Raser over Liverpool-sejrsmål

David Moyes er meget utilfreds med det mål, Liverpool scorede mod Everton onsdag aften.



Liverpool kom et skridt nærmere det engelske mesterskab med en smal 1-0-sejr over lovalrivalerne Everton onsdag aften, men ifølge David Moyes burde Liverpools scoring slet ikke have talt.  

Det siger han til Sky Sports efter kampen. 

Scoringen faldt efter 58 minutter, hvor Liverpools kantspiller Luis Diaz i opspillet bag Everton-stopper James Tarkowski var i en klar offsideposition, og bolden blev spillet i hans retning. Bolden nåede dog aldrig Diaz, der vel at mærke heller ikke gjorde noget særligt for at nå bolden, og i stedet clearede Tarkowski bolden ud til Diogo Jota, der efter lidt småspil scorede. 

Se målet i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Dommerne vurderede altså, at Luis Diaz ikke havde indflydelse på spillet, men David Moyes er alligevel klar i mælet efter kampen. 

– Der er et offsidemål, som de får, og det var forskellen i aften, siger David Moyes ifølge Daily Mail og tilføjer: 

– Jeg mener, ​​spilleren bag James Tarkowski (Luis Diaz) blander sig i spillet. Jeg synes, det er en klar offside, en meget nem beslutning for dommerne, og jeg forstår slet ikke, hvorfor det ikke skulle have været vurderet som offside. Slet ikke.

Sky Sports-ekspert og Liverpool-legende Jamie Carragher forstår David Moyes’ frustrationer, men mener ikke, at der skulle dømmes offside.

– Tarkowski ved, at Diaz er der. Han går nok ikke i græsset (for at cleare bolden), hvis Luis Diaz ikke er der. Så sparker han nok bare bolden op ad banen. Men det faktum, at Diaz ikke foretager nogen bevægelse mod bolden, så er der – når man ser på reglerne – ingen måde, at dette mål nogensinde ville blive omstødt.

– Hvis det går imod dig, er det frustrerende, men generelt vil de fleste have det som et mål, siger Carragher ifølge Sky Sports. 

Liverpool vandt som bekendt 1-0 på Diogo Jotas mål og fører Premier League stort.





LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Forhandler med storklub

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Kommer med frækt bud på dansk mester

Brøndby fyrer Steve Cooper

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Kæmpe røgslør af Brøndby