Preben Elkjær er rystet over Manchester United

Preben Elkjær er ikke imponeret over Ole Gunnar Solskjærs arbejde i Manchester United.



Presset på Ole Gunnar Solskjærs skuldre er stort efter en resultatmæssig sløj periode for Manchester United. 

Dårlige resultater kombineret med skidt spil på banen er en dårlig cocktail, og i sidste ende er det Solskjærs ansvar som Manchester United-manager at fikse det. 

Nordmanden nyder dog ikke den store tiltro fra Preben Elkjær, som i TV3 Sport-studiet inden Manchester Uniteds Champions League-kamp mod Atalanta blev forholdt til den engelske klubs sløje resultater på det seneste.

– Der er jo så meget uro, for det er jo ikke det, man forventer af en spillertrup, som er en af verdens bedste. Det er vi nødt til at sige. Der er så mange gode fodboldspillere i den trup hos Manchester United. 

– Klagen er jo, at Ole Gunnar Solskjær ikke får det ud af dem, som man kan forvente. Og det må vi jo bare give folk ret i, siger Elkjær. 

Senest tabte Manchester United fuldt fortjent til Leicester, hvor holdets struktur på banen slet ikke hang sammen. Elkjær efterlyser da også en plan for storklubben.

– Jeg sad og så kampen (mod Leicester senest, red.), og det var virkelig rystende at se så godt fodboldhold, eller spillermateriale må jeg hellere sige, for et godt fodboldhold er det ikke. Man spiller ikke sammen. Man har ikke en plan. Man presser ikke sammen. Man forsvarer ikke sammen. De forreste løber lidt for sig selv. De midterste løber for sig selv. Der er så mange ting, man kan tage fat i hos Manchester United i øjebliket, og i sidste ende peger alt jo hen på træneren, konstaterer den tidligere landsholdsbomber. 

Manchester United kan onsdag aften få en smule oprejsning, når klubben møder Atalanta i Champions League.

Se hele videoklippet over artiklen. 





Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

TransferLIVE: Koster 900 millioner

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Får afvist bud på dansk profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Vilde Messi tangerer VM-rekord

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge