Neville: Thiago minder om stor Man United-legende

Gary Neville var så begejstret for Thiagos præstation for Liverpool i søndagens sejr over Leeds, at han sammenligner ham med Paul Scholes.



Efter skiftet fra Bayern München til Liverpool sidste år har spanske Thiago fortsat mange kritikere. Nogle synes, han spiller for langsomt, og andre mener, at han sløser for meget. 

I søndagens sikre 3-0 sejr over Leeds var den spanske midtbanespiller dog instrumental på midtbanen, hvor han sammen med Fabinho fuldstændig dominerede Leeds. 

Thiago endte også med at assistere Sadio Manes scoring til 3-0 til sidst, og generelt kom der mere fra Thiago fremadrettet, end hvad man ellers har været vant til at se. 

Hans stærke indsats begejstrede også den tidligere Manchester United-legende Gary Neville, som sammenlignede hans spil med en anden tidligere stor Manchester United-spiller. Det fortæller han i sin podcast, The Gary Neville Podcast. 

– Liverpool-midtbanen var måske ikke den mest atletiske eller mobile. Han kunne have spillet med Jordan Henderson, James Milner og Naby Keita for at matche Leeds’ evner på det punkt, men det handlede om fatning. Det mindede mig om dengang Paul Scholes spillede på Anfield. Der ville være en hektisk periode i kampen, og pludselig ville der være en lille gut i midten af banen, som ville træde på bolden og skabe ro og fredelighed. 

– Michael Carrick kunne gøre det samme, og Thiago gjorde det samme her. I dag mindede os om, hvorfor han blev hentet. Træd på bolden, når det bliver hektisk og desperat og spil afleveringen, der åbner spillet op. Det gjorde han, fortæller Neville, der i dag arbejder som ekspert for Sky Sports. 

Derudover fortæller han, at Liverpool er gået lidt under radaren sammenlignet med Manchester United, som har hentet Cristiano Ronaldo, Chelsea, som har hentet Romelu Lukaku og Manchester City, som er forsvarende mestre.

Kampen mod Leeds var Thiagos første start for Liverpool i denne sæson.



Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er alle VM-puljerne

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Saver United-stjerne over

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Jonas Wind er i København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Her er alle VM-grupperne

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC Fredericia – OB

Her kan du se VM-lodtrækningen

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford