Raser over Jørgensen-rival: Han er alt for dårlig

William Gallas er ikke imponeret over Robert Sanchez i Chelseas mål, som han simpelthen mener er for ringe til at være klubbens foretrukne målmand.



Det er ikke for sjovt, når man spiller for en klub som Chelsea.

London-klubben har gang i en udmærket sæson efter nogle lidt lunkne år, hvor resultaterne ikke er blevet helt, som de burde i storklubben, men de har et stort problem: målmandsposten.

I det meste af denne sæson har Robert Sanchez været Enzo Marescas foretrukne valg som målmand for The Blues. Spanieren har bare ikke spillet særlig imponerende, og det får nu den tidligere Premier League-stjerne og Chelsea-spiller William Gallas til at gå ind i debatten.

– Desværre for Robert Sanchez begår han store fejl, og han gør det alt for ofte, siger den tidligere stopper til Prime Casino og fortsætter.

– Han har ikke det nødvendige niveau for at være førstevalg for Chelsea. Når man spiller for en stor klub som denne, skal man have det niveau. Desværre har han ikke det.

William Gallas mener dog, at det er vigtigt, at kritikken rettes i den rigtige retning, og her mener han, at pilen peger et andet sted hen end på spanieren selv.

– Det er nemt at bebrejde spilleren, men jeg mener, at Chelsea-fansene bør rette kritikken mod sportsdirektøren. De bør bebrejde dem, der hentede ham.

– De personer, der har ansvaret for at hente spillere, skal vide det (at Sanchez ikke er god nok, red.). Normalt er det ikke kun sportsdirektøren, men jeg er sikker på, at de har én person, der er ansvarlig for målmandsposten og giver sin godkendelse af en ny spiller. Den person begik en fejl, da Sanchez blev hentet, afslutter Gallas.

Danske Filip Jørgensen har på det seneste fået nogle muligheder for Chelsea, men lørdag var det imidlertid Robert Sanchez, der var tilbage i buret for Enzo Marescas mandskab, da de røg ud af FA-cuppen mod Brighton med et nederlag på 2-1.





Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Katastrofe for Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brian Riemer peger på tre årsager

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Snart kan det give rødt kort

Atletico Madrid – Arsenal

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson svært utilfreds