Raser over Liverpool-sejrsmål

David Moyes er meget utilfreds med det mål, Liverpool scorede mod Everton onsdag aften.



Liverpool kom et skridt nærmere det engelske mesterskab med en smal 1-0-sejr over lovalrivalerne Everton onsdag aften, men ifølge David Moyes burde Liverpools scoring slet ikke have talt.  

Det siger han til Sky Sports efter kampen. 

Scoringen faldt efter 58 minutter, hvor Liverpools kantspiller Luis Diaz i opspillet bag Everton-stopper James Tarkowski var i en klar offsideposition, og bolden blev spillet i hans retning. Bolden nåede dog aldrig Diaz, der vel at mærke heller ikke gjorde noget særligt for at nå bolden, og i stedet clearede Tarkowski bolden ud til Diogo Jota, der efter lidt småspil scorede. 

Se målet i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Dommerne vurderede altså, at Luis Diaz ikke havde indflydelse på spillet, men David Moyes er alligevel klar i mælet efter kampen. 

– Der er et offsidemål, som de får, og det var forskellen i aften, siger David Moyes ifølge Daily Mail og tilføjer: 

– Jeg mener, ​​spilleren bag James Tarkowski (Luis Diaz) blander sig i spillet. Jeg synes, det er en klar offside, en meget nem beslutning for dommerne, og jeg forstår slet ikke, hvorfor det ikke skulle have været vurderet som offside. Slet ikke.

Sky Sports-ekspert og Liverpool-legende Jamie Carragher forstår David Moyes’ frustrationer, men mener ikke, at der skulle dømmes offside.

– Tarkowski ved, at Diaz er der. Han går nok ikke i græsset (for at cleare bolden), hvis Luis Diaz ikke er der. Så sparker han nok bare bolden op ad banen. Men det faktum, at Diaz ikke foretager nogen bevægelse mod bolden, så er der – når man ser på reglerne – ingen måde, at dette mål nogensinde ville blive omstødt.

– Hvis det går imod dig, er det frustrerende, men generelt vil de fleste have det som et mål, siger Carragher ifølge Sky Sports. 

Liverpool vandt som bekendt 1-0 på Diogo Jotas mål og fører Premier League stort.





Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Supercomputer: De vinder VM

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Færdig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Enig med FC Midtjylland-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien knuser USA

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Argentina – Egypten

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’