De er på mange måder et umage par.
Ruben Amorim var manden, der fik sendt Marcus Rashford til en ny klub, efter at han i længere tid havde skabt uro i Manchester United.
I vinter hev den engelske landsholdsspiller nemlig teltpælene op og skiftede for en stund til Aston Villa, hvor han har genfundet sin form fra tidligere, hvilket han senest fremviste med to mål, da Birmingham-klubben søndag spillede sig i semifinalen i årets FA Cup.
Derfor blev Manchester United-manageren også spurgt ind til den tidligere stjernespiller i klubben, da han mødte pressen forud for kampen tirsdag mod Nottingham Forest.
– Vi har mange kampe at spille for tiden, og jeg er fokuseret på mit hold og mine spillere. Rashford er ikke en af mine spillere i øjeblikket, men jeg bliver glad, når vores spillere klarer sig godt på lån, sagde Ruben Amorim ifølge Manchester Evening News
Ændringerne har ikke været voldsomme i truppen, siden portugiseren overtog roret i klubben, hvor det kun var Patrick Dorgu og Ayden Heaven, der blev hentet til denne vinter, men alligevel er der sket ting omkring truppen.
– Jeg kan sige, at jeg er virkelig selvsikker, og spillerne har også fået mere selvtillid. Energien er anderledes, men jeg ved, at det kan ændre sig yderligere med resultaterne. Vi ved, at vi skal blive bedre, og vi er klar til de sidste to måneder af sæsonen.
Manchester United spiller, udover en bedre placering i Premier League i denne sæson, for at komme hele vejen til finalen i Europa League, der ser ud til at være deres mulighed for at kvalificere sig til Champions League i næste sæson.
LIVE
TransferLIVE: Burnley tavs om Jacob Bruun Larsen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TOPNYHED
‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
Her kan du se de danske hold i Europa
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT