Han kan glemme det: Nægter at sende spiller afsted

Watford nægter efter en procedurefejl topscorer Emmanuel Dennis at tage til de afrikanske mesterskaber.



Nigeria må undvære flere spillere ved Africa Cup of Nations, der er det afrikanske kontinents største fodboldturnering.

Det oplyser Det Nigerianske Fodboldforbund (NFF) på Instagram fredag, blot seks dage før turneringen starter.

Det skyldes dels skader og corona, men også en procedurefejl af forbundet.

NFF har således ikke registreret angriberen Emmanuel Dennis som deltager i rette tid, og Premier League-klubben Watford har afvist at give slip på ham.

Havde NFF haft styr på papirarbejdet, havde Watford været nødt til at lade sin stjernespiller tage af sted, men nu holder klubben i stedet fast på sin ret til at holde 24-årige Dennis i England.

Parterne har haft en dialog om sagen, og ifølge NFF har Watford “vist tænder”, hvorfor man nu har opgivet og i stedet udtaget en anden spiller.

Watfords manager, Claudio Ranieri, forsøger at holde sig ude af konflikten og melder Emmanuel Dennis ved godt mod trods den missede slutrunde.

– Jeg ved, at klubbens ledelse og den nigerianske ledelse snakkede sammen, og jeg accepterer deres beslutning. For mig er det afsluttet.

– Vi var klar til at slippe spillere til dem, men de gjorde det ikke (indkaldte spillere rettidigt. red).

– Jeg har snakket med ham, og han ville selvfølgelig gerne af sted for at spille, men han vil også gerne hjælpe Watford, siger Ranieri ifølge Watford Observer.

Watford møder lørdag Tottenham i Premier League. Holdet er blot to point over nedrykningsstregen før opgøret.

Emmanuel Dennis har scoret 8 af Watfords 22 ligamål i denne sæson og er holdets topscorer.

Ud over Emmanuel Dennis er Napolis angrebsprofil Victor Osimhen siet fra i den nigerianske trup. Osimhen er på vej tilbage efter en ansigtsskade og desuden netop testet positiv for corona.

Den tidligere FC Midtjylland-profil Frank Onyeka, der nu spiller i Brentford, er én af flere nuværende Premier League-spillere i den nigerianske trup til slutrunden, der afvikles i Cameroun.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Markant ændring i Silkeborg

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender