Premier League: Undgår Manchester United værste sæsonstart i mere end 30 år?

Vi er klar med optakt til lørdagens brag mellem Newcastle og Manchester United.



Manchester United skal forsøge at komme tilbage på sporet efter landskampspausen, når de lørdag gæster Newcastle United.

Ole Gunnar Solskjærs tropper har nemlig fået en skidt sæsonstart, hvor de har tabt to af deres første tre kampe i Premier League og aktuelt er nummer 16 i rækken. Og hvis de igen taber lørdag, vil det være deres dårligste sæsonstart i knap 30 år.

Vi er klar til lørdagens kamp med 10 nedslag før kampen – leveret i samarbejde med spilxperten.com

– Newcastle har vundet to af deres seneste tre Premier League-hjemmekampe mod Manchester United, hvilket er mere end de havde i deres tidligere 13 kampe mod dem på St James ‘Park. Her vandt de kun én.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

– Manchester United tabte udekampen mod Newcastle med 0-1 i sidste sæson – de har ikke tabt to udekampe mod Newcastle i træk siden december 1987.

– Dette er første gang siden december 2013, at Newcastle møder Manchester United i en Premier League-kamp, ​​mens de er over dem i tabellen. Sidst vandt de 1-0 på Old Trafford.

– Newcastle har haft færre skud på mål end noget andet hold i Premier League i denne sæson med otte af slagsen. De har dog scoret seks mål, hvilket betyder, at de har scoret på 75% af deres skud indenfor rammen hidtil i denne sæson – det er bedst af alle i Premier League.

– Manchester United har tilladt 11 Premier League-mål indtil videre denne sæson, hvor kun West Bromwich Albion (med 13 indkasserede mål) har tilladt flere. Kun én gang har De Røde Djævle nogensinde indkasseret flere mål efter tre kampe i en ligasæson – det var i 1930-31 med 13 mål imod.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Barcelona og Real Madrid holder øje med Bruno Fernandes

– Efter en stime på 14 kampe uden nederlag i slutningen af 2019-20-sæsonen har Man Utd tabt to af deres tre Premier League-kampe hidtil i denne sæson. De har ikke tabt tre af deres første fire ligakampe i en sæson siden 1986-87.

– På udebane har Manchester United vundet deres seneste fem Premier League-kampe og scoret mindst to gange hver gang. De Røde Djævle har aldrig før vundet seks udekampe i træk, mens de scorede mere end en gang i hver kamp.

– 17% af Manchester Uniteds Premier League-mål siden starten af ​​sidste sæson er kommet fra straffesparkspletten (12 ud af 71). Det er det højeste forhold blandt alle klubber, der har spillet i Premier League i begge sæsoner.

– Callum Wilson har scoret fire mål i sine første fire Premier League-kampe for Newcastle – den eneste spiller, der scorede fem mål på sine første fem for klubben, var Loïc Rémy tilbage i oktober 2013.

– Den nye Man Utd-spiller Edinson Cavani, kan debutere i Premier League i denne kamp – han kan blive den næstældste debutant, der scorer i sin debut, nogensinde i Premier League i en alder af 33 år og 246 dage på kampdagen. Zlatan Ibrahimovic blev den ældste til at score i sin debut i Premier League, da han gjorde det for Manchester United i en alder af 34 år og 316 dage.

Læs også:Manchester United lægger et år på Pogbas kontrakt


Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

I svime over Oscar Schwartau

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa