Liverpool kom et skridt nærmere det engelske mesterskab med en smal 1-0-sejr over lovalrivalerne Everton onsdag aften, men ifølge David Moyes burde Liverpools scoring slet ikke have talt.
Det siger han til Sky Sports efter kampen.
Scoringen faldt efter 58 minutter, hvor Liverpools kantspiller Luis Diaz i opspillet bag Everton-stopper James Tarkowski var i en klar offsideposition, og bolden blev spillet i hans retning. Bolden nåede dog aldrig Diaz, der vel at mærke heller ikke gjorde noget særligt for at nå bolden, og i stedet clearede Tarkowski bolden ud til Diogo Jota, der efter lidt småspil scorede.
Se målet i videoafspilleren øverst i artiklen.
Dommerne vurderede altså, at Luis Diaz ikke havde indflydelse på spillet, men David Moyes er alligevel klar i mælet efter kampen.
– Der er et offsidemål, som de får, og det var forskellen i aften, siger David Moyes ifølge Daily Mail og tilføjer:
– Jeg mener, spilleren bag James Tarkowski (Luis Diaz) blander sig i spillet. Jeg synes, det er en klar offside, en meget nem beslutning for dommerne, og jeg forstår slet ikke, hvorfor det ikke skulle have været vurderet som offside. Slet ikke.
Sky Sports-ekspert og Liverpool-legende Jamie Carragher forstår David Moyes’ frustrationer, men mener ikke, at der skulle dømmes offside.
– Tarkowski ved, at Diaz er der. Han går nok ikke i græsset (for at cleare bolden), hvis Luis Diaz ikke er der. Så sparker han nok bare bolden op ad banen. Men det faktum, at Diaz ikke foretager nogen bevægelse mod bolden, så er der – når man ser på reglerne – ingen måde, at dette mål nogensinde ville blive omstødt.
– Hvis det går imod dig, er det frustrerende, men generelt vil de fleste have det som et mål, siger Carragher ifølge Sky Sports.
Liverpool vandt som bekendt 1-0 på Diogo Jotas mål og fører Premier League stort.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW