Det er ikke for sjovt, når man spiller for en klub som Chelsea.
London-klubben har gang i en udmærket sæson efter nogle lidt lunkne år, hvor resultaterne ikke er blevet helt, som de burde i storklubben, men de har et stort problem: målmandsposten.
I det meste af denne sæson har Robert Sanchez været Enzo Marescas foretrukne valg som målmand for The Blues. Spanieren har bare ikke spillet særlig imponerende, og det får nu den tidligere Premier League-stjerne og Chelsea-spiller William Gallas til at gå ind i debatten.
– Desværre for Robert Sanchez begår han store fejl, og han gør det alt for ofte, siger den tidligere stopper til Prime Casino og fortsætter.
– Han har ikke det nødvendige niveau for at være førstevalg for Chelsea. Når man spiller for en stor klub som denne, skal man have det niveau. Desværre har han ikke det.
William Gallas mener dog, at det er vigtigt, at kritikken rettes i den rigtige retning, og her mener han, at pilen peger et andet sted hen end på spanieren selv.
– Det er nemt at bebrejde spilleren, men jeg mener, at Chelsea-fansene bør rette kritikken mod sportsdirektøren. De bør bebrejde dem, der hentede ham.
– De personer, der har ansvaret for at hente spillere, skal vide det (at Sanchez ikke er god nok, red.). Normalt er det ikke kun sportsdirektøren, men jeg er sikker på, at de har én person, der er ansvarlig for målmandsposten og giver sin godkendelse af en ny spiller. Den person begik en fejl, da Sanchez blev hentet, afslutter Gallas.
Danske Filip Jørgensen har på det seneste fået nogle muligheder for Chelsea, men lørdag var det imidlertid Robert Sanchez, der var tilbage i buret for Enzo Marescas mandskab, da de røg ud af FA-cuppen mod Brighton med et nederlag på 2-1.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
VM-LIVE: England klarer frisag
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Belgien – Senegal
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER