Højlund sender hilsen til ten Hag efter fyring

Rasmus Højlund sender nu en hilsen til Erik ten Hag, som blev fyret af Manchester United mandag.



Den hollandske manager Erik ten Hag blev mandag formiddag fyret i Manchester United, efter at han i de seneste sæsoner har været en skuffelse i den engelske storklub.

Erik ten Hag var ellers anset som et godt bud på manden, der kunne løse de problemer, som De Røde Djævle har haft, siden Sir Alex Ferguson forlod klubben efter det seneste mesterskab, der blev vundet i 2013.

Erik ten Hag nåede at stå i spidsen for Manchester United i 85 Premier League-kampe, hvor han præsterede et meget lavt pointgennemsnit på 1,72 point pr. kamp, hvilket kun er undergået af Ralf Rangnick og David Moyes, der havde et pointsnit på henholdsvis 1,54 og 1,68 for klubben i den hjemlige liga.

Den tidligere Ajax-chef brugte i United rigtig mange penge på spillere, der ikke er blevet nogen stor succes i klubben, blandt andet Antony, som han tog med fra den hollandske storklub. En af de få succeser, han havde på transfermarkedet, er danske Rasmus Højlund, der, når han ikke har været skadet, har præsteret fint i storklubben.

I forbindelse med fyringen af ten Hag har den danske stjerneangriber skrevet følgende på sin Instagram.

– Tak for alting boss. Jeg ønsker dig alt det bedste i fremtiden!

En af favoritterne til at tage over som ny manager hos Manchester United er danske Thomas Frank. I den forbindelse udtalte Viaplays Premier League-ekspert Peter Kjær i et interview til Tipsbladet:

– Thomas Frank vil være vildt spændende at bringe i spil. Jeg kan også gode lide Iraola i Bournemouth, og han leverer et fantastisk fingeraftryk på sit hold. Det at skabe et hold med et klart udtryk, vil jeg vildt gerne se.

– For halvandet år tilbage troede jeg ikke, jeg skulle sige det, men efterhånden har han virkelig bevist, at der er noget kvalitet i det, han laver.

Indtil videre er den hollandske angriber legenden Ruud van Nistelrooy blevet udpeget til at overtage styringen af Manchester United, som spiller igen på onsdag, hvor de møder Leicester City i EFL-cuppen.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Egypten – Iran

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen

Her er Tysklands vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

Neestrup og co. henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina