fredelighed.
– Michael Carrick kunne gøre det samme, og Thiago gjorde det samme her. I dag mindede os om, hvorfor han blev hentet. Træd på bolden, når det bliver hektisk og desperat og spil afleveringen, der åbner spillet op. Det gjorde han, fortæller Neville, der i dag arbejder som ekspert for Sky Sports.
Derudover fortæller han, at Liverpool er gået lidt under radaren sammenlignet med Manchester United, som har hentet Cristiano Ronaldo, Chelsea, som har hentet Romelu Lukaku og Manchester City, som er forsvarende mestre.
Kampen mod Leeds var Thiagos første start for Liverpool i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TRANSFERPLAN
