Ole Gunnar Solskjær er blevet fyret, og indtil Manchester United finder en ny manager, er det Michael Carrick, der står i spidsen for holdet.
Den tidligere midtbanespiller var assistent for Solskjær, men er nu midlertidig chef, og han står tirsdag over for sin første opgave, når Manchester United gæster Villarreal i Champions League.
På pressemødet forud for opgøret siger Carrick, at han ikke ved, hvor mange kampe han kommer til at få som cheftræner.
– Mit mindset er, at jeg skal forberede holdet til i morgen. Gøre mit bedste. Klubben har været mit liv i forfærdelig lang tid. Jeg er klar til at gøre det så længe, det kræves – uanset om det er en kamp, to kampe eller længere end det. Lige nu ved jeg det ikke. Det er ikke noget, jeg har tænkt over.
– Det handler ikke om at kigge tilbage nu. Selvfølgelig ved jeg, hvad jeg kunne have gjort bedre, og hvad der kunne være blevet forbedret. Det er vigtigt, at alle kigger sig selv i spejlet.
På pressemødet blev Carrick også spurgt, om der rent taktisk vil blive ændret noget. Her lød svaret:
– Vi må vente og se. Jeg arbejdede sammen med Ole i lang tid, og vi tror på de samme ting. Det gjorde vi som spillere, og det gør vi som trænere og managere.
– Selvfølgelig har jeg min egen personlighed. Jeg giver ikke for meget væk. Jeg er klar over, hvordan vi gerne vil gøre tingene, hvordan vi vil spille, og hvordan vi løser opgaverne, og jeg ser frem til at se det på banen.
– Der er begrænset tid, men det er en udfordring, jeg nyder. Det er fantastiske mennesker, fantastiske spillere, der arbejder sammen med mig. En fantastisk gruppe.
Kampstart mod Villarreal er 18.45 tirsdag aften.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Mexico – Ecuador
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
