Officielt: Dansk landsholdsspiller til Leicester

Landsholdsspiller Jannik Vestergaard skifter til Leicester fra Southampton, bekræfter klubberne på Twitter.



Den danske landsholdsspiller Jannik Vestergaard er ny spiller i Premier League-klubben Leicester.

Han skifter til klubben fra Southampton, bekræfter begge klubber på Twitter fredag.

Den 29-årige forsvarspiller har lavet en treårig kontrakt med Leicester, der i forvejen har landsholdets førstekeeper Kasper Schmeichel i truppen.

Vestergaard ser frem til sin nye tilværelse i Leicester.

– Det er en speciel klub, der har gjort det rigtigt godt gennem mange år. Og jeg synes, at projektet er meget, meget spændende. Selv set ude fra. At blive en del af det er stort for mig, siger Vestergaard til Leicesters hjemmeside.

Kasper Schmeichel har talt varm om sin klub over for landsholdskollegaen.

– Schmeichel har talt meget om denne klub i alle de år, jeg har kendt ham. Hver gang vi er med landsholdet, har han noget godt at sige om klubben og folkene i den.

– Det har ikke været bevidste salgstaler, men han har altid snakket meget positivt om alt i og omkring klubben. Han har været her i ti år nu, og det taler for sig selv, siger Vestergaard.

Leicester blev nummer fem i Premier League i sidste sæson og skal derfor spille Europa League i denne sæson.

I 2015/16-sæsonen vandt Leicester sensationelt det engelske mesterskab, i sidste sæson blev FA Cuppen hjemført, og sidste weekend blev Manchester City besejret med 1-0 i kampen om Community Shield.

– Alle spillere drømmer om at vinde trofæer, og jeg er ikke anderledes. Jeg har ikke haft heldet til at vinde noget, som det Leicester har vundet bare i de seneste uger og måneder.

I et opslag på Instagram tidligere fredag takkede den 27-årige forsvarsspiller Southamptons fans, spillere og stab.

– Det har været en fornøjelse og en ære at dele banen og omklædningsrummet med en gruppe mennesker, jeg nu kan kalde venner, skrev midterforsvareren.

– Det har været en periode med op- og nedture, men jeg er vokset både som spiller og som mand, siden jeg kom til klubben for tre år siden.

Vestergaard spillede tidligere i karrieren for de tyske klubber Hoffenheim, Werder Bremen og Borussia Mönchengladbach, inden han i 2018 tog til Southampton. Her nåede han 79 kampe og fire scoringer.

I landsholdstrøjen har han spillet 28 kampe siden debuten i 2013.

/ritzau/





Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Chelsea – Manchester City

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Nordsjælland køber offensiv profil

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Raser: Det er latterligt!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland