Cristiano Ronaldo vendte i sommer tilbage til Manchester United, og portugiserens retur til Old Trafford har indtil videre været en blandet fornøjelse.
Og ovenpå tirsdagens Champions League-exit for Manchester United har Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen nu taget et kig på Cristiano Ronaldos situation i Manchester United. Chefredaktøren understreger, at Cristiano Ronaldo stadig er en dygtig målscorer, selvom portugiseren er godt oppe i årene og ikke længere har den samme fysik og fart.
– Men Manchester United har altså ikke holdet til at slå de bedste hold i Europa og i Premier League med Cristiano Ronaldo på holdet. Det tror jeg altså bare, at man må indse. Ja, han scorer nogle fantastiske mål, og han har lavet mange flotte mål for dem i den her sæson. Han lavede også nogle sidste-minuts-mål for dem i gruppespillet i Champions League, som gjorde, at Manchester United overhovedet kom frem til knockoutfasen, ifølge Troels Bager Thøgersen.
– Men jeg må også bare sige, at vi ser igen og igen, at spillet i Manchester United altså heller ikke bliver bedre af, at du har en relativt immobil spiller, som altså ikke kan holde til det her vanvittigt intense presspil i kamp efter kamp, som man jo forsøger at indføre med Ralf Rangnick. Og som jo må være planen nu.
Ifølge Troels Bager Thøgersen giver det således ingen mening, hvis Manchester United vælger at gøre Ralf Rangnick til en central figur i klubben, hvis man vælger at satse på en anden taktik end det presspil, som tyskeren er kendt for at advokere. Snarere bør planen nok være, at man skal tage en snak med Cristiano Ronaldo om, at portugiseren i næste sæson skal have en mindre rolle på holdet.
Hør hele Troels Bager Thøgersens analyse af Cristiano Ronaldos rolle i afspilleren i toppen af artiklen.
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
Han erstatter Bo Henriksen
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
