Raser over Liverpool-sejrsmål

David Moyes er meget utilfreds med det mål, Liverpool scorede mod Everton onsdag aften.



Liverpool kom et skridt nærmere det engelske mesterskab med en smal 1-0-sejr over lovalrivalerne Everton onsdag aften, men ifølge David Moyes burde Liverpools scoring slet ikke have talt.  

Det siger han til Sky Sports efter kampen. 

Scoringen faldt efter 58 minutter, hvor Liverpools kantspiller Luis Diaz i opspillet bag Everton-stopper James Tarkowski var i en klar offsideposition, og bolden blev spillet i hans retning. Bolden nåede dog aldrig Diaz, der vel at mærke heller ikke gjorde noget særligt for at nå bolden, og i stedet clearede Tarkowski bolden ud til Diogo Jota, der efter lidt småspil scorede. 

Se målet i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Dommerne vurderede altså, at Luis Diaz ikke havde indflydelse på spillet, men David Moyes er alligevel klar i mælet efter kampen. 

– Der er et offsidemål, som de får, og det var forskellen i aften, siger David Moyes ifølge Daily Mail og tilføjer: 

– Jeg mener, ​​spilleren bag James Tarkowski (Luis Diaz) blander sig i spillet. Jeg synes, det er en klar offside, en meget nem beslutning for dommerne, og jeg forstår slet ikke, hvorfor det ikke skulle have været vurderet som offside. Slet ikke.

Sky Sports-ekspert og Liverpool-legende Jamie Carragher forstår David Moyes’ frustrationer, men mener ikke, at der skulle dømmes offside.

– Tarkowski ved, at Diaz er der. Han går nok ikke i græsset (for at cleare bolden), hvis Luis Diaz ikke er der. Så sparker han nok bare bolden op ad banen. Men det faktum, at Diaz ikke foretager nogen bevægelse mod bolden, så er der – når man ser på reglerne – ingen måde, at dette mål nogensinde ville blive omstødt.

– Hvis det går imod dig, er det frustrerende, men generelt vil de fleste have det som et mål, siger Carragher ifølge Sky Sports. 

Liverpool vandt som bekendt 1-0 på Diogo Jotas mål og fører Premier League stort.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekymring om Lionel Messi før VM

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’