Tottenham har haft en blandet start på sæsonen med et nederlag i første runde og en overbevisende sejr i anden runde, og søndag venter Newcastle United på hjemmebanen Tottenham Hotspur Stadium.
Spurs må måske sætte sin lid til nogle reserver i den kamp, da de har et særdeles tætpakket program, men heldigvis for dem har cheftræner Jose Mourinho et særdeles godt tag i netop Newcastle.
Varm op til kampen med ti interessante stats om opgøret mellem Tottenham og Newcastle.
10 “Opta”-statistikker til søndagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– Tottenham har vundet fem af deres seneste seks ligakampe mod Newcastle United, selvom den eneste undtagelse var i hjemmebanekampen i sidste sæson, hvor Newcastle vandt 1-0. Det var også i tredje spillerunde.
– Newcastle har ikke vundet flere udekampe i Premier League mod noget andet hold end Tottenham, som de har slået 10 gange. Newcastle har vundet fire af deres seneste seks besøg hos Spurs. Faktisk er det kun Man Utd (13) og Chelsea (12) der har vundet oftere end Newcastle hos Spurs i ligaregi.
– Blandt Premier League-hold, der har mødt hinanden mindst 50 gange, er det kun kampene mellem Aston Villa og Liverpool (40% – 20 sejre til udeholdet i 50 kampe), der har en højere sejrsprocent til udebaneholdet end kampene mellem Newcastle og Tottenham (36% – 18 sejre til udeholdet i 50 kampe).
– Tottenham har ikke tabt to hjemmebanekampe i træk siden januar 2019, hvor de tabte mod Wolves og Manchester United, mens de ikke har tabt deres to første hjemmekampe i en Premier League-sæson siden 2008-09. Dengang tabte de mod Sunderland og Aston Villa.
– Newcastle har vundet fire af deres seneste syv Premier League-kampe i London, heriblandt sejr mod West Ham i premiererunde. Magpies havde kun vundet tre af deres tidligere 24 kampe i hovedstaden i den bedste engelske række. Af de 24 tabte de 18.
– Newcastle har ikke vundet begge deres to første udekampe i en ligasæson siden 1995-96, da de blev nummer to under Kevin Keegan.
– Newcastle har scoret med begge deres skud på mål indtil videre i denne Premier League-sæson, mens de ikke formåede at ramme mål i eres 0-3 nederlag mod Brighton.
– Tottenham-boss José Mourinho har vundet alle otte af sine hjemmekampe mod Newcastle United som manager i alle konkurrencer (seks med Chelsea, to med Manchester United) – det er hans bedste sejrsprocent mod et andet hold i hans managerkarriere.
– Harry Kane assisterede alle fire af Son Heung-mins mål i Tottenhams 5-2 sejr i Southampton sidste weekend. Siden starten af 2015-16 har duoen kombineret for flere Premier League-mål end nogen anden duo i konkurrencen med 24 af slagsen.
– Kun mod Crystal Palace (532 minutter) har Newcastle-angriber Callum Wilson spillet flere Premier League-minutter uden at score, end han har mod Tottenham Hotspur (509 minutter)
.
Stillingen i Premier League:
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
‘Schmedes er under pres’
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
