Raser over trio: Langt under vores standard

Premier League-klubben Leicester var uden tre profiler til søndagens kamp mod West Ham, og efter kampen forklarede manager Brendan Rodgers hvorfor.



James Maddison er normalt en af de store profiler hos Leicester City, men til søndagens topkamp mod West Ham var den 24-årige midtbanespiller slet ikke at finde i truppen.


Det var Hamza Choudhury og Ayoze Pérez, selvom de også får godt med spilletid, og efter kampen forklarede manager Brendan Rodgers, at de var droppet som følge af deres handlinger i løbet af den forgangne uge.

De har nemlig brudt klubbens coronaregler, lyder det.

– Mit mål var at komme til Leicester og skabe en standard på og uden for banen. Disse spilleres standard faldt langt under, hvad vi forventer – især på dette stadie af sæsonen, når vi kæmper for at afslutte en spændende sæson. Drengene, der ikke var med i truppen i dag, ville normalt have været det. Som en konsekvens af deres adfærd, var de ikke det.

– Det er så alvorligt, jeg tog det. Der er nogle ting, der er vigtigere end fodbold. Du skal respektere, hvad nationen gennemgår. Vi er nødt til at respektere, hvad vores værdier er. Det er ude af verden nu, og de slutter sig til truppen i næste uge. Jeg blev bittert skuffet. Men det er en fejltagelse. Jeg vil ikke holde fast i det, siger Brendan Rodgers efter kampen til The Guardian.

Ifølge mediet vil Brendan Roders dog ikke give trioen en bøde for deres bommert.

Leicester City tabte kampen til West Ham, som på to mål af formstærke Jesse Lingard samt en enkelt scoring fra Jarrod Brown vandt 3-2. Leicester holder dog fast i tredjepladsen, men har nu kun ét point ned til West Ham på fjerdepladsen.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Brasilien – Haiti

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

VM-powerranking: En guddommelig præstation

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke