Nyindkøb skaffer premieresejr til Man Utd

Debutanten Joshua Zirkzee sørgede for, at Manchester United vandt over Fulham i Premier Leagues premierekamp.



En bedre debut kunne den nyindkøbte Manchester United-angriber Joshua Zirkzee ikke have drømt om fredag aften.

I Premier Leagues åbningskamp kom Zirkzee ind fra bænken efter en time, og hollænderen scorede det enlige mål, der sikrede United en 1-0-sejr hjemme over Fulham.

Målet faldt efter 87 minutter.

Zirkzee søgte selv ned i banen for at få bolden og satte efterfølgende gang i det angreb, der gav hjemmeholdet den forløsende scoring på Old Trafford.

Zirkzee fik bolden retur inde i feltet fra ligeledes indskiftede Alejandro Garnacho. Den 23-årige hollænder stak en lang tå frem og fandt det lange hjørne.

Forinden havde begge mandskaber flere muligheder for at score, men effektiviteten udeblev gang på gang.

United gav også debut til forsvarsspillerne Noussair Mazraoui og Matthijs de Ligt, der er hentet i Bayern München. Dermed blev det en god dag for holdets nye spillere. De Ligt kom ind fra bænken i kampens slutfase.

Efter Zirkzees mål til 1-0 satsede Fulham hele butikken, og det gav en gigantisk chance i den anden ende til Garnacho, der dog formåede at brænde fra tæt hold.

Hos United så man ikke noget til holdets danske islæt. Angriberen Rasmus Højlund sad ude med en skade, mens Christian Eriksen så hele kampen fra bænken.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Jagter Chelsea-profil

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Bekræfter kæmpebud

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Trist: Marios Oikonomou er død

– Neestrup kan blive næste landstræner

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Næste sæson skal vi i Europa

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’