Raser over Liverpool-sejrsmål

David Moyes er meget utilfreds med det mål, Liverpool scorede mod Everton onsdag aften.



Liverpool kom et skridt nærmere det engelske mesterskab med en smal 1-0-sejr over lovalrivalerne Everton onsdag aften, men ifølge David Moyes burde Liverpools scoring slet ikke have talt.  

Det siger han til Sky Sports efter kampen. 

Scoringen faldt efter 58 minutter, hvor Liverpools kantspiller Luis Diaz i opspillet bag Everton-stopper James Tarkowski var i en klar offsideposition, og bolden blev spillet i hans retning. Bolden nåede dog aldrig Diaz, der vel at mærke heller ikke gjorde noget særligt for at nå bolden, og i stedet clearede Tarkowski bolden ud til Diogo Jota, der efter lidt småspil scorede. 

Se målet i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Dommerne vurderede altså, at Luis Diaz ikke havde indflydelse på spillet, men David Moyes er alligevel klar i mælet efter kampen. 

– Der er et offsidemål, som de får, og det var forskellen i aften, siger David Moyes ifølge Daily Mail og tilføjer: 

– Jeg mener, ​​spilleren bag James Tarkowski (Luis Diaz) blander sig i spillet. Jeg synes, det er en klar offside, en meget nem beslutning for dommerne, og jeg forstår slet ikke, hvorfor det ikke skulle have været vurderet som offside. Slet ikke.

Sky Sports-ekspert og Liverpool-legende Jamie Carragher forstår David Moyes’ frustrationer, men mener ikke, at der skulle dømmes offside.

– Tarkowski ved, at Diaz er der. Han går nok ikke i græsset (for at cleare bolden), hvis Luis Diaz ikke er der. Så sparker han nok bare bolden op ad banen. Men det faktum, at Diaz ikke foretager nogen bevægelse mod bolden, så er der – når man ser på reglerne – ingen måde, at dette mål nogensinde ville blive omstødt.

– Hvis det går imod dig, er det frustrerende, men generelt vil de fleste have det som et mål, siger Carragher ifølge Sky Sports. 

Liverpool vandt som bekendt 1-0 på Diogo Jotas mål og fører Premier League stort.





Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Storklubber kæmper om danskers underskrift



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lyngby Boldklub sælger profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Her kan du se Argentina mod Østrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Argentina – Østrig

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Sender opfordring til Superliga-træner

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber