Nissen Kristensen: Den træner skylder jeg meget

Leeds-danskeren udpeger nu manden, der fik ham til at nå sit potentiale.



Den danske landsholdsback Rasmus Nissen Kristensen har i løbet af sin udlandskarriere været forbi klubber som Ajax, Red Bull Salzurg og nu Premier League-klubben Leeds – men når han ser tilbage på karrieren er der en, som han særligt husker.

Det fortæller han om i et stort interview på FC Midtjyllands hjemmeside, hvor han udpeger Kenneth Andersen som noget specielt for ham.

– Kenneth Andersen er for mig den bedste ungdomstræner i Danmark nogensinde. Det var ham, der fik mig til at shine og nå mit potentiale. Han var den første træner på akademiet, som lagde sine æg i min kurv, siger han og fortsætter:

– Ham skylder jeg meget. Han er en træner, jeg vil gøre alt for. Jeg vil følge ham blindt, og han er også grunden til, at jeg blev omskolet til højre back, lyder det fra Rasmus Nissen Kristensen.

Andersen var dengang træner på akademiet, ligesom han igen er i dag efter en periode som cheftræner for Superliga-mandskabet i FCM.

Rasmus Nissen spillede tidligere som midtbanespiller, men han blev siden rykket ned på højrebacken, hvor han siden blev solgt til udlandet og kom på det danske landshold. Den klare succes er dog ikke noget, der betyder, at han har glemt sin baggrund.

– Jeg forsøger at give alt det tilbage, jeg kan. Mest af alt forsøger jeg at være et godt eksempel på en fodboldspiller, der har benene solidt plantet på jorden og er 200 procent bevidst om, hvor jeg kommer fra og aldrig tager det for givet. Det er noget af det vigtigste for mig, fortæller 'NK'.

I denne sæson er det desuden blevet til tre scoringer i Premier League for Rasmus Nissen Kristensen.





Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København