Protesterer imod Ronaldo: Du er ikke velkommen

I Atletico Madrid drømmer fansene absolut ikke om et indkøb af Cristiano Ronaldo, der ellers har været rygtet til den spanske klub på det seneste.



Cristiano Ronaldo har på det seneste været rygtet til Atlético Madrid, men i den spanske storklub drømmer tilhængerne tilsyneladende ikke om et indkøb af den tidligere Real Madrid-stjerne. 

Atlético Madrid mødte således onsdag Numancia i en træningskamp, og her gjorde Atlético Madrid-tilhængerne det klart, hvad de tænker om Ronaldo-rygtet. Den spanske storklubs fans havde således medbragt et stort banner, hvor der stod ‘CR7 NOT WELCOME’. Det skriver The Athletic

En Atlético Madrid-fangruppe har desuden udsendt en meddelelse, hvor de kalder Cristiano Ronaldo ‘antitesen til de værdier, der udgør identiteten i vores Atleti’. 

– I forhold til muligheden for, at et indkøb af Cristiano Ronaldo er mere end blot et simpelt rygte uden hold i virkeligheden, udviser vi nu vores komplette afvisning af et hypotetisk indkøb fra klubben side, som vi også gav udtryk for via sociale medier den 19. juli. Den nævnte spiller udgør antitesen til de værdier, der udgør identiten i vores Atleti, hvilket er arbejdsiver, gavmildhed og ydmyghed, lyder det således fra fansene i deres meddelelse. 

– Selvom at det er muligt, omend ikke sandsynligt, at en spiller, der som Cristiano Ronaldo er på vej nedad, ville kunne sikre et trofæ, vil vi ikke acceptere et indkøb af ham. Det vil ikke være muligt for ham at føle et tilhørsforhold til vores Atleti, desværre for ham, og han ville aldrig være i stand til at opnå vores kærlighed og anerkendelse. Derfor beder vi klubben om at droppe et muligt indkøb af ham, hvis de på noget tidspunkt har overvejet dette. 

Tidligere på ugen afviste Atlético Madrids præsident da også næsten kategorisk, at klubben henter Cristiano Ronaldo, der i disse dage presser på for at komme væk fra Manchester United. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub