Matt O’Riley måtte nøjes med første parket til Brightons FA Cup-skuffelse, da holdet tabte FA Cup-kvartfinalen til Nottingham Forest efter straffesparkskonkurrence.
O’Riley kom ikke på banen i opgøret, hvor Forest for tredje gang på stribe i denne sæsons FA Cup avancerede efter straffesparkskonkurrence. Gæsterne vandt 4-3, mens der ingen scoringer faldt i de 120 minutters fodbold.
De to holds indsats bar præg af, at de respektive taktiske oplæg ikke havde været tungt funderet omkring underholdning.
Gæsterne fra Nottingham Forest ville mest og var tættest på at sørge for, at tilskuere og seere ikke skulle trækkes igennem forlænget spilletid.
I løbet af de 90 minutter, plus samlet 12 minutters tillægstid, fik de to hold sendt ti skud afsted mod mål. Gæsterne stod for de seks af dem, og fem af dem var inden for rammen.
Den rodede affære måtte tilføjes to gange 15 minutters forlængelse, hvor trætheden blev den faktor, som gav flere tilløb til chancer. Der var ingen æstetiske priser til opgøret, men spændingen var intakt.
Især i anden halvleg af forlængelsen kom Brighton endelig frem til et par store chancer, men Matz Sels i Forest-målet diskede op med et par gode redninger.
Nottingham Forest fik dermed chancen for et straffesparkshattrick. I de to foregående runder kom holdet videre efter sejre over Exeter og Ipswich i straffesparkskonkurrence.
Hattricket blev fuldbyrdet med fire træffere mod Brightons tre.
Tidligere lørdag måtte den danske landsholdsspiller Joachim Andersen vinke farvel til håbet om at vinde FA Cup-titlen i denne sæson.
På hjemmebane tabte han og Fulham 0-3 til Andersens tidligere klub Crystal Palace.
De to sidste kvartfinaler står mellem Bournemouth og Manchester City samt Championship-holdet Preston og Aston Villa.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
