Ny på toppen: Han er verdens mest værdifulde

CIES Football Observatory vurderer, at Manchester City-stortalent har den største transferværdi i verden.



To gange om året udgiver CIES Football Observatory en liste over de spillere med den største transferværdi i verden, og årets anden oversigt har de netop udgivet mandag.

Og her er der en ny mand på toppen i form af Phil Foden fra Manchester City. Han vil ifølge CIES Football Observatory være den spiller i verden, der er allerdyrest at købe lige nu, og de vurderer ham til hele 190,2 millioner euro – svarende til godt 1,43 milliarder kroner.

På listen tilbage i januar var angriberstjernen Marcus Rashford fra Manchester United vurderet som den spiller, der ville være dyrest at købe, men han er nu gledet ned på en tredjeplads. I januar var hans transferværdi ifølge CIES godt 1,24 milliarder kroner, og den er faldet marginalt til 1,19 miliarder kroner.

Foruden Phil Foden fra Manchester City er Marcus Rashford også blevet overhalet af holdkammeraten Mason Greenwood, der har en transferværdi på 1,34 milliarder kroner.

Det er desuden værd at bemærke, at de tre øverste spillere på listen er unge engelske talenter. Der er endnu en englænder i top 10 i form af Mason Mount fra Chelsea, der er den tiende mest værdifulde spiller. Til gengæld misser Jadon Sancho fra Dortmund lige akkurat top 10 og er nummer 11 på listen.

De øvrige spillere i top 10 er Erling Braut Haaland fra Dortmund, Bruno Fernandes fra Manchester United, Frenkie de Jong og Pedri fra FC Barcelona, Alphonso Davies fra Bayern München samt Joao Felix fra Atletico Madrid. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen