Manchester United skal på permanent trænerjagt, efter storklubben mandag fyrede Erik ten Hag, og her krydser Viaplay-ekspert Peter Kjær fingre for, at man vælger at gå en helt anden vej end tidligere.
Den vej kan meget vel føre til Thomas Frank. Danskeren har i hvert fald akkurat den trænerprofil, som Peter Kjær efterlyser for Manchester United.
– Jeg kunne godt tænke mig at prøve at se en anden type træner, end man har gået efter mange gange i Manchester United. En der måske ikke er en Mourinho eller van Gaal, men folk der har leveret en god vare for færre penge.
– Thomas Frank vil være vildt spændende at bringe i spil. Jeg kan også gode lide Iraola i Bournemouth, og han leverer et fantastisk fingeraftryk på sit hold. Det at skabe et hold med et klart udtryk, vil jeg vildt gerne se, forklarer Peter Kjær til Tipsbladet.
Han slår fast, at det ikke skal være en træner, der er lige så højtprofileret som tidligere, for den vej har Manchester United allerede brændt nallerne på.
I stedet kender de to trænere, som han nævner her, allerede Premier League, hvilket kan være en kæmpe fordel.
Tror du, at hylden er for stor for Thomas Frank?
– Nej. Han har bevist i Brentford, at når han møder de store hold, har han en evne til at gøre livet svært for dem. Det er en kvalitet, og det må der ligge noget taktisk snilde og noget knowhow i.
Blandt andet peger Kjær på, at Thomas Frank er den seneste til at vinde over Manchester City på Etihad i Premier League, ligesom han også flere gange har drillet Liverpool.
– Det må pirre rigtig mange. "Hvad er det, han kan, ham der?"
– For halvandet år tilbage troede jeg ikke, jeg skulle sige det, men efterhånden har han virkelig bevist, at der er noget kvalitet i det, han laver.

"Det står min træner sgu da ikke og siger"
Peter Kjær var ikke ved at falde ned ad stolen efter dagens nyhed. Som fast Premier League-ekspert hos Viaplay har han weekend efter weekend analyseret ten Hag, og han vil kalde hollænderens tid for rodet og uden linje.
– Det blev mere underligt, og det blev forstærket af de udtalelser, han kom med. Det overraskede mig, at han så på det så markant anderledes end andre. Han kunne pludselig slå sig op og sige, at ”vi er det mest dynamiske hold i Premier League”, efter vi havde set Liverpool og Arsenal spille kampe og være dynamiske ad helvedes til.
– Det ryster mig som seer, men det vil det også gøre som spiller. "Det står min træner sgu da ikke og siger."
Peter Kjær har respekt for, at Erik ten Hag trods alt vandt nogle pokaler, og for at han var hård i nogle situationer og tog nogle opgør med Cristiano Ronaldo og Marcus Rashford, men beslutningen om fyringen burde nok have været truffet tidligere.
– Jeg er måske i virkeligheden overrasket over, at det ikke er sket tidligere, og her tænker jeg måske allerede i sidste sæson, fordi der kom nye ejere ind. Nu kommer de til at se ud som om, at de ikke har været på omgangshøjde med virkeligheden, når de går igennem et transfervindue, lader ham starte op og så fyrer ham efter forholdsvis kort tid. Det kommer til at fremstå lidt underligt.
Erik ten Hag hentede i snit 1,72 point i snit per kamp i Premier League. Kun David Moyes og Ralf Rangnick har hentet færre point i Premier League-æraen. Til gengæld er tallene mere nådige for Erik ten Hag på tværs af alle turneringer, hvor han med en sejrsrate på 54,6 procent i alle turneringer kun overgåes af Jose Mourinho i tiden efter Sir Alex Ferguson.

Håber på Eriksen og Højlund
For nu overtager Ruud van Nistelrooy styringen af klubben, og det bliver interessant at se, hvilken vej han fortsætter ad.
Dagens nyhed kan også få store konsekvenser for landsholdsspillerne Christian Eriksen og Rasmus Højlund, der begge, når de har været klar i denne sæson, har været at foretrække for Erik ten Hag.
Den kan naturligvis ændre sig med en ny chef på sidelinjen, men Peter Kjær er ikke så bekymret for sine landsmænd.
– Det er altid en fordel at blive hentet af den manager, der nu sidder der. Det har jeg selv prøvet, og det betyder noget. Men jeg synes også, jeg kan se, at det er spillere, der med Højlund har potentiale og Christian med kvalitet, der er selvfølgelig plads til dem i Manchester United.
– Højlunds alder og potentiale taget i betragtning skal der være plads til. Christian har også vist på det seneste, at han sagtens kan spille med. Jeg vælger at tro og håbe på, at de nok skal komme henover et skifte, slår Peter Kjær fast.
Erik ten Hag efterlader Manchester United på 14. pladsen efter ni spillerunder i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
“Det går over i historien”
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER