Det er ikke for sjovt, når man spiller for en klub som Chelsea.
London-klubben har gang i en udmærket sæson efter nogle lidt lunkne år, hvor resultaterne ikke er blevet helt, som de burde i storklubben, men de har et stort problem: målmandsposten.
I det meste af denne sæson har Robert Sanchez været Enzo Marescas foretrukne valg som målmand for The Blues. Spanieren har bare ikke spillet særlig imponerende, og det får nu den tidligere Premier League-stjerne og Chelsea-spiller William Gallas til at gå ind i debatten.
– Desværre for Robert Sanchez begår han store fejl, og han gør det alt for ofte, siger den tidligere stopper til Prime Casino og fortsætter.
– Han har ikke det nødvendige niveau for at være førstevalg for Chelsea. Når man spiller for en stor klub som denne, skal man have det niveau. Desværre har han ikke det.
William Gallas mener dog, at det er vigtigt, at kritikken rettes i den rigtige retning, og her mener han, at pilen peger et andet sted hen end på spanieren selv.
– Det er nemt at bebrejde spilleren, men jeg mener, at Chelsea-fansene bør rette kritikken mod sportsdirektøren. De bør bebrejde dem, der hentede ham.
– De personer, der har ansvaret for at hente spillere, skal vide det (at Sanchez ikke er god nok, red.). Normalt er det ikke kun sportsdirektøren, men jeg er sikker på, at de har én person, der er ansvarlig for målmandsposten og giver sin godkendelse af en ny spiller. Den person begik en fejl, da Sanchez blev hentet, afslutter Gallas.
Danske Filip Jørgensen har på det seneste fået nogle muligheder for Chelsea, men lørdag var det imidlertid Robert Sanchez, der var tilbage i buret for Enzo Marescas mandskab, da de røg ud af FA-cuppen mod Brighton med et nederlag på 2-1.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED