Peter Schmeichel i chok over manglende underskrift

Danmarks EM-helt Peter Schmeichel kan slet ikke forstå, at Manchester United og David De Gea ikke fik underskrevet en ny aftale denne sommer.



Manchester United har gennem tiderne haft lange epoker med altdominerende målmænd. Peter Schmeichel var en af dem og Edwin van der Sar var en anden.

Senest var det spanske David De Gea, der i 12 sæsoner vogtede buret i Manchester United. Han vaklede i starten, men voksede sig hurtigt til at blive en del af verdenseliten.

Denne sommer sluttede eventyret imidlertid i Manchester United, da parterne ikke kunne blive enige om en kontraktforlængelse. I en alder af 32 år står den spanske stjerne uden en klub, og det har efterladt Peter Schmeichel i vildrede.

– Helt ærligt ved jeg ikke, hvad der skete. Det var åbentlyst, at begge parter ønskede at underskrive kontrakten. Jeg har ingen ide om, hvorfor det ikke skete. Da jeg fandt ud af det, var jeg i chok, siger den danske målmandslegende i et interview med Canal+.

Fem gange blev David De Gea kåret til årets spiller i Manchester United, mens han var den keeper med flest clean sheets i sidste sæson. Alligevel kunne man ikke nå til enighed.

– Det er virkelig mærkeligt, at han ud af ingenting er blevet en, som ikke længere har, hvad der skal til for at spille i Manchester United, siger Peter Schmeichel.

Til at erstatte den spanske målvogter har Erik ten Hag peget på sin tidligere målmand i Ajax André Onana, som mildest talt har fået en rædselsfuld start på tilværelsen i Manchester United.

Peter Schmeichel ønsker dog at lade tvivlen komme ham til gode.

– Ten Hag kender Onana. Han passer til hans spillestil. Men tingene er bare ikke ordentlige i klubben. Noget udefra forstyrrer holdet. Når de ting er på plads, så vil holdet spille meget bedre. Det vil Onana også, lyder det fra Peter Schmeichel.

Mens André Onana forsøger at overbevise Manchester Uniteds fanbase om, at han har hvad der skal til for at træde i fodsporene på David De Gea, så leder den spanske keeper fortsat efter en ny arbejdsgiver.

Det har tidligere været fremme, at han har afvist tilbud fra Saudi-Arabien, da han vil fortsætte på øverste niveau i Europa. Men findes der ikke et ordentligt match, så vil han heller ikke afvise at gå til yderlighederne og stoppe med at spille fodbold.





FC København – FC Fredericia




LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

FC København – FC Fredericia

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Topchef får nyt job i FCK

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Randers FC – Silkeborg IF

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Benhård Brian Riemer-melding

Afslører vild transfer-historie

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Det kommer formentlig til at ske

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Håber på FC København-exit

FC København-talent har truffet stor beslutning

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

“Ingen er uerstattelige”

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’