Matt O’Riley måtte nøjes med første parket til Brightons FA Cup-skuffelse, da holdet tabte FA Cup-kvartfinalen til Nottingham Forest efter straffesparkskonkurrence.
O’Riley kom ikke på banen i opgøret, hvor Forest for tredje gang på stribe i denne sæsons FA Cup avancerede efter straffesparkskonkurrence. Gæsterne vandt 4-3, mens der ingen scoringer faldt i de 120 minutters fodbold.
De to holds indsats bar præg af, at de respektive taktiske oplæg ikke havde været tungt funderet omkring underholdning.
Gæsterne fra Nottingham Forest ville mest og var tættest på at sørge for, at tilskuere og seere ikke skulle trækkes igennem forlænget spilletid.
I løbet af de 90 minutter, plus samlet 12 minutters tillægstid, fik de to hold sendt ti skud afsted mod mål. Gæsterne stod for de seks af dem, og fem af dem var inden for rammen.
Den rodede affære måtte tilføjes to gange 15 minutters forlængelse, hvor trætheden blev den faktor, som gav flere tilløb til chancer. Der var ingen æstetiske priser til opgøret, men spændingen var intakt.
Især i anden halvleg af forlængelsen kom Brighton endelig frem til et par store chancer, men Matz Sels i Forest-målet diskede op med et par gode redninger.
Nottingham Forest fik dermed chancen for et straffesparkshattrick. I de to foregående runder kom holdet videre efter sejre over Exeter og Ipswich i straffesparkskonkurrence.
Hattricket blev fuldbyrdet med fire træffere mod Brightons tre.
Tidligere lørdag måtte den danske landsholdsspiller Joachim Andersen vinke farvel til håbet om at vinde FA Cup-titlen i denne sæson.
På hjemmebane tabte han og Fulham 0-3 til Andersens tidligere klub Crystal Palace.
De to sidste kvartfinaler står mellem Bournemouth og Manchester City samt Championship-holdet Preston og Aston Villa.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
