Det så egentlig ud til, at Chelsea på hjemmebane skulle tildele formstærke Fulham det blot andet nederlag i mere end to måneder, men med to sene indskifterscoringer vendte gæsterne 0-1 til 2-1.
Indskiftede Rodrigo Muniz blev den helt store helt for Fulham, da han dybt inde i dommerens tillægstid satte sidste inderside på en omstilling og gjorde det til 2-1 for gæsterne.
Ti minutter tidligere havde Harry Wilson, der ligeledes var kommet ind fra bænken, bragt Fulham tilbage i lokalopgøret i det vestlige London.
Det er anden runde i træk, at Chelsea smider point i Premier League-topkampen. I seneste runde spillede holdet fra den blå del af London 0-0 på udebane mod Everton.
Dermed kan Premier Leagues tophold, Liverpool, senere torsdag øge afstanden fra fire til syv point i toppen, når duksen tager imod Leicester. Liverpool har derudover en kamp yderligere i hånden i forhold til Chelsea.
På den i engelsk fodbold traditionsrige 2. juledag havde Chelseas Cole Palmer ellers gjort sit for, at det skulle blive en sejr mod Fulham, der havde Joachim Andersen med for første gang i mere end en måned.
Danskeren, der har siddet ude med en skade, kunne ikke gøre meget, da Palmer efter et kvarter bragte værterne i front.
Englænderen gled elegant forbi to af Joachim Andersens holdkammerater, inden han køligt udplacerede Bernd Leno i målet med en flad inderside.
Palmer, der med sit mål nummer 26 i 2024 slog Chelseas klubrekord for flest Premier League-mål i et kalenderår, var i strålende spillehumør i første halvleg og var omdrejningspunktet, hver gang værterne var farlige.
Fulham bidrog dog også til underholdningen og skabte flere chancer i den anden ende.
Efter flere gode aktioner af Chelsea-keeper Robert Sánchez i løbet af kampen, kunne han ikke gøre noget, da gæsterne ti minutter fandt vej til netmaskerne.
Et indlæg dumpede ned for fødderne af Harry Wilson, der tæt under mål bragte balance i regnskabet.
I slutminutterne var det Chelsea, der trykkede på for de tre point, men Joachim Andersen og holdkammeraterne stod imod, mens også Bernd Leno diskede op med flere gode redninger i målet.
Derfor kunne indskiftede Rodrigo Muniz i stedet fem minutter inde i dommerens tillægstid slå til på en omstilling og skaffe Fulham de tre point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Danske klubber scorer millioner på VM
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere