De er på mange måder et umage par.
Ruben Amorim var manden, der fik sendt Marcus Rashford til en ny klub, efter at han i længere tid havde skabt uro i Manchester United.
I vinter hev den engelske landsholdsspiller nemlig teltpælene op og skiftede for en stund til Aston Villa, hvor han har genfundet sin form fra tidligere, hvilket han senest fremviste med to mål, da Birmingham-klubben søndag spillede sig i semifinalen i årets FA Cup.
Derfor blev Manchester United-manageren også spurgt ind til den tidligere stjernespiller i klubben, da han mødte pressen forud for kampen tirsdag mod Nottingham Forest.
– Vi har mange kampe at spille for tiden, og jeg er fokuseret på mit hold og mine spillere. Rashford er ikke en af mine spillere i øjeblikket, men jeg bliver glad, når vores spillere klarer sig godt på lån, sagde Ruben Amorim ifølge Manchester Evening News
Ændringerne har ikke været voldsomme i truppen, siden portugiseren overtog roret i klubben, hvor det kun var Patrick Dorgu og Ayden Heaven, der blev hentet til denne vinter, men alligevel er der sket ting omkring truppen.
– Jeg kan sige, at jeg er virkelig selvsikker, og spillerne har også fået mere selvtillid. Energien er anderledes, men jeg ved, at det kan ændre sig yderligere med resultaterne. Vi ved, at vi skal blive bedre, og vi er klar til de sidste to måneder af sæsonen.
Manchester United spiller, udover en bedre placering i Premier League i denne sæson, for at komme hele vejen til finalen i Europa League, der ser ud til at være deres mulighed for at kvalificere sig til Champions League i næste sæson.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER