De er på mange måder et umage par.
Ruben Amorim var manden, der fik sendt Marcus Rashford til en ny klub, efter at han i længere tid havde skabt uro i Manchester United.
I vinter hev den engelske landsholdsspiller nemlig teltpælene op og skiftede for en stund til Aston Villa, hvor han har genfundet sin form fra tidligere, hvilket han senest fremviste med to mål, da Birmingham-klubben søndag spillede sig i semifinalen i årets FA Cup.
Derfor blev Manchester United-manageren også spurgt ind til den tidligere stjernespiller i klubben, da han mødte pressen forud for kampen tirsdag mod Nottingham Forest.
– Vi har mange kampe at spille for tiden, og jeg er fokuseret på mit hold og mine spillere. Rashford er ikke en af mine spillere i øjeblikket, men jeg bliver glad, når vores spillere klarer sig godt på lån, sagde Ruben Amorim ifølge Manchester Evening News
Ændringerne har ikke været voldsomme i truppen, siden portugiseren overtog roret i klubben, hvor det kun var Patrick Dorgu og Ayden Heaven, der blev hentet til denne vinter, men alligevel er der sket ting omkring truppen.
– Jeg kan sige, at jeg er virkelig selvsikker, og spillerne har også fået mere selvtillid. Energien er anderledes, men jeg ved, at det kan ændre sig yderligere med resultaterne. Vi ved, at vi skal blive bedre, og vi er klar til de sidste to måneder af sæsonen.
Manchester United spiller, udover en bedre placering i Premier League i denne sæson, for at komme hele vejen til finalen i Europa League, der ser ud til at være deres mulighed for at kvalificere sig til Champions League i næste sæson.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER