Nottingham Forest er semifinaleklar

Nottingham Forest er i FA Cup-semifinalen med den tredje sejr på stribe efter straffesparkskonkurrence.



Matt O’Riley måtte nøjes med første parket til Brightons FA Cup-skuffelse, da holdet tabte FA Cup-kvartfinalen til Nottingham Forest efter straffesparkskonkurrence.

O’Riley kom ikke på banen i opgøret, hvor Forest for tredje gang på stribe i denne sæsons FA Cup avancerede efter straffesparkskonkurrence. Gæsterne vandt 4-3, mens der ingen scoringer faldt i de 120 minutters fodbold.

De to holds indsats bar præg af, at de respektive taktiske oplæg ikke havde været tungt funderet omkring underholdning.

Gæsterne fra Nottingham Forest ville mest og var tættest på at sørge for, at tilskuere og seere ikke skulle trækkes igennem forlænget spilletid.

I løbet af de 90 minutter, plus samlet 12 minutters tillægstid, fik de to hold sendt ti skud afsted mod mål. Gæsterne stod for de seks af dem, og fem af dem var inden for rammen.

Den rodede affære måtte tilføjes to gange 15 minutters forlængelse, hvor trætheden blev den faktor, som gav flere tilløb til chancer. Der var ingen æstetiske priser til opgøret, men spændingen var intakt.

Især i anden halvleg af forlængelsen kom Brighton endelig frem til et par store chancer, men Matz Sels i Forest-målet diskede op med et par gode redninger.

Nottingham Forest fik dermed chancen for et straffesparkshattrick. I de to foregående runder kom holdet videre efter sejre over Exeter og Ipswich i straffesparkskonkurrence.

Hattricket blev fuldbyrdet med fire træffere mod Brightons tre.

Tidligere lørdag måtte den danske landsholdsspiller Joachim Andersen vinke farvel til håbet om at vinde FA Cup-titlen i denne sæson.

På hjemmebane tabte han og Fulham 0-3 til Andersens tidligere klub Crystal Palace.

De to sidste kvartfinaler står mellem Bournemouth og Manchester City samt Championship-holdet Preston og Aston Villa.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Afslører: FCK ringede aldrig

I dialog om dansk bomber

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Uruguay – Spanien

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kap Verde – Saudi-Arabien