De er på mange måder et umage par.
Ruben Amorim var manden, der fik sendt Marcus Rashford til en ny klub, efter at han i længere tid havde skabt uro i Manchester United.
I vinter hev den engelske landsholdsspiller nemlig teltpælene op og skiftede for en stund til Aston Villa, hvor han har genfundet sin form fra tidligere, hvilket han senest fremviste med to mål, da Birmingham-klubben søndag spillede sig i semifinalen i årets FA Cup.
Derfor blev Manchester United-manageren også spurgt ind til den tidligere stjernespiller i klubben, da han mødte pressen forud for kampen tirsdag mod Nottingham Forest.
– Vi har mange kampe at spille for tiden, og jeg er fokuseret på mit hold og mine spillere. Rashford er ikke en af mine spillere i øjeblikket, men jeg bliver glad, når vores spillere klarer sig godt på lån, sagde Ruben Amorim ifølge Manchester Evening News
Ændringerne har ikke været voldsomme i truppen, siden portugiseren overtog roret i klubben, hvor det kun var Patrick Dorgu og Ayden Heaven, der blev hentet til denne vinter, men alligevel er der sket ting omkring truppen.
– Jeg kan sige, at jeg er virkelig selvsikker, og spillerne har også fået mere selvtillid. Energien er anderledes, men jeg ved, at det kan ændre sig yderligere med resultaterne. Vi ved, at vi skal blive bedre, og vi er klar til de sidste to måneder af sæsonen.
Manchester United spiller, udover en bedre placering i Premier League i denne sæson, for at komme hele vejen til finalen i Europa League, der ser ud til at være deres mulighed for at kvalificere sig til Champions League i næste sæson.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skifter til Rangers
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED