Manchester United skal forsøge at komme tilbage på sporet efter landskampspausen, når de lørdag gæster Newcastle United.
Ole Gunnar Solskjærs tropper har nemlig fået en skidt sæsonstart, hvor de har tabt to af deres første tre kampe i Premier League og aktuelt er nummer 16 i rækken. Og hvis de igen taber lørdag, vil det være deres dårligste sæsonstart i knap 30 år.
Vi er klar til lørdagens kamp med 10 nedslag før kampen – leveret i samarbejde med spilxperten.com
– Newcastle har vundet to af deres seneste tre Premier League-hjemmekampe mod Manchester United, hvilket er mere end de havde i deres tidligere 13 kampe mod dem på St James ‘Park. Her vandt de kun én.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
– Manchester United tabte udekampen mod Newcastle med 0-1 i sidste sæson – de har ikke tabt to udekampe mod Newcastle i træk siden december 1987.
– Dette er første gang siden december 2013, at Newcastle møder Manchester United i en Premier League-kamp, mens de er over dem i tabellen. Sidst vandt de 1-0 på Old Trafford.
– Newcastle har haft færre skud på mål end noget andet hold i Premier League i denne sæson med otte af slagsen. De har dog scoret seks mål, hvilket betyder, at de har scoret på 75% af deres skud indenfor rammen hidtil i denne sæson – det er bedst af alle i Premier League.
– Manchester United har tilladt 11 Premier League-mål indtil videre denne sæson, hvor kun West Bromwich Albion (med 13 indkasserede mål) har tilladt flere. Kun én gang har De Røde Djævle nogensinde indkasseret flere mål efter tre kampe i en ligasæson – det var i 1930-31 med 13 mål imod.
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Barcelona og Real Madrid holder øje med Bruno Fernandes
– Efter en stime på 14 kampe uden nederlag i slutningen af 2019-20-sæsonen har Man Utd tabt to af deres tre Premier League-kampe hidtil i denne sæson. De har ikke tabt tre af deres første fire ligakampe i en sæson siden 1986-87.
– På udebane har Manchester United vundet deres seneste fem Premier League-kampe og scoret mindst to gange hver gang. De Røde Djævle har aldrig før vundet seks udekampe i træk, mens de scorede mere end en gang i hver kamp.
– 17% af Manchester Uniteds Premier League-mål siden starten af sidste sæson er kommet fra straffesparkspletten (12 ud af 71). Det er det højeste forhold blandt alle klubber, der har spillet i Premier League i begge sæsoner.
– Callum Wilson har scoret fire mål i sine første fire Premier League-kampe for Newcastle – den eneste spiller, der scorede fem mål på sine første fem for klubben, var Loïc Rémy tilbage i oktober 2013.
– Den nye Man Utd-spiller Edinson Cavani, kan debutere i Premier League i denne kamp – han kan blive den næstældste debutant, der scorer i sin debut, nogensinde i Premier League i en alder af 33 år og 246 dage på kampdagen. Zlatan Ibrahimovic blev den ældste til at score i sin debut i Premier League, da han gjorde det for Manchester United i en alder af 34 år og 316 dage.
Læs også:Manchester United lægger et år på Pogbas kontrakt
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
I svime over Højlund
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vild udtalelse om Nathan Trott
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Medie peger på FC København
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
Færdig i Brøndbys bestyrelse
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Forlænger med stortalent
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TRANSFER
