– Præcis derfor vi hentede Bruun Larsen!

Jacob Bruun Larsen fik helterollen, da han blev matchvinder mod Luton med et forrygende mål. Efterfølgende var hans cheftræner Vincent Kompany ude med de helt store ord mod danskeren.



Jacob Bruun Larsens karriere har bestemt ikke kørt på skinner, siden han i en ung alder smadrede igennem i tysk fodbold. 

Tirsdag aften bød dog på en optur af de helt store, da han blev matchvinder med sin sene scoring til 2-1 mod Luton i Premier League. Dermed blev Bruun Larsen helten for Burnley, som han er lejet til hele sæsonen.

Det var Jacob Bruun Larsens første Premier League-scoring scoring for oprykkerklubben, som hentede sæsonens første sejr. Efterfølgende var klubbens cheftræner Vincent Kompany også ude og rose sin dansker. Det gjorde han over for BBC.

– Det er præcis derfor, vi hentede ham. Engang var han en af de store unge talenter i europæisk fodbold, men vi har alle forskellige rejser. Han har kæmpet en del med det, og i dag viste han bare en smule glimt af det potentiale, som han besidder, forklarer Burnley-bossen, der er en legende i engelsk fodbold. 

Jacob Bruun Larsen har spillet seks Premier League-kampe for Burnley, og de har alle sammen været som indskifter.

I Carabao Cuppen er billedet dog et andet. Her er han startet inde i Burnleys to sejre, og senest kom han på måltavlen mod Salford.

Dermed står han allerede noteret for to scoringer for klubben, og spørgsmålet er, hvor længe der går, før han bliver belønnet med en startplads i Premier League.







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Bayern München er i pokalfinalen

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Brøndby tog vigtig overtidssejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag