Raser over trio: Langt under vores standard

Premier League-klubben Leicester var uden tre profiler til søndagens kamp mod West Ham, og efter kampen forklarede manager Brendan Rodgers hvorfor.



James Maddison er normalt en af de store profiler hos Leicester City, men til søndagens topkamp mod West Ham var den 24-årige midtbanespiller slet ikke at finde i truppen.


Det var Hamza Choudhury og Ayoze Pérez, selvom de også får godt med spilletid, og efter kampen forklarede manager Brendan Rodgers, at de var droppet som følge af deres handlinger i løbet af den forgangne uge.

De har nemlig brudt klubbens coronaregler, lyder det.

– Mit mål var at komme til Leicester og skabe en standard på og uden for banen. Disse spilleres standard faldt langt under, hvad vi forventer – især på dette stadie af sæsonen, når vi kæmper for at afslutte en spændende sæson. Drengene, der ikke var med i truppen i dag, ville normalt have været det. Som en konsekvens af deres adfærd, var de ikke det.

– Det er så alvorligt, jeg tog det. Der er nogle ting, der er vigtigere end fodbold. Du skal respektere, hvad nationen gennemgår. Vi er nødt til at respektere, hvad vores værdier er. Det er ude af verden nu, og de slutter sig til truppen i næste uge. Jeg blev bittert skuffet. Men det er en fejltagelse. Jeg vil ikke holde fast i det, siger Brendan Rodgers efter kampen til The Guardian.

Ifølge mediet vil Brendan Roders dog ikke give trioen en bøde for deres bommert.

Leicester City tabte kampen til West Ham, som på to mål af formstærke Jesse Lingard samt en enkelt scoring fra Jarrod Brown vandt 3-2. Leicester holder dog fast i tredjepladsen, men har nu kun ét point ned til West Ham på fjerdepladsen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF jagter hollandsk talent

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

I dialog – stor klub vil have denne dansker