Tottenham har haft en blandet start på sæsonen med et nederlag i første runde og en overbevisende sejr i anden runde, og søndag venter Newcastle United på hjemmebanen Tottenham Hotspur Stadium.
Spurs må måske sætte sin lid til nogle reserver i den kamp, da de har et særdeles tætpakket program, men heldigvis for dem har cheftræner Jose Mourinho et særdeles godt tag i netop Newcastle.
Varm op til kampen med ti interessante stats om opgøret mellem Tottenham og Newcastle.
10 “Opta”-statistikker til søndagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– Tottenham har vundet fem af deres seneste seks ligakampe mod Newcastle United, selvom den eneste undtagelse var i hjemmebanekampen i sidste sæson, hvor Newcastle vandt 1-0. Det var også i tredje spillerunde.
– Newcastle har ikke vundet flere udekampe i Premier League mod noget andet hold end Tottenham, som de har slået 10 gange. Newcastle har vundet fire af deres seneste seks besøg hos Spurs. Faktisk er det kun Man Utd (13) og Chelsea (12) der har vundet oftere end Newcastle hos Spurs i ligaregi.
– Blandt Premier League-hold, der har mødt hinanden mindst 50 gange, er det kun kampene mellem Aston Villa og Liverpool (40% – 20 sejre til udeholdet i 50 kampe), der har en højere sejrsprocent til udebaneholdet end kampene mellem Newcastle og Tottenham (36% – 18 sejre til udeholdet i 50 kampe).
– Tottenham har ikke tabt to hjemmebanekampe i træk siden januar 2019, hvor de tabte mod Wolves og Manchester United, mens de ikke har tabt deres to første hjemmekampe i en Premier League-sæson siden 2008-09. Dengang tabte de mod Sunderland og Aston Villa.
– Newcastle har vundet fire af deres seneste syv Premier League-kampe i London, heriblandt sejr mod West Ham i premiererunde. Magpies havde kun vundet tre af deres tidligere 24 kampe i hovedstaden i den bedste engelske række. Af de 24 tabte de 18.
– Newcastle har ikke vundet begge deres to første udekampe i en ligasæson siden 1995-96, da de blev nummer to under Kevin Keegan.
– Newcastle har scoret med begge deres skud på mål indtil videre i denne Premier League-sæson, mens de ikke formåede at ramme mål i eres 0-3 nederlag mod Brighton.
– Tottenham-boss José Mourinho har vundet alle otte af sine hjemmekampe mod Newcastle United som manager i alle konkurrencer (seks med Chelsea, to med Manchester United) – det er hans bedste sejrsprocent mod et andet hold i hans managerkarriere.
– Harry Kane assisterede alle fire af Son Heung-mins mål i Tottenhams 5-2 sejr i Southampton sidste weekend. Siden starten af 2015-16 har duoen kombineret for flere Premier League-mål end nogen anden duo i konkurrencen med 24 af slagsen.
– Kun mod Crystal Palace (532 minutter) har Newcastle-angriber Callum Wilson spillet flere Premier League-minutter uden at score, end han har mod Tottenham Hotspur (509 minutter)
.
Stillingen i Premier League:
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
AVIS Jagter Christian Nørgaard
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
