De er på mange måder et umage par.
Ruben Amorim var manden, der fik sendt Marcus Rashford til en ny klub, efter at han i længere tid havde skabt uro i Manchester United.
I vinter hev den engelske landsholdsspiller nemlig teltpælene op og skiftede for en stund til Aston Villa, hvor han har genfundet sin form fra tidligere, hvilket han senest fremviste med to mål, da Birmingham-klubben søndag spillede sig i semifinalen i årets FA Cup.
Derfor blev Manchester United-manageren også spurgt ind til den tidligere stjernespiller i klubben, da han mødte pressen forud for kampen tirsdag mod Nottingham Forest.
– Vi har mange kampe at spille for tiden, og jeg er fokuseret på mit hold og mine spillere. Rashford er ikke en af mine spillere i øjeblikket, men jeg bliver glad, når vores spillere klarer sig godt på lån, sagde Ruben Amorim ifølge Manchester Evening News
Ændringerne har ikke været voldsomme i truppen, siden portugiseren overtog roret i klubben, hvor det kun var Patrick Dorgu og Ayden Heaven, der blev hentet til denne vinter, men alligevel er der sket ting omkring truppen.
– Jeg kan sige, at jeg er virkelig selvsikker, og spillerne har også fået mere selvtillid. Energien er anderledes, men jeg ved, at det kan ændre sig yderligere med resultaterne. Vi ved, at vi skal blive bedre, og vi er klar til de sidste to måneder af sæsonen.
Manchester United spiller, udover en bedre placering i Premier League i denne sæson, for at komme hele vejen til finalen i Europa League, der ser ud til at være deres mulighed for at kvalificere sig til Champions League i næste sæson.
LIVE
VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FCK-direktør får job i West Ham
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
OPTAKT
Canada – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
AVIS