Tottenham har haft en blandet start på sæsonen med et nederlag i første runde og en overbevisende sejr i anden runde, og søndag venter Newcastle United på hjemmebanen Tottenham Hotspur Stadium.
Spurs må måske sætte sin lid til nogle reserver i den kamp, da de har et særdeles tætpakket program, men heldigvis for dem har cheftræner Jose Mourinho et særdeles godt tag i netop Newcastle.
Varm op til kampen med ti interessante stats om opgøret mellem Tottenham og Newcastle.
10 “Opta”-statistikker til søndagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– Tottenham har vundet fem af deres seneste seks ligakampe mod Newcastle United, selvom den eneste undtagelse var i hjemmebanekampen i sidste sæson, hvor Newcastle vandt 1-0. Det var også i tredje spillerunde.
– Newcastle har ikke vundet flere udekampe i Premier League mod noget andet hold end Tottenham, som de har slået 10 gange. Newcastle har vundet fire af deres seneste seks besøg hos Spurs. Faktisk er det kun Man Utd (13) og Chelsea (12) der har vundet oftere end Newcastle hos Spurs i ligaregi.
– Blandt Premier League-hold, der har mødt hinanden mindst 50 gange, er det kun kampene mellem Aston Villa og Liverpool (40% – 20 sejre til udeholdet i 50 kampe), der har en højere sejrsprocent til udebaneholdet end kampene mellem Newcastle og Tottenham (36% – 18 sejre til udeholdet i 50 kampe).
– Tottenham har ikke tabt to hjemmebanekampe i træk siden januar 2019, hvor de tabte mod Wolves og Manchester United, mens de ikke har tabt deres to første hjemmekampe i en Premier League-sæson siden 2008-09. Dengang tabte de mod Sunderland og Aston Villa.
– Newcastle har vundet fire af deres seneste syv Premier League-kampe i London, heriblandt sejr mod West Ham i premiererunde. Magpies havde kun vundet tre af deres tidligere 24 kampe i hovedstaden i den bedste engelske række. Af de 24 tabte de 18.
– Newcastle har ikke vundet begge deres to første udekampe i en ligasæson siden 1995-96, da de blev nummer to under Kevin Keegan.
– Newcastle har scoret med begge deres skud på mål indtil videre i denne Premier League-sæson, mens de ikke formåede at ramme mål i eres 0-3 nederlag mod Brighton.
– Tottenham-boss José Mourinho har vundet alle otte af sine hjemmekampe mod Newcastle United som manager i alle konkurrencer (seks med Chelsea, to med Manchester United) – det er hans bedste sejrsprocent mod et andet hold i hans managerkarriere.
– Harry Kane assisterede alle fire af Son Heung-mins mål i Tottenhams 5-2 sejr i Southampton sidste weekend. Siden starten af 2015-16 har duoen kombineret for flere Premier League-mål end nogen anden duo i konkurrencen med 24 af slagsen.
– Kun mod Crystal Palace (532 minutter) har Newcastle-angriber Callum Wilson spillet flere Premier League-minutter uden at score, end han har mod Tottenham Hotspur (509 minutter)
.
Stillingen i Premier League:
LIVE
TransferLIVE: Præsenteret i FC København
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
Verdensstjernes søn landet i København
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Topscorer færdig
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
MEDIE
På blokken i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
NYHEDER
– Vi er pressede
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
