Nottingham Forest er semifinaleklar

Nottingham Forest er i FA Cup-semifinalen med den tredje sejr på stribe efter straffesparkskonkurrence.



Matt O’Riley måtte nøjes med første parket til Brightons FA Cup-skuffelse, da holdet tabte FA Cup-kvartfinalen til Nottingham Forest efter straffesparkskonkurrence.

O’Riley kom ikke på banen i opgøret, hvor Forest for tredje gang på stribe i denne sæsons FA Cup avancerede efter straffesparkskonkurrence. Gæsterne vandt 4-3, mens der ingen scoringer faldt i de 120 minutters fodbold.

De to holds indsats bar præg af, at de respektive taktiske oplæg ikke havde været tungt funderet omkring underholdning.

Gæsterne fra Nottingham Forest ville mest og var tættest på at sørge for, at tilskuere og seere ikke skulle trækkes igennem forlænget spilletid.

I løbet af de 90 minutter, plus samlet 12 minutters tillægstid, fik de to hold sendt ti skud afsted mod mål. Gæsterne stod for de seks af dem, og fem af dem var inden for rammen.

Den rodede affære måtte tilføjes to gange 15 minutters forlængelse, hvor trætheden blev den faktor, som gav flere tilløb til chancer. Der var ingen æstetiske priser til opgøret, men spændingen var intakt.

Især i anden halvleg af forlængelsen kom Brighton endelig frem til et par store chancer, men Matz Sels i Forest-målet diskede op med et par gode redninger.

Nottingham Forest fik dermed chancen for et straffesparkshattrick. I de to foregående runder kom holdet videre efter sejre over Exeter og Ipswich i straffesparkskonkurrence.

Hattricket blev fuldbyrdet med fire træffere mod Brightons tre.

Tidligere lørdag måtte den danske landsholdsspiller Joachim Andersen vinke farvel til håbet om at vinde FA Cup-titlen i denne sæson.

På hjemmebane tabte han og Fulham 0-3 til Andersens tidligere klub Crystal Palace.

De to sidste kvartfinaler står mellem Bournemouth og Manchester City samt Championship-holdet Preston og Aston Villa.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Scorer heftig lønstigning

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Frankrig – Marokko

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion