Raser over trio: Langt under vores standard

Premier League-klubben Leicester var uden tre profiler til søndagens kamp mod West Ham, og efter kampen forklarede manager Brendan Rodgers hvorfor.



James Maddison er normalt en af de store profiler hos Leicester City, men til søndagens topkamp mod West Ham var den 24-årige midtbanespiller slet ikke at finde i truppen.


Det var Hamza Choudhury og Ayoze Pérez, selvom de også får godt med spilletid, og efter kampen forklarede manager Brendan Rodgers, at de var droppet som følge af deres handlinger i løbet af den forgangne uge.

De har nemlig brudt klubbens coronaregler, lyder det.

– Mit mål var at komme til Leicester og skabe en standard på og uden for banen. Disse spilleres standard faldt langt under, hvad vi forventer – især på dette stadie af sæsonen, når vi kæmper for at afslutte en spændende sæson. Drengene, der ikke var med i truppen i dag, ville normalt have været det. Som en konsekvens af deres adfærd, var de ikke det.

– Det er så alvorligt, jeg tog det. Der er nogle ting, der er vigtigere end fodbold. Du skal respektere, hvad nationen gennemgår. Vi er nødt til at respektere, hvad vores værdier er. Det er ude af verden nu, og de slutter sig til truppen i næste uge. Jeg blev bittert skuffet. Men det er en fejltagelse. Jeg vil ikke holde fast i det, siger Brendan Rodgers efter kampen til The Guardian.

Ifølge mediet vil Brendan Roders dog ikke give trioen en bøde for deres bommert.

Leicester City tabte kampen til West Ham, som på to mål af formstærke Jesse Lingard samt en enkelt scoring fra Jarrod Brown vandt 3-2. Leicester holder dog fast i tredjepladsen, men har nu kun ét point ned til West Ham på fjerdepladsen.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

De 10 største stjerner, der misser VM

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen