Tottenham har haft en blandet start på sæsonen med et nederlag i første runde og en overbevisende sejr i anden runde, og søndag venter Newcastle United på hjemmebanen Tottenham Hotspur Stadium.
Spurs må måske sætte sin lid til nogle reserver i den kamp, da de har et særdeles tætpakket program, men heldigvis for dem har cheftræner Jose Mourinho et særdeles godt tag i netop Newcastle.
Varm op til kampen med ti interessante stats om opgøret mellem Tottenham og Newcastle.
10 “Opta”-statistikker til søndagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– Tottenham har vundet fem af deres seneste seks ligakampe mod Newcastle United, selvom den eneste undtagelse var i hjemmebanekampen i sidste sæson, hvor Newcastle vandt 1-0. Det var også i tredje spillerunde.
– Newcastle har ikke vundet flere udekampe i Premier League mod noget andet hold end Tottenham, som de har slået 10 gange. Newcastle har vundet fire af deres seneste seks besøg hos Spurs. Faktisk er det kun Man Utd (13) og Chelsea (12) der har vundet oftere end Newcastle hos Spurs i ligaregi.
– Blandt Premier League-hold, der har mødt hinanden mindst 50 gange, er det kun kampene mellem Aston Villa og Liverpool (40% – 20 sejre til udeholdet i 50 kampe), der har en højere sejrsprocent til udebaneholdet end kampene mellem Newcastle og Tottenham (36% – 18 sejre til udeholdet i 50 kampe).
– Tottenham har ikke tabt to hjemmebanekampe i træk siden januar 2019, hvor de tabte mod Wolves og Manchester United, mens de ikke har tabt deres to første hjemmekampe i en Premier League-sæson siden 2008-09. Dengang tabte de mod Sunderland og Aston Villa.
– Newcastle har vundet fire af deres seneste syv Premier League-kampe i London, heriblandt sejr mod West Ham i premiererunde. Magpies havde kun vundet tre af deres tidligere 24 kampe i hovedstaden i den bedste engelske række. Af de 24 tabte de 18.
– Newcastle har ikke vundet begge deres to første udekampe i en ligasæson siden 1995-96, da de blev nummer to under Kevin Keegan.
– Newcastle har scoret med begge deres skud på mål indtil videre i denne Premier League-sæson, mens de ikke formåede at ramme mål i eres 0-3 nederlag mod Brighton.
– Tottenham-boss José Mourinho har vundet alle otte af sine hjemmekampe mod Newcastle United som manager i alle konkurrencer (seks med Chelsea, to med Manchester United) – det er hans bedste sejrsprocent mod et andet hold i hans managerkarriere.
– Harry Kane assisterede alle fire af Son Heung-mins mål i Tottenhams 5-2 sejr i Southampton sidste weekend. Siden starten af 2015-16 har duoen kombineret for flere Premier League-mål end nogen anden duo i konkurrencen med 24 af slagsen.
– Kun mod Crystal Palace (532 minutter) har Newcastle-angriber Callum Wilson spillet flere Premier League-minutter uden at score, end han har mod Tottenham Hotspur (509 minutter)
.
Stillingen i Premier League:
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Barcelona klager til UEFA
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
