Presset på Ole Gunnar Solskjærs skuldre er stort efter en resultatmæssig sløj periode for Manchester United.
Dårlige resultater kombineret med skidt spil på banen er en dårlig cocktail, og i sidste ende er det Solskjærs ansvar som Manchester United-manager at fikse det.
Nordmanden nyder dog ikke den store tiltro fra Preben Elkjær, som i TV3 Sport-studiet inden Manchester Uniteds Champions League-kamp mod Atalanta blev forholdt til den engelske klubs sløje resultater på det seneste.
– Der er jo så meget uro, for det er jo ikke det, man forventer af en spillertrup, som er en af verdens bedste. Det er vi nødt til at sige. Der er så mange gode fodboldspillere i den trup hos Manchester United.
– Klagen er jo, at Ole Gunnar Solskjær ikke får det ud af dem, som man kan forvente. Og det må vi jo bare give folk ret i, siger Elkjær.
Senest tabte Manchester United fuldt fortjent til Leicester, hvor holdets struktur på banen slet ikke hang sammen. Elkjær efterlyser da også en plan for storklubben.
– Jeg sad og så kampen (mod Leicester senest, red.), og det var virkelig rystende at se så godt fodboldhold, eller spillermateriale må jeg hellere sige, for et godt fodboldhold er det ikke. Man spiller ikke sammen. Man har ikke en plan. Man presser ikke sammen. Man forsvarer ikke sammen. De forreste løber lidt for sig selv. De midterste løber for sig selv. Der er så mange ting, man kan tage fat i hos Manchester United i øjebliket, og i sidste ende peger alt jo hen på træneren, konstaterer den tidligere landsholdsbomber.
Manchester United kan onsdag aften få en smule oprejsning, når klubben møder Atalanta i Champions League.
Se hele videoklippet over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
