PL-klub er rasende: Vil have udleveret optagelser

Nottingham Forest beskylder dommer for at være fan af rival og vil have dommerkommunikation offentliggjort.



Premier League-klubben Nottingham Forest er gået til frontalangreb på det engelske dommerforbund PGMOL.

Mandag forlanger klubben, at PGMOL frigiver lydoptagelser fra dommernes kommunikation i tre bestemte episoder af søndagens kamp mod Everton.

Det oplyser klubben blandt andet på platformen X.

Nottingham Forest mener at vide, at kampens VAR-dommer, Stuart Attwell, er fan af Luton, som er en af klubbens rivaler i bundstriden.

Det havde klubben inden kampen oplyst PGMOL for at få ham fjernet fra rollen som VAR-dommer, skriver klubben på X. Attwell blev dog ikke fjernet.

Da opgøret blev skudt i gang søndag, følte Nottingham Forest sig snydt for tre straffespark, og derfor vil klubben nu have offentliggjort, hvordan dommerne kommunikerede i situationerne.

– Vi advokerer for, at det brede fodboldfællesskab og tilhængere skal have adgang til lyden og transskriptionen for fuld gennemsigtighed, hvilket sikrer, at integriteten af vores sport opretholdes, lyder det fra Nottingham Forest.

De meget direkte udmeldinger fra Nottingham Forest bliver mødt med skuffelse hos Premier League, mens Det Engelske Fodboldforbund (FA) har bedt om en forklaring fra klubben.

– Premier League var ekstremt skuffet over at læse kommentarerne fra Nottingham Forest på sociale medier i går (søndag, red.) efter kampen mod Everton, skriver Premier League på X.

– Vi noterer os, at FA har bekræftet, at man vil undersøge klubbens udmelding. Det er aldrig passende at sætte spørgsmålstegn ved dommerens integritet, og karakteren af kommentarerne betyder, at Premier League også vil undersøge sagen i henhold til ligaens regler, lyder det.

Nottingham Forest har flere gange i sæsonen langet ud efter dommere.

Klubben har tidligere på året ansat den tidligere Premier League-dommer Mark Clattenburg som såkaldt dommeranalytiker. Han har kaldt dommerpræstationen i søndagens kamp for en joke.

Nottingham Forest peger på tre helt konkrete episoder, hvorfra man vil have dommerkommunikationen offentliggjort.

I to af episoderne bliver en Nottingham Forest-spiller tacklet af Evertons Ashley Young. I den sidste episode har Ashley Young ifølge Nottingham Forest hånd på bolden i feltet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Chok i Wolfsburg

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil