Raser over Jørgensen-rival: Han er alt for dårlig

William Gallas er ikke imponeret over Robert Sanchez i Chelseas mål, som han simpelthen mener er for ringe til at være klubbens foretrukne målmand.



Det er ikke for sjovt, når man spiller for en klub som Chelsea.

London-klubben har gang i en udmærket sæson efter nogle lidt lunkne år, hvor resultaterne ikke er blevet helt, som de burde i storklubben, men de har et stort problem: målmandsposten.

I det meste af denne sæson har Robert Sanchez været Enzo Marescas foretrukne valg som målmand for The Blues. Spanieren har bare ikke spillet særlig imponerende, og det får nu den tidligere Premier League-stjerne og Chelsea-spiller William Gallas til at gå ind i debatten.

– Desværre for Robert Sanchez begår han store fejl, og han gør det alt for ofte, siger den tidligere stopper til Prime Casino og fortsætter.

– Han har ikke det nødvendige niveau for at være førstevalg for Chelsea. Når man spiller for en stor klub som denne, skal man have det niveau. Desværre har han ikke det.

William Gallas mener dog, at det er vigtigt, at kritikken rettes i den rigtige retning, og her mener han, at pilen peger et andet sted hen end på spanieren selv.

– Det er nemt at bebrejde spilleren, men jeg mener, at Chelsea-fansene bør rette kritikken mod sportsdirektøren. De bør bebrejde dem, der hentede ham.

– De personer, der har ansvaret for at hente spillere, skal vide det (at Sanchez ikke er god nok, red.). Normalt er det ikke kun sportsdirektøren, men jeg er sikker på, at de har én person, der er ansvarlig for målmandsposten og giver sin godkendelse af en ny spiller. Den person begik en fejl, da Sanchez blev hentet, afslutter Gallas.

Danske Filip Jørgensen har på det seneste fået nogle muligheder for Chelsea, men lørdag var det imidlertid Robert Sanchez, der var tilbage i buret for Enzo Marescas mandskab, da de røg ud af FA-cuppen mod Brighton med et nederlag på 2-1.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han tager hjem fra VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Overraskende melding om Oliver Christensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien