Nottingham Forest er semifinaleklar

Nottingham Forest er i FA Cup-semifinalen med den tredje sejr på stribe efter straffesparkskonkurrence.



Matt O’Riley måtte nøjes med første parket til Brightons FA Cup-skuffelse, da holdet tabte FA Cup-kvartfinalen til Nottingham Forest efter straffesparkskonkurrence.

O’Riley kom ikke på banen i opgøret, hvor Forest for tredje gang på stribe i denne sæsons FA Cup avancerede efter straffesparkskonkurrence. Gæsterne vandt 4-3, mens der ingen scoringer faldt i de 120 minutters fodbold.

De to holds indsats bar præg af, at de respektive taktiske oplæg ikke havde været tungt funderet omkring underholdning.

Gæsterne fra Nottingham Forest ville mest og var tættest på at sørge for, at tilskuere og seere ikke skulle trækkes igennem forlænget spilletid.

I løbet af de 90 minutter, plus samlet 12 minutters tillægstid, fik de to hold sendt ti skud afsted mod mål. Gæsterne stod for de seks af dem, og fem af dem var inden for rammen.

Den rodede affære måtte tilføjes to gange 15 minutters forlængelse, hvor trætheden blev den faktor, som gav flere tilløb til chancer. Der var ingen æstetiske priser til opgøret, men spændingen var intakt.

Især i anden halvleg af forlængelsen kom Brighton endelig frem til et par store chancer, men Matz Sels i Forest-målet diskede op med et par gode redninger.

Nottingham Forest fik dermed chancen for et straffesparkshattrick. I de to foregående runder kom holdet videre efter sejre over Exeter og Ipswich i straffesparkskonkurrence.

Hattricket blev fuldbyrdet med fire træffere mod Brightons tre.

Tidligere lørdag måtte den danske landsholdsspiller Joachim Andersen vinke farvel til håbet om at vinde FA Cup-titlen i denne sæson.

På hjemmebane tabte han og Fulham 0-3 til Andersens tidligere klub Crystal Palace.

De to sidste kvartfinaler står mellem Bournemouth og Manchester City samt Championship-holdet Preston og Aston Villa.

/ritzau/





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

OB – Sønderjyske

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Eriksen spottet – nu er der nyt

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Kæmpe transfer under opsejling

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Christian Nørgaard tæt på skifte



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby